eISSN: 2450-4459
ISSN: 2450-3517
Lekarz POZ
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors
Editorial System
Submit your Manuscript
5/2023
vol. 9
 
Share:
Share:
abstract:

Nowe możliwości zapobiegania wielochorobowości. Co nam daje wczesne zastosowanie dapagliflozyny

Maria Boszko
1
,
Paweł Balsam
1

  1. I Katedra i Klinika Kardiologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Online publish date: 2023/11/14
View full text Get citation
 

Wstęp

Niewydolność serca (heart failure – HF) to stan, w którym zaburzenia czynności serca prowadzą do zmniejszenia pojemności minutowej w stosunku do zapotrzebowania metabolicznego tkanek lub odpowiednia pojemność minutowa jest utrzymywana dzięki zwiększonemu ciśnieniu napełniania jam serca. Skutkuje to wystąpieniem objawów klinicznych, takich jak duszność, pogorszenie tolerancji wysiłku, męczliwość.
Najczęściej stosowany podział HF opiera się na wartości frakcji wyrzutowej (ejection fraction – EF). Na tej podstawie wyróżnia się trzy typy: EF ≤ 40% – niewydolność serca ze zredukowaną frakcją wyrzutową (heart failure with reduced ejection fraction – HFrEF), EF 41–49% – niewydolność serca z łagodnie zmniejszoną frakcją wyrzutową (heart failure with mildly reduced ejection fraction – HFmrEF), EF ≥ 50% – niewydolność serca z zachowaną frakcją wyrzutową (heart failure with preserved ejection fraction – HFpEF). Przyczyny i mechanizmy prowadzące do HF różnią się w zależności od typu choroby.
W przebiegu HFrEF dochodzi do osłabienia skurczu lewej komory, co prowadzi do zbyt niskiej pojemności minutowej w stosunku do zapotrzebowania. Obserwuje się zaburzenia kurczliwości mięśnia sercowego i przebudowę lewej komory. Za wystąpienie HFrEF odpowiadają przede wszystkim choroba niedokrwienna serca (2/3 przypadków, np. HF na skutek przebytego zawału serca), źle leczone nadciśnienie tętnicze, wady zastawkowe i kardiomiopatie.
Z kolei HFpEF charakteryzuje się znaczną heterogennością patofizjologiczną. Obserwuje się zmniejszenie napełniania lewej komory. Tym samym pomimo prawidłowej EF pojemność minutowa jest obniżona. Przy zachowanej kurczliwości mięśnia sercowego ściany jam serca są sztywne i pogrubiałe. HFpEF typowo rozwija się na podłożu nadciśnienia tętniczego (szczególnie z towarzyszącym przerostem lewej komory), choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy, a także kardiomiopatii restrykcyjnej (np. w przebiegu amyloidozy). Ten typ HF częściej występuje u kobiet, osób w podeszłym wieku i obciążonych otyłością.
Liczbę chorych z HF w Polsce szacuje się na ok. 1,24 mln, co stanowi aż 3,2% populacji [1]. Schorzenie to jest uznawane za jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Z uwagi na starzenie się społeczeństwa i wzrost częstości występowania predysponujących schorzeń, takich jak choroba wieńcowa i nadciśnienie tętnicze, można się spodziewać, że liczba chorych w najbliższych latach będzie się stopniowo zwiększać....


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.