Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
9/2002
vol. 5
 
Share:
Share:
abstract:

Nowe możliwości zastostosowania Internetu w walce z grypa

Jakub Woźniak
,
Paweł Rzymski
,
Tomasz Opala

Przew Lek 2002, 5, 9, 37-38
Online publish date: 2003/08/22
View full text Get citation
 


Grypa pojawia się sezonowo jako epidemie (niewielka zmienność antygenowa) oraz jako wielkie pandemie, dzięki znacznym zmianom genetycznym. Ten efekt jest niezależny od pory roku. W 1918 r. pandemia zabiła ponad 20 mln ludzi, a w latach 1957 i 1968 ponad 1,5 mln. Dziś Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) monitoruje zmiany w genomie, rozprzestrzenianie się i potencjalne pandemie poprzez system nadzoru. Jest on zbudowany z sieci 110 narodowych centrów grypy w 83 krajach.
Do usprawnienia tego systemu wdrożono narzędzia informatyczne i połączono jednostki w sieć (FluNet) [1, 3].






Zbierane są dane o wyizolowanych wirusach oraz aktywności epidemiologicznej. Wtórnie WHO udostępnia opracowane dane o rekomendacjach, składzie zalecanych szczepionek itp. Wszystko może odbyć się poprzez Internet, oczywiście do pewnych danych dostęp mają tylko osoby uprawnione. Część tego serwisu jest jednak dostępna również publicznie pod adresem: http://oms.b3e.jussieu.fr/flunet (ryc. 1.). Do tego systemu należy również Polska. Na stronach zapoznać można się ze stale aktualizowanymi mapami aktywności, przykładowo z początkiem września 2002 r. w Europie nie notowano aktywności wirusa, za to w Australii była ona bardzo wysoka. Sprawdzić można również szczepy wirusa, np. w Polsce w zadanym terminie. Znajdziemy tam również najświeższe rekomendacje dotyczące szczepień w zależności od półkuli globu. Taki system wymiany informacji służy, m.in. opracowywaniu szczepionek na kolejny rok [1, 3]. Podobnym systemem nadzoru jest European Influenza Surveillance Scheme (http://www.eiss.org/) założony w 1995 r. na bazie Internetu [2]. Ta baza danych aktualizowana w czasie rzeczywistym jest bardzo zbliżona do poprzednio opisanej. W obu przypadkach zbierane są również dane z Polski, czego wcześniej nie było (2 lata temu) (ryc. 2. i 3.).

Poszukując najświeższych informacji o grypie warto zajrzeć na takie strony, jak Narodowa Fundacja Chorób Zakaźnych (http: //www.nfid.org), Centrum Kontroli Chorób i Prewencji Grypy (http://www.cdc.gov/ncidod/diseases/flu/fluvirus.htm) oraz Narodowy Instytut Badań Medycznych (http://www.nimr.mrc.ac.uk/Library/flu). W tym ostatnim znajdziemy najnowszy wyciąg z piśmiennictwa dotyczącego grypy [5].

Również my możemy pochwalić się nowymi zasobami dotyczącymi grypy. Część serwisu Grypa (http://www. grypa.info.pl/) przeznaczona jest dla lekarzy i zawiera wiele użytecznych...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.