ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
2/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Nowości farmaceutyczne

Zbigniew Wojtasiński

Przew Lek 2000, 2, 87-89
Data publikacji online: 2003/12/18
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 




Przełom w leczeniu astmy?


Rewelacyjnie wypadły pierwsze testy leku przeciwko astmie nowej generacji, jakie przeprowadzili specjaliści National Jewish Medical and Research Center w Denver. – To może być przełom w leczeniu tej choroby – twierdzi dr Henry Milgrom kierujący badaniami. Zastosował on środek (rhuMAb-E25) opracowany przez firmę Novartis zawierający przeciwciało anty-IgE, blokujące atak astmy objawiający się dusznością wydechową, której towarzyszy świszczący oddech. New England Journal of Medicine twierdzi, że po dopuszczeniu do użycia w USA i Europie, powinien on zmniejszyć zapotrzebowanie na steroidy, przydatne w leczeniu tej choroby, ale wywołujące po dłuższym stosowaniu działanie niepożądane: zaburzenia rozwoju u dzieci, nadciśnienie tętnicze krwi, kataraktę i osteoporozę.



Kolejny zamęt wokół Viagry


Po zażyciu Viagry zmarło w Niemczech 18 mężczyzn. Powołując się na federalną komisję ds. leków, agencja DPA poinformowała, że odnotowano dotąd (do stycznia tego roku) 53 wypadki zachorowań na serce, z których 18 skończyło się śmiercią. Przewodniczący komisji prof. Bruno Mueller-Oerlinghausen zapewnia jednak, że Viagra jest cennym lekarstwem, które jednak powinno być wydawane tylko na recepty. Tymczasem każdy, kto chce, może dotrzeć do tego środka – chociażby poprzez Internet.
Producent Viagry – amerykańska firma Pfizer – odrzuciła żądania zaprzestania wytwarzania leku. Zdaniem producenta, lek jest nadal pozytywnie oceniany przez ministerstwo zdrowia Niemiec. Również niemiecki Urząd ds. Rejestracji Leków (BfArM) uznał, że nie ma potrzeby ponownego jego przebadania. Prof. Ulrich Wetterauer, prezes Centrum Infomacji Seksuologicznej, uspokaja, że stosowanie leku zgodnie z zaleceniami lekarzy jest bezpieczne. Opinię tę potwierdza prof. Klaus-Peter Juneman z kliniki urologicznej w Mannheim: – Jeżeli zażywanie Viagry jest poprzedzone badaniem, diagnozą i wypisaniem recepty przez lekarza, leczenie nią zaburzeń wzwodu jest skuteczne i bezpieczne.
Zgony związane z zażywaniem Viagry zarejestrowano też w innych krajach. W ciągu roku od jej wprowadzenia we Francji, spośród 250 tys. zażywających ją mężczyzn 33 zmarło. Jednak większości tych zgonów nie można bezpośrednio wiązać z Viagrą. – Sześciu zmarłych mężczyzn zażywało także inne lekarstwa, których nie należy kojarzyć z...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.