ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
9/2002
vol. 5
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Nowotwory gruczołów ślinowych. Kamica gruczołów ślinowych

Tomasz Kopeć

Przew Lek 2002, 5, 9, 78-81
Data publikacji online: 2003/08/22
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 



Guzy ślinianek stanowią od 2 do 3 proc. wszystkich nowotworów. Większość z nich powstaje w śliniance przyusznej (80 proc.), podczas gdy w śliniance podżuchwowej, podjęzykowej i małych gruczołach ślinowych występują one w ok. 20 proc.
Nowotwory złośliwe występują częściej w śliniance podżuchwowej i małych gruczołach ślinowych – w 80 proc., natomiast w śliniance przyusznej w 20 proc.









Im mniejszy gruczoł ślinowy, tym większe prawdopodobieństwo powstania nowotworu złośliwego.



W Polsce częstość występowania złośliwych nowotworów ślinianek wynosi 0,9–1,9/100 tys. ludności, przy czym zapadalność na te nowotwory jest wyższa w miastach niż na wsi [6].
Gruczoły ślinowe, a zwłaszcza ślinianki przyuszne, są narządami, w obrębie których spotyka się nowotwory o bardzo zróżnicowanej budowie histologicznej [5]. Tę dużą różnorodność form tłumaczy się złożoną embriogenezą tego gruczołu [6].
Zdecydowaną większość guzów ślinianek stanowią nowotwory nabłonkowe. Pochodzą one z macierzystej komórki przewodów ślinowych i mają zdolność do różnicowania się w kierunku wszystkich elementów gruczołu. Określenie typu histologicznego guza nie jest więc sprawą łatwą, ale bardzo istotną dla wyboru odpowiedniej metody leczenia. Dodatkowo, guzy występujące w obrębie ślinianki przyusznej stanowią poważny problem kliniczny z uwagi na stosunki anatomiczne tego gruczołu, dotyczące przebiegu nerwu twarzowego [4].

Obecna, aktualna klasyfikacja guzów ślinianek pochodzi z 1991 r. [5]. Jest to podział wg WHO, który zastąpił stary z 1972 r.
Wszystkie zmiany guzowate w obrębie ślinianek podzielone zostały na 7 grup. Pierwsze dwie obejmują gruczolaki i raki, a więc nowotwory pochodzenia nabłonkowego. Pozostałe pięć stanowią:

- guzy nienabłonkowe,

- chłoniaki złośliwe,

- guzy wtórne, np. przerzuty,

- guzy niesklasyfikowane,

- zmiany guzopodobne, np. sialoadenoza, onkocytoza, choroba Mikulicza.

We wszystkich guzach ślinianek metodą z wyboru jest leczenie operacyjne, wynikające z braku wrażliwości większości guzów na energię promienistą.



Guzy niezłośliwe

Torbielowaty gruczolak limfatyczny,
guz Warthina
(cystadenoma papillare lymphomatosum)


Określany również jako guz...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.