eISSN: 2450-4459
ISSN: 2450-3517
Lekarz POZ
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
1/2025
vol. 11
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:

Nowy sojusznik w prewencji wtórnej chorób sercowo--naczyniowych na podłożu miażdżycy – wyniki badania SELECT i najnowsze wytyczne

Aleksander Prejbisz
1
,
Piotr Dobrowolski
1, 2

  1. Poradnia Prewencji i Leczenia Zaburzeń Metabolicznych, Zakład Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia, Narodowy Instytut Kardiologii, Warszawa
  2. Samodzielna Poradnia Lipidowa, Narodowy Instytut Kardiologii, Warszawa
Data publikacji online: 2025/03/05
Plik artykułu:
- nowy sojusznik.pdf  [0.14 MB]
Pobierz cytowanie
 
 

Wprowadzenie

Nadwaga i otyłość stają się nieodłącznym elementem chorób układu sercowo-naczyniowego na podłożu miażdżycy. Wiąże się to ze wzrostem częstości występowania otyłości w populacji ogólnej oraz u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego na podłożu miażdżycy. W ostatniej edycji badania WOBASZ wykazano, że tylko co siódmy pacjent z chorobą niedokrwienną serca nie ma nadwagi lub otyłości [1, 2]. Co więcej, otyłości towarzyszą często trzy główne jej następstwa: podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, zaburzenia węglowodanowane i aterogenna dyslipidemia, które tworzą zespół metaboliczny [3].
Według danych z badania WOBASZ II w 2013 r. u 44% dorosłych Polaków występowała otyłość i u co trzeciego dorosłego Polaka (32%) stwierdzano zespół metaboliczny – otyłość plus dwa spośród: 1) wysokie prawidłowe ciśnienie tętnicze lub nadciśnienie tętnicze, 2) stan przedcukrzycowy lub cukrzyca, 3) aterogenna dyslipidemia [4]. Wskazuje to więc nie tylko na częste występowanie otyłości, lecz także na fakt, że u większości osób z chorobą otyłościową występują już pozostałe składowe zespołu metabolicznego.
Dotychczas na etapie prewencji pierwotnej i wtórnej chorób układu sercowo-naczyniowego mieliśmy dowody na skuteczność w odniesieniu do zmniejszania ryzyka sercowo-naczyniowego i wydłużania życia dotyczące leczenia niefarmakologicznego i farmakologicznego – hipotensyjnego, hipoglikemizującego i hipolipemizującego. W przypadku leczenia otyłości dowody sercowo-naczyniowe były dostępne tylko dla postępowania niefarmakologicznego i chirurgii metabolicznej [5]. Ten brakujący element układanki terapii farmakologicznej pacjentów z nadwagą lub otyłością i chorobą sercowo-naczyniową na podłożu miażdżycy uzupełniają wyniki badania SELECT [6, 7].

Jakich pacjentów objęto badaniem SELECT?

Badanie SELECT miało stosunkowo proste kryteria włączenia: wiek 45 lat i więcej, wskaźnik masy ciała (body mass index – BMI) ≥ 27 kg/m2, bez cukrzycy, przebyty zawał serca lub przebyty udar mózgu, lub objawowa choroba tętnic kończyn dolnych [6, 7].
Na rycinie 1 przedstawiono charakterystykę pacjentów zakwalifikowanych do badania [6, 7]. Większość stanowili mężczyźni w wieku średnio 62 lat po przebytym zawale serca, z otyłością. Podję­liśmy próbę porównania charakterystyki pacjentów włączonych do tego badania z charakterystyką pacjentów z przewlekłym zespołem wieńcowym w Polsce. Analiza publikacji badania POLASPIRE [1, 8–11], którym objęto chorych hospitalizowanych z powodu zawału serca, niestabilnej choroby wieńcowej lub rewaskualryzacji wieńcowej, wskazuje, że populacja polskich pacjentów jest porównywalna z populacją objętą badaniem SELECT. Nieznacznie gorzej kontrolowane są nadciśnienie tętnicze i zaburzenia lipidowe, prawdopodobnie porównywalna jest częstość występowania otyłości brzusznej i – co niepokojące – zarówno w badaniu SELECT, jak i POLASPIRE częsty był stan przedcukrzycowy (ok. 70% pacjentów). Z badania WOBASZ II, które przeprowadzono kilka lat wcześniej niż SELECT i POLASPIRE, wynika z kolei, że osoby bez cukrzycy, po przebytym zawale serca, udarze mózgu lub z chorobą tętnic obwodowych stanowią 6,2% populacji ogólnej Polski, BMI ≥ 27 kg/m2 stwierdza się u 62% osób z tej grupy. Na tej podstawie można szacować, że kryteria włączenia do badania SELECT spełnia 1,1–1,2 mln Polaków [12]. Tak więc po pierwsze populacja objęta badaniem SELECT odpowiada charakterystyce polskiej populacji pacjentów z zaawansowanym przewlekłym zespołem wieńcowym, a po drugie liczbowo jest to duża grupa osób w Polsce [12].

SELECT – korzyści ze stosowania semaglutydu u pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową

Przechodząc do omówienia wyników badania, należy podkreślić, że pacjentów włączono w latach 2018–2021, a więc realizacja przypadała na czasy pandemiczne. Pomimo niekorzystnych dla prowadzenia dużego badania klinicznego okoliczności uzyskano ważne dla codziennej praktyki wyniki. W grupie otrzymującej semaglutyd stwierdzono zmniejszenie o 20% ryzyka wystąpienia głównego punktu końcowego badania – zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, niezakończonego zgonem zawału serca lub udaru mózgu (ryc. 2). Wynikało to głównie ze zmniejszenia częstości zawałów serca. Jakkolwiek z uwagi na przyjęte założenia statystyczne nie oceniono istotności statystycznej, stwierdzono również inne korzyści ze stosowania semaglutydu – mniejszą częstość występowania zgonów z jakiejkolwiek przyczyny, rozszerzonego o rewaskularyzację wieńcową i hospitalizację z powodu niestabilnej choroby wieńcowego głównego punktu końcowego oraz rewaskularyzacji wieńcowej [6].
W grupie leczonej semaglutydem obserwowano także korzyści w odniesieniu do wszystkich ocenianych składowych zespołu metabolicznego (ryc. 3): zmniejszenie masy ciała o 9,4%, zmniejszenie obwodu talii o 7,6%, obniżenie poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c) o 0,3%, obniżenie ciśnienia tętniczego o 4/1 mm Hg, zmniejszenie stężenia trójglicerydów o 18,3%, cholesterolu LDL o 5,3% i białka C-reaktywnego oznaczanego testem o wysokiej czułości (high sensitivity C-reactive protein – hsCRP) o 39%. Zmiany te były istotnie bardziej wyrażone niż w grupie placebo [6].
Leczenie było częściej przerywane w grupie otrzymującej semaglutyd – 16,6% vs 8,2% (z powodu zaburzeń żołądkowo-jelitowych, zaburzeń metabolizmu i odżywiania, ogólnych zaburzeń oraz zmian w miejscu podania), jednak częstość występowania poważnych działań niepożądanych była większa w grupie otrzymującej placebo (36,4% vs 33,4%) [6].

Wyniki badania SELECT a stan przedcukrzycowy

Stan przedcukrzycowy nie jest rzadki. W niedawno opublikowanym badaniu obejmującym próbę dorosłych mieszkańców Białegostoku stan przedcukrzycowy stwierdzono u 39% osób [13]. Szczególnie często występuje on w populacji pacjentów z przewlekłymi zespołami wieńcowymi – stwierdzono go u 72% chorych hospitalizowanych z powodu ostrego zespołu wieńcowego lub w celu planowej rewaskularyzacji [8].
Wyniki dużej analizy, którą objęto ponad 10 mln osób ze 129 badań, jasno wskazują, że stan przedcukrzycowy nie jest „łagodnym” stanem czy „zapowiedzią” powikłań cukrzycy [14]. Po pierwsze u 70% osób ze stanem przedcukrzycowym rozwinie się cukrzyca. Po drugie w populacji ogólnej stan przedcukrzycowy wiąże się ze zwiększeniem o 13% ryzyka zgonu w prawie 10-letniej obserwacji. U pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową na podłożu miażdżycy ryzyko zgonu jest jeszcze bardziej zwiększone przez stan przedcukrzycowy – o 36% w nieco ponad 3-letniej obserwacji.
W badaniu SELECT stan przedcukrzycowy występował u 2 na 3 włączonych pacjentów. Pacjenci ze stanem przedcukrzycowym odnieśli korzyści nie tylko w zakresie zmniejszenia ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych i zgonu. Co ważne, zastosowanie semaglutydu w tym badaniu wiązało się z istotnym, prawie 3-krotnym, zmniejszeniem częstości rozwoju cukrzycy (ocenianej jako HbA1c ≥ 6,5%) – 3,5% vs 12,0%. U osób wyjściowo bez stanu przedcukrzycowego stosowanie semaglutydu było związane z ponad 2-krotnie rzadszym rozwojem stanu przecukrzycowego i cukrzycy (u osób wyjściowo z HbA1c < 5,7% – 21,3% vs 50,4%) [6].
Wyniki badania SELECT jasno wskazują, że u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym, zwłaszcza z chorobą sercowo-naczyniową na podłożu miażdżycy, nie można czekać – zastosowanie semaglutydu zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy, wpływa na inne składowe zespołu metabolicznego, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe. Z uwagi na częstość występowania stanu przedcukrzycowego, a także jego wpływ na ryzyko sercowo-naczyniowe, zwłaszcza u pacjentów z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową na podłożu miażdżycy, wyniki badania SELECT powinny zmienić nasze postępowanie w stanie przedcukrzycowym na bardziej aktywne, oparte nie tylko na modyfikacji stylu życia, lecz także na farmakoterpii o wykazanym wpływie na zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego.

Jak przenieść wyniki badania do codziennej praktyki?

Wyniki badania SELECT uzupełniają układankę terapii pacjenta z otyłością i zaburzeniami metabolicznymi w prewencji wtórnej zdarzeń sercowo-naczyniowych (ryc. 4). Do szeregu terapii o udowodnionym wpływie na zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego dochodzi element terapii farmakologicznej nadwagi/otyłości. Badanie wywołuje jednak kolejne pytania i niesie ważne dla praktyki przesłania.
1. Co jest głównym źródłem korzyści z zastosowania semaglutydu – zmniejszenie masy ciała, wpływ na główne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego (ciśnienie tętnicze, glikemia, lipidy, nasilenie stanu zapalnego) czy inne efekty plejotropowe? Na to pytanie nie znamy odpowiedzi. Można przypuszczać, że wszystkie te elementy mają znaczenie.
2. U pacjentów z otyłością i zespołem metabolicznym uzyskiwanie lepszej kontroli wszystkich celów terapii jest związane z korzyściami. Nie powinno się czekać na zastosowanie agonisty receptora GLP-1 – należy intensyfikować terapię hipotensyjną, hipolipemizującą i hipoglikemizującą.
3. Co dalej? Czy terapię agonistą receptora GLP-1 u pacjentów bez cukrzycy można zakończyć po zmniejszeniu masy ciała, czy należy zmniejszyć dawkę, a może lepiej kontynuować terapię bezterminowo? Na te pytania nie znamy odpowiedzi. Można jednak postulować, że optymalne postępowanie w leczeniu otyłości powinno być oparte na połączonej interwencji – zastosowanie agonisty receptora GLP-1 powinno torować drogę do trwałej modyfikacji diety i stylu życia.
4. W badaniu SELECT stosowano semaglutyd w dawce 2,4 mg, która do tej pory była niedostępna w Polsce. Szersze wykorzystanie leku będzie zależeć od dostępności i doświadczeń z jego stosowaniem w codziennej praktyce.

Wpływ wyników badania SELECT na wytyczne

Od publikacji wyników badania SELECT minął ponad rok, ale już wpłynęły one na obowiązujące wytyczne. W tabeli 1 przedstawiono krótki przegląd ostatnio opublikowanych wytycznych w odniesieniu do zastosowania semaglutydu w dawce 2,4 mg [15–18].
Badanie SELECT było też przedmiotem komentarzy i zostało szeroko omówione w stanowisku ekspertów „Postępowanie w chorobach sercowo-naczyniowych u pacjentów z otyłością” [2, 12].

Podsumowanie

Badanie SELECT wskazuje, że stosowanie leku działającego na receptory GLP-1 przynosi korzyści pacjentom z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową na podłożu miażdżycy, z nadwagą i otyłością (BMI ≥ 27 kg/m²), którzy nie mają cukrzycy, w kontekście zmniejszenia ryzyka kolejnych zdarzeń sercowo-naczyniowych i zgonu. Jeśli pacjenci po przebytych zdarzeniach sercowo-naczyniowych borykają się z nadwagą lub otyłością, a także zespołem metabolicznym, konieczne jest intensywne podejście do terapii wszystkich elementów tego zespołu. Celem takiej terapii powinno być osiągnięcie optymalnych poziomów czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Wprowadzenie na polski rynek semaglutydu w dawce 2,4 mg, zarejestrowanego do leczenia otyłości, otwiera nowe perspektywy w prewencji wtórnej chorób sercowo-naczyniowych.

Piśmiennictwo

1. Koziel P, Jankowski P, Mirek-Bryniarska E i wsp. Obesity in patients with established coronary artery disease over a 20-year period (1997-2017). Pol Arch Intern Med 2021; 131: 26-32.
2. Dobrowolski P, Prejbisz A, Jankowski P i wsp. Postępowanie w chorobach sercowo-naczyniowych u pacjentów z otyłością – stanowisko ekspertów. Polish Heart Journal (Kardiologia Polska) 2024; 82: 93-107.
3. Dobrowolski P, Prejbisz A, Kurylowicz A i wsp. Metabolic syndrome – a new definition and management guidelines: a joint position paper by the Polish Society of Hypertension, Polish Society for the Treatment of Obesity, Polish Lipid Association, Polish Association for Study of Liver, Polish Society of Family Medicine, Polish Society of Lifestyle Medicine, Division of Prevention and Epidemiology Polish Cardiac Society, “Club 30” Polish Cardiac Society, and Division of Metabolic and Bariatric Surgery Society of Polish Surgeons. Arch Med Sci 2022; 18: 1133-1156.
4. Baćmaga G, Dąbrowska N, Cicha-Mikołajczyk A i wsp. Prevalence of the metabolic syndrome in Poland based on the new 2022 definition. Arterial Hypertens 2023; 27: 215-222.
5. Bąk-Sosnowska M, Białkowska M, Bogdański P i wsp. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na otyłość 2022 – stanowisko Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Med Prakt 2022; wyd. spec.: 1-87.
6. Lincoff AM, Brown-Frandsen K, Colhoun HM i wsp. Semaglutide and cardiovascular outcomes in obesity without diabetes. N Engl J Med 2023; 389: 2221-2232.
7. Lingvay I, Brown-Frandsen K, Colhoun HM i wsp. Semaglutide for cardiovascular event reduction in people with overweight or obesity: SELECT study baseline characteristics. Obesity (Silver Spring) 2023; 31: 111-122.
8. Drobek N, Sowa P, Jankowski P i wsp. Undiagnosed diabetes and prediabetes in patients with chronic coronary syndromes-an alarming public health issue. J Clin Med 2021; 10: 1981.
9. Jankowski P, Kosior DA, Sowa P i wsp. Secondary prevention of coronary artery disease in Poland. Results from the POLASPIRE survey. Cardiol J 2020; 27: 533-540.
10. Koziel P, Jankowski P, Surowiec S i wsp. Temporal changes in the secondary prevention of coronary artery disease in patients following myocardial revascularization. Adv Interv Cardiol 2020; 16: 422-428.
11. Jankowski P, Koziel P, Pajak A. Body mass index and waist circumference in patients with established coronary artery disease over a 20-year period. Cardiol J 2023; 30: 150-152.
12. Prejbisz A, Dobrowolski P, Jankowski P i wsp. Stosowanie semaglutydu u osób bez cukrzycy, z nadwagą lub otyłością i chorobą sercowo naczyniową – nowe perspektywy zapobiegania zdarzeniom sercowo naczyniowym w świetle wyników badania SELECT. Med Prakt 2024; 7-8: 112-120.
13. Zieleniewska NA, Szum-Jakubowska A, Chlabicz M i wsp. The prevalence of diabetes and prediabetes: a population-based study. Pol Arch Intern Med 2023; 133: 16407.
14. Cai X, Zhang Y, Li M i wsp. Association between prediabetes and risk of all cause mortality and cardiovascular disease: updated meta-analysis. BMJ 2020; 370: m2297.
15. Bąk Sosnowska M, Białkowska M, Bogdański P i wsp. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na otyłość 2024 – stanowisko Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Med Prakt 2024; wyd. spec.: 1-116.
16. Prejbisz A, Dobrowolski P, Doroszko A i wsp. Wytyczne postępowania w nadciśnieniu tętniczym w Polsce 2024 – stanowisko ekspertów Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego/Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce 2025. Publikacja online: 9.01.2025.
17. Araszkiewicz A, Borys S, Broncel M i wsp. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u osób z cukrzycą – 2025. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Curr Top Diabetes 2025; 5: 1-163.
18. Vrints C, Andreotti F, Koskinas KC i wsp. 2024 ESC Guidelines for the management of chronic coronary syndromes. Eur Heart J 2024; 45: 3415-3537.
This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0). License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.