eISSN: 1897-4295
ISSN: 1734-9338
Advances in Interventional Cardiology/Postępy w Kardiologii Interwencyjnej
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
2/2008
vol. 4
 
Share:
Share:

ORIGINAL PAPER
Transcatheter closure of atrial septum defect type II or patent foramen ovale using Amplatzer occluders in local anaesthesia – single center experience

Jarosław Rzezak
,
Sławomir Sypuła
,
Tomasz Pawłowski
,
Sławomir Gołębiewski
,
Piotr Kwiatkowski
,
Zbigniew Śliwiński
,
Tomasz Kulawik
,
Dobrin Vassilev
,
Robert J. Gil

Post Kardiol Interw 2008; 4, 2 (12): 55-60
Online publish date: 2008/07/08
Article file
Get citation
 
 
Wstęp
Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ang. atrial septal defekt – ASD) wraz z przetrwałym otworem owalnym (ang. patent foramen ovale – PFO) stanowią najczęściej występujące (25–30%) wady przeciekowe serca u dorosłych. Chirurgiczna korekcja takich wad, głównie ASD, do późnych lat 70. ubiegłego wieku była „złotym standardem” leczenia zarówno z racji niskiego odsetka powikłań śmiertelnych (0–3%), jak i braku alternatywnych metod.
Przeprowadzony po raz pierwszy w 1976 r. przez T. Kinga [1] zabieg przezskórnego zamknięcia ASD zapoczątkował nową erę w leczeniu wad wrodzonych serca. Od tego czasu obserwuje się lawinowy wzrost liczby zabiegów przezskórnych, a na rynku pojawiają się coraz to nowe urządzenia do korekcji wad.
Na korzyść zabiegu przezskórnego w porównaniu z korekcją chirurgiczną, poza równie wysoką skutecznością, sięgającą 98%, przemawiają: możliwość uniknięcia krążenia pozaustrojowego wraz z jego ewentualnymi powikłaniami, krótszy pobyt w szpitalu oraz to, że zabieg ten nie pozostawia blizny, co nie jest bez znaczenia, zwłaszcza u kobiet. Wysoki koszt urządzenia zamykającego (tzw. zapinki) równoważony jest krótszym pobytem w szpitalu oraz szybszym powrotem do pełnej aktywności fizycznej.
Zapinka Amplatza (ang. amplatzer septal occluder – ASO, AGA Medical) składa się z samorozprężających się dysków z siatki nitinolowej połączonych talią, której wymiar jest równy podawanemu przez producenta rozmiarowi zapinki. Wewnątrz dysków znajduje się materiał poliestrowy, który ma przyspieszać proces wykrzepiania i epitelizacji dysków. Pierwsze zabiegi z użyciem ASO przeprowadzono w 1997 r. [2, 3].
Celem niniejszego doniesienia jest przedstawienie własnych doświadczeń w przezskórnym leczeniu ww. wad serca z zastosowaniem zapinki Amplatza bez znieczulenia ogólnego.
Metodyka
Badaniem objęto grupę 73 kolejnych pacjentów (tab. 1.) z ASD i PFO, którzy w okresie od czerwca 2004 do lipca 2007 r. zostali poddani zabiegowi zamknięcia wady zapinką Amplatza.
Do zabiegu kwalifikowano chorych z wykrytym w badaniu echokardiograficznym ASD i istotnym (Qp/Qs 1,5) przeciekiem, u których warunki anatomiczne pozwalały na założenie ASO, co zostało zweryfikowane w badaniu echokardiograficznym przezprzełykowym (TEE). Należy podkreślić, iż obecność rąbka ł5 mm od strony aorty nie była warunkiem koniecznym do kwalifikacji.
Natomiast zabieg zamknięcia PFO wykonywano u chorych po przebytym udarze kryptogennym, u których wykazano przechodzenie pęcherzyków kontrastu z prawego do lewego przedsionka (ang. right to left shunt – RLS) w trakcie próby Valsalvy w TEE lub w ocenie doplerem przezczaszkowym (ang. transcranial Doppler – TCD). Przechodzenie kontrastu uznawano za duże [4], gdy obserwowano 20 pęcherzyków w lewym przedsionku (ang. left atrium – LA), za małe, gdy ich liczba wynosiła 3–20, za niediagnostyczne, gdy było ich <3 – w takich przypadkach do zabiegu kwalifikowano chorych z PFO i współistniejącym tętniakiem przegrody międzyprzedsionkowej (ang. atrial septal aneurysm – ASA), definiowanym jako uwypuklanie się przegrody >10 mm od położenia bazowego (tab. 2.).
Protokół zabiegu
Chorzy na 3 dni przed zabiegiem otrzymywali leczenie przeciwpłytkowe (kwas acetylosalicylowy 1 × 75 mg i klopidogrel 1 × 75 mg) lub byli leczeni przeciwkrzepliwie acenokumarolem (gdy były dodatkowe wskazania) do uzyskania wskaźnika terapeutycznego INR w zakresie 2–3. Na godzinę przed zabiegiem i 24 godziny po zabiegu otrzymywali antybiotyk dożylnie – cefalosporynę III generacji, najczęściej ceftriakson (1,0 g i.v.). Zabieg wykonywano z dostępu przez żyłę udową w znieczuleniu miejscowym 1% roztworem chlorowodorku lidokainy.
Po wprowadzeniu prowadnika do prawego przedsionka, za pomocą cewnika wielozadaniowego (typu Cournanda lub multipurpose) przechodzono przez ASD lub kanał PFO do LA i żyły płucnej. Następnie na długim, sztywnym prowadniku Amplatza dokonywano pomiarów wielkości ubytku – w grupie ASD wielkość ubytku mierzono balonem (Amplatzer Sizing Balloon) i stosowano ASO równą lub większą maksymalnie o 2 mm od uzyskanego wymiaru. W grupie PFO wielkość zapinki określano na podstawie długości kanału, współistnienia ASA i wielkości przedsionków.
Zapinkę zakładano pod kontrolą fluoroskopii (średni czas dla ASD 14,8±11,65 min, dla PFO 10,74±5,24 min). Po jej uwolnieniu i kontroli stabilizacji zakładano sondę ultrasonograficzną do przełyku i oceniano położenie zapinki względem sąsiadujących struktur serca oraz skuteczność zamknięcia. Następnie pod kontrolą RTG i TEE odłączano mandryn od zapinki.
W tym miejscu należy podkreślić zasadniczą różnicę w protokole naszego postępowania, gdyż większość ośrodków w kraju wykonuje zabiegi zamknięcia ASD i PFO w znieczuleniu ogólnym, pod stałą kontrolą TEE i RTG. Są też na świecie ośrodki wykorzystujące w tym celu badanie echokardiograficzne wewnątrzsercowe, co pozwala zrezygnować ze współpracy anestezjologa i znieczulenia ogólnego. Jest to jednak procedura droga i nie w każdym ośrodku dostępna.
W kolejnej dobie wykonywano RTG klatki piersiowej i badanie echokardiograficzne przezklatkowe, w którym oceniano szczelność zapinki oraz ciśnienie w prawej komorze. Za istotną uznawano redukcję nadciśnienia płucnego o minimum 10 mm Hg.
Chorych wypisywano rutynowo następnego dnia po zabiegu. Kolejne badania echokardiograficzne wykonywano po 3, 6 i 9 miesiącach od założenia zapinki. Leczenie przeciwpłytkowe aspiryną i klopidogrelem stosowano przez 9 miesięcy, także przez ten okres zalecano stosowanie profilaktyki infekcyjnego zapalenia wsierdzia (IZW), tj. osłony antybiotykowej w razie poddawania się zabiegowi inwazyjnemu.
Wyniki
U wszystkich chorych (tab. 3.) poddanych zabiegowi skutecznie założono zapinki. W drugiej dobie po zabiegu u 2 (2,7%) chorych z ASD doszło do migracji ASO – do lewej komory (LV) (ryc. 1.) i do tętnicy płucnej (ryc. 2.). W obu przypadkach usunięto ASO drogą przezskórną. U jednego chorego z wiotką przegrodą implantowano okluder większy o 8 mm (wyjściowo 30 mm), natomiast u drugiego, u którego ubytek położony był wysoko, do tyłu w przegrodzie, w bliskim sąsiedztwie tylnej ściany przedsionka i do migracji zapinki doszło wskutek skurczów wolnej ściany przedsionków, założono okluder mniejszy o 2 mm (wyjściowo 26 mm).
Bezpośrednio po zabiegu u 12 (16,4%) chorych z ASD i 9 (12,3%) z PFO obserwowano utrzymywanie się śladowego przecieku. U 3 (4,1%) chorych w trakcie zabiegu wystąpiło migotanie przedsionków. Ustąpiło ono samoistnie jeszcze w trakcie zabiegu. Natomiast u jednego (1,37%) chorego, u którego wystąpił częstoskurcz nadkomorowy, zastosowano 75 mg propafenonu (i.v.) i przywrócono rytm zatokowy.
W obserwacji odległej (tab. 4.) nie odnotowano wystąpienia głównych zdarzeń sercowo-naczyniowych (udar lub TIA, zgon), natomiast zaobserwowano dalszą poprawę stanu klinicznego pacjentów.
Dyskusja
Prezentowane przez nas wyniki zabiegów zamknięcia ASD i PFO przeprowadzonych w znieczuleniu miejscowym [4] pokazują, że jest to akceptowalna metoda, alternatywna dla procedur wykonywanych w znieczuleniu ogólnym. W przedstawionej populacji nie odnotowaliśmy trudności we współpracy z pacjentem w trakcie zabiegu. Założenie sondy ultrasonograficznej do przełyku przez doświadczonego echokardiografistę jest procedurą łatwą i szybką, zwłaszcza że chorzy są poddawani takiemu zabiegowi już w czasie wcześniejszego badania TEE przy kwalifikacji do zabiegu i współpraca w tym zakresie jest dobra. Warto podkreślić, że rezygnacja ze znieczulenia ogólnego pozwala zredukować koszty zabiegu i ułatwia jego przeprowadzenie pod względem organizacyjnym – nie ma konieczności stałego pobytu anestezjologa w sali zabiegowej.
Wybranie przez nas zapinki Amplatza było wynikiem porównania ocen wystawionych przez inne ośrodki oraz opinii z literatury [10–13]. Naszym zdaniem jest to bezpieczny, łatwy w użyciu sprzęt, pozwalający na stosunkowo szybkie uzyskanie umiejętności przezskórnego leczenia wad serca.
Wystąpienie u dwóch chorych istotnych powikłań w postaci migracji okludera nie może być wiązane z metodyką przeprowadzania zabiegu, gdyż pod względem dobierania i zakładania zapinek procedury nie odbiegały od powszechnie przyjętych. Należy sądzić, że u pierwszego chorego bardzo wiotka przegroda międzyprzedsionkowa i, być może, niedostateczne napełnienie balonu do pomiaru wielkości ubytku spowodowały niedoszacowanie wielkości ubytku i zastosowanie zbyt małej zapinki, a w rezultacie jej migrację. Konieczność zastosowania znacznie większego okludera w czasie kolejnej procedury może być też wynikiem powiększenia ubytku w przegrodzie przy poprzednim zabiegu.
Inna była przyczyna migracji zapinki w drugim przypadku – ponowna, staranna analiza badania echokardiograficznego pozwoliła dobrać mniejszy okluder, który został pewnie ufiksowany w przegrodzie.
W razie wystąpienia tego rodzaju powikłań nie bez znaczenia są duże doświadczenie hemodynamiczne i umiejętności manualne operatorów, które pozwalają uniknąć chirurgicznego usuwania zmigrowanych zapinek.
W leczeniu przeciwpłytkowym po zabiegu, z racji braku jednoznacznych standardów, przyjęliśmy zasadę dłuższego stosowania dwóch leków przeciwpłytkowych z uwagi na obserwowane przypadki utrzymywania się przecieku stosunkowo długo po zabiegu [4–6], co może być spowodowane niepełną epitelizacją dysków okludera. Może to mieć bezpośrednie przełożenie na występowanie bólów migrenowych po zabiegu, nawet w grupie bez tych dolegliwości przed zabiegiem. Ich przyczyny upatruje się ponadto w aktywacji płytek w zetknięciu z gołą siatką dysku okludera. Prawdopodobna jest też reakcja uczuleniowa na nikiel uwalniany z zapinki [6] i zwiększone uwalnianie ANP przez rozciągnięty okluderem przedsionek. Z drugiej strony, wśród chorych z PFO obserwuje się znacznie częstsze (około 42%) występowanie bólów migrenowych [7], które po zabiegu u 43–84% osób ustępują [7, 8]. W naszym materiale nie obserwowaliśmy pozabiegowych tachyarytmii, stwierdzanych u 15–18% osób po zabiegu, do których szczególnie usposobieni są mężczyźni powyżej 40. roku życia, z wcześ-niejszym wywiadem zaburzeń rytmu [9]. Istotnym ograniczeniem naszego doniesienia jest mała liczebność grupy, jednakże wystarczająca, by stwierdzić, że przezskórne zabiegi zamknięcia ASD i PFO w znieczuleniu miejscowym są bezpieczne dla chorych. Przedłużone leczenie przeciwpłytkowe [6] może mieć korzystny wpływ na redukcję objawów niepożądanych (bóle migrenowe, TIA) u chorych leczonych tą metodą, ale wymaga to jeszcze dalszych badań.
Wnioski
Przezskórne zamykanie ASD i PFO w znieczuleniu miejscowym jest procedurą bezpieczną, mniej obciążającą i dobrze tolerowaną przez chorych. Pozwala skrócić czas zabiegu i zmniejszyć jego koszty. Zabiegi w znieczuleniu ogólnym powinny być stosowane u chorych źle współpracujących, nietolerujących badania TEE, bądź przy trudnych do oceny warunkach anatomicznych w badaniu echokardiograficznym serca.

Piśmiennictwo
1. King TD, Thompson SL, Steiner C, Mills NL. Secundum atrial septal defect. Nonoperative closure during cardiac catheterization. JAMA 1976; 235: 2506-2509.
2. Masura J, Gavora P, Formanek A, Hijazi ZM. Transcatheter closure of secundum atrial septal defects using the new self-centering amplatzer septal occluder: initial human experience. Cathet Cardiovasc Diagn 1997; 42: 388-393.
3. Sharafuddin MJ, Gu X, Titus JL i wsp. Transvenous closure of secundum atrial septal defects: preliminary results with a new self-expanding nitinol prosthesis in a swine model. Circulation 1997; 95: 2162-2168.
4. Braun M, Gliech V, Boscheri A i wsp. Transcatheter closure of patent foramen ovale (PFO) in patients with paradoxical embolism. Periprocedural safety and mid-term follow-up results of three different device occluder systems. Eur Heart J 2004; 25: 424-430.
5. Harms V, Reisman M, Fuller CJ i wsp. Outcomes after transcatheter closure of patent foramen ovale in patients with paradoxical embolism. Am J Cardiol 2007; 99: 1312-1315.
6. Rodés-Cabau J, Mineau S, Marrero A i wsp. Incidence, timing, and predictive factors of new-onset migraine headache attack after transcatheter closure of atrial septal defect or patent foramen ovale. Am J Cardiol 2008; 101: 688-692.
7. Tsimikas S. Transcatheter closure of Patent Foramen Ovale for Migraine Prophylaxis. J Am Coll Cardiol 2005; 45:496-498.
8. Jancin B. Closing Patent Foramen Ovale May Ease Migraine. Family Practice News 2004; 34: 56.
9. Silversides CK, Haberer K, Siu SC i wsp. Predictors of atrial arrhythmias after device closure of secundum type atrial septal defects in adults. Am J Cardiol 2008; 101: 683-687.
10. Masura J, Gavora P, Podnar T. Long-term outcome of transcatheter secundum-type atrial septal defect closure using Amplatzer septal occluders. J Am Coll Cardiol 2005; 45: 505-507.
11. Vida VL, Barnoya J, O’Connell M i wsp. Surgical versus percutaneous occlusion of ostium secundum atrial septal defects: results and cost-effective considerations in a low-income country. J Am Coll Cardiol 2006; 47: 326-331.
12. Brandt RR, Neumann T, Neuzner J i wsp. Transcatheter closure of atrial septal defect and patent foramen ovale in adult patients using the Amplatzer occlusion device: no evidence for thrombus deposition with antiplatelet agents. J Am Soc Echocardiogr 2002; 15: 1094-1098.
13. Du ZD, Hijazi ZM, Kleinman CS i wsp. Comparison between transcatheter and surgical closure of secundum atrial septal defect in children and adults: results of a multicenter nonrandomized trial. J Am Coll Cardiol 2002; 39: 1836-1844.
Copyright: © 2008 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.