Termedia.pl
 
 
ISSN: 2081-2477
Kardiologia Oparta na Faktach
Current issue Archive About the journal Abstracting and indexing Contact
1/2010
vol. 1
 
Share:
Share:
abstract:

OSTRE ZESPOŁY WIEŃCOWE. KARDIOLOGIA INWAZYJNA
Znaczenie wykorzystania dostępu przez tętnicę promieniową w leczeniu metodą angioplastyki pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi

Michał Tylkowski
,
Maciej Kośmider

KOF 2010; 1: 51–56
Online publish date: 2010/04/01
View full text Get citation
 
Redaktor działu Ostre zespoły wieńcowe. Kardiologia inwazyjna


dr n. med. Maciej Kośmider– kierownik Pracowni Hemodynamiki Zakładu Kardiologii Inwazyjnej I Katedry Kardiologii i Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Członek i założyciel Sekcji Kardiologii Inwazyjnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i wieloletni członek zarządu. Autor lub współautor ponad 100 artykułów oryginalnych i po­glądowych oraz 5 książek. Doświadczenie zawodowe obejmuje 30 lat pracy w pracowni hemodynamiki, w tym ponad 2 lata w Szpitalu Uniwersyteckim w Lyonie we Francji. Od 20 lat zajmuje się propagowaniem leczenia inwazyjnego w ostrych zespołach wieńcowych, a także szerokiego wykorzystania dostępu przez tętnicę promieniową, redukcji dawek promieniowania rentgenowskiego i ograniczania ilości podawanego środka cieniującego.

Liczne badania wieloośrodkowe opublikowane w ciągu ostatnich kilkunastu lat potwierdziły rolę przezskórnej angioplastyki w leczeniu pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi.
Polska kardiologia inwazyjna reprezentuje wysoki europejski poziom. Dalsza promocja nowoczesnych metod inwazyjnego leczenia zawału serca pozwoli skrócić czas od wystąpienia dolegliwości bólowych u pacjenta do udrożnienia tętnicy wieńcowej.
W dziale Ostre zespoły wieńcowe. Kardiologia inwazyjna będą przedstawiane nowe możliwości diagnozowania, postępy w technice zabiegowej i towarzyszącej farmakoterapii. Obok doświadczeń własnych, będę się starał przybliżyć Czytelnikom wyniki najnowszych badań światowych.





Wstęp
Postęp cywilizacyjny jest szczególnie widoczny w nowej dziedzinie medycyny, jaką jest kardiologia interwencyjna. Zwiększająca się liczba koronarografii wraz z wprowadzeniem procedur terapeutycznych – wykonywanie przezskórnych zabiegów angioplastyki wieńcowej – pozwoliły w ciągu dwóch ostatnich dekad skuteczniej leczyć pacjentów z chorobą wieńcową, a zwłaszcza z jej groźną manifestacją w postaci ostrych zespołów wieńcowych (OZW). Współcześnie trudno wyobrazić sobie skuteczne leczenie zawału serca bez zabiegów inwazyjnych. W Polsce, tak jak w innych krajach europejskich, istnieje sieć pracowni hemodynamiki zapewniająca praktycznie stały dostęp do przezskórnych zabiegów rewaskularyzacyjnych. Postępy farmakoterapii oraz ciągle się zwiększający asortyment stosowanych interwencji wymuszają na operatorach dbałość o jakość wykonywanych zabiegów. Podstawowym...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.