Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
6/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Objawy dermatologiczne w chorobach przewodu pokarmowego

Katarzyna Wróbel

Przew Lek 2003, 6, 6, 84-92
Online publish date: 2003/07/14
View full text Get citation
 


Wiele spośród chorób przewodu pokarmowego może manifestować objawy dermatologiczne. Dokładne zrozumienie skórno-jelitowych powiązań może naprowadzić biegłego klinicystę na rozpoznanie ukrytej choroby układu pokarmowego. Praca ta ma na celu wykrycie tych zależności, poprzez uporządkowane spojrzenie na choroby układu trawiennego i dermatologiczne, występujące na odcinku od ust do końcowego odcinka przewodu pokarmowego [10, 27].




Dermatologia a gardło

Mięsak Kaposiego
(Sarcoma Kaposi)


Sarcoma Kaposi to nowotwór, wywodzący się z komórek śródbłonka naczyń i komórek węzłów chłonnych. Zmiany chorobowe mogą dotyczyć całej skóry i zajmować liczne narządy wewnętrzne. Po raz pierwszy opisany przez Kaposiego w 1872 r., występował głównie u osobników zamieszkujących wschodnią Europę, Włochy i Stany Zjednoczone. W ciągu ostatnich 20 lat z powodu AIDS częstość występowania tej choroby dramatycznie wzrosła, zwłaszcza w Afryce Równikowej i Stanach Zjednoczonych, gdzie od 1981 r. prawie u 1/3 chorych na AIDS doszło do rozwoju nowej postaci mięsaka Kaposiego, charakteryzującej się szybką progresją. Zarówno u osób zdrowych, jak i zakażonych wirusem HIV, w patogenezie tego nowotworu znaczącą rolę odgrywa wirus opryszczki typ 8 (herpes virus).
U pacjentów HIV-ujemnych mięsak Kaposiego rozwija się najpierw na palcach stóp lub podudziach w postaci sinoczerwonych lub ciemnobrunatnych, płaskowyniosłych, nacieczonych ognisk i guzków, które mogą przechodzić w grzybiaste guzy, naciekać tkanki miękkie i zajmować kości. Natomiast u zakażonych wirusem HIV zmiany skórne pojawiają się głównie na twarzy i tułowiu i mają charakter płaskowyniosłych różowych lub czerwonych grudek, które mogą się powiększać.
Leczenie ograniczonych zmian skórnych obejmuje: radioterapię z zastosowaniem wiązki elektronów, elektrokoagulację, zamrażanie i miejscową chemioterapię. U pacjentów z rozsianym procesem chorobowym, związanym z AIDS, stosuje się interferon, leki antywirusowe (zydowudyna), leki cytotoksyczne (winblastyna, etopozyd, winkrystyna, bleomycyna) lub terapię skojarzoną. Interferon alfa skutecznie hamuje rozwój procesu chorobowego w przypadku wczesnych zmian i niekiedy prowadzi do ich cofnięcia. Ostatnie próby stosowania HAART przyniosły obiecujące rezultaty.
U 50–80 proc. pacjentów prezentujących zmiany skórne dochodzi do zajęcia przewodu pokarmowego, a u prawie 100 proc....


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.