ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
7/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Obrzęki limfatyczne – leczenie

Radosław Piotrowicz
,
Marek Ciecierski
,
Arkadiusz Jawień

Przew Lek 2000, 7, 66-68
Data publikacji online: 2004/02/20
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Zaburzenia czynności układu limfatycznego, polegające na odprowadzeniu z tkanek zbyt małej ilości płynu limfatycznego w porównaniu z ilością, która została tam odprowadzona, nazywa się obrzękami limfatycznymi. W artykule przedstawione zostały główne metody – zachowawcza i chirurgiczna – leczenia obrzęków. Pomocne jest również leczenie środkami farmaceutycznymi.




Leczenie zachowawcze
W obrzękach limfatycznych pierwszoplanową rolę odgrywa leczenie zachowawcze, czyli zabiegi zmierzające do odprowadzenia płynu obrzękowego z tkanek. Szczególnie popularny w ostatnich latach stał się tzw. manualny masaż limfatyczny, czyli forma fizykoterapii, mająca na celu przyspieszenie odprowadzania chłonki poprzez aktywację naczyń obocznych i łączących, a także ułatwienie jej przepływu poprzez węzły chłonne. Technika ta ma niewiele wspólnego z powszechnie znanymi masażami. Jej stosowanie wymaga ścisłej znajomości anatomii układu limfatycznego. Masaż zbyt silny i prowadzony w nieodpowiednich kierunkach może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta.

Masaż limfatyczny jest również nieodzownym wstępem do prowadzenia terapii za pomocą sekwencyjnego masażu pneumatycznego, który polega na wywieraniu na skórę kończyny ucisku za pomocą kolejno napełnianych powietrzem mankietów, co ma sprzyjać reabsorbcji płynu obrzękowego z tkanek. Należy jednak zdawać sobie sprawę z możliwości wystąpienia obrzęku zewnętrznych narządów płciowych, co wynika z przyspieszonego gromadzenia się przemieszczonego dogłowowo płynu, który nie może zostać odprowadzony przez niedrożne naczynia chłonne. Zagrożenie to jest szczególnie realne, gdy leczona kończyna nie została uprzednio przygotowana za pomocą masażu ręcznego.

Każdy seans masażu ręcznego lub pneumatycznego musi być zakończony założeniem opatrunku uciskowego, co utrwala uzyskany efekt. Do tego celu nadają się:
- opaski uciskowe,
- pończochy o stopniowanym ucisku, wygodniejsze w użyciu, które znajdują również zastosowanie w leczeniu niewydolności żylnej.

W przypadku niewydolności limfatycznej zaleca się jednak stosowanie wyrobów z materiałów o mniejszej rozciągliwości, które lepiej chronią przed narastaniem obrzęków. Mechanizm oddziaływania leczniczego kompresoterapii zależy od wzmożenia reabsorbcji płynów tkankowych na poziomie mikrokrążenia, a także poprawy wydolności układu żylnego. Pozytywnych efektów...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.