eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
2/2019
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Oczekiwania i rola Sekcji Młodych Reumatologów w Polsce
Rozmowa z Dr Agatą Sebastian

Alicja Kostecka

Data publikacji online: 2019/08/22
Doktor Agata Sebastian, pracownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Aktywny członek Sekcji Młodych Reumatologów Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, przedstawiciel Polski w EMEUNET.

Czym jest Sekcja Młodych Reumatologów?

Sekcja Młodych Reumatologów jest jedną z sekcji działających w ramach Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, podobnie jak np. Sekcja Obrazowa. Powstała na początku 2012 r., a jej pierwszym przewodniczącym został dr Jan Sznajd z Krakowa. Podstawowym założeniem sekcji była integracja środowiska młodych reumatologów w Polsce na wzór grupy EMEUNET, czyli europejskiej sekcji młodych reumatologów stworzonej przy EULAR.

Jakie są główne założenia Sekcji Młodych Reumatologów?

Oprócz integracji środowiska młodych reumatologów naszym głównym celem jest reprezentowanie go. Tworząc sekcję, chcieliśmy zbudować platformę umożliwiającą dzielenie się doświadczeniami i pomysłami.

Jak definiują Państwo młodych reumatologów i kto może należeć do sekcji?

Jak każda sekcja, także młodzi reumatolodzy mają swój wewnętrzny regulamin. Członkiem sekcji może zostać każdy, kto czuje się młodo, chce doskonalić swoje umiejętności kliniczne, chce rozwijać się naukowo – nie jest to jednak warunek konieczny – i ma mniej niż 45 lat. Ponieważ działamy wewnątrz i pod auspicjami PTR, każdy członek sekcji musi być również członkiem PTR. Nie ma ograniczeń czasowych, jeśli chodzi o przynależność do sekcji, natomiast funkcję przewodniczącego można sprawować w sposób ciągły nie dłużej niż przez dwie trzyletnie kadencje. Obecnie przewodniczącą sekcji jest dr Magdalena Włoch-Targońska z Katowic.

Jaką strukturę ma Sekcja Młodych Reumatologów?

Podobnie jak w EMEUNET w Sekcji Młodych Reumatologów wyodrębniono grupę roboczą, w skład której wchodzą przewodniczący, zastępca i sekretarz sekcji oraz aktywni członkowie, odpowiedzialni za wypełnianie jej zadań i celów oraz reprezentowanie środowiska młodych reumatologów. W tej chwili grupa robocza liczy 17 osób z różnych ośrodków reumatologicznych w kraju – są w niej m.in. przedstawiciele Wrocławia, Katowic, Warszawy, Szczecina, Lublina, Białegostoku, Gdańska i Łodzi. Drugą część sekcji – tę większą – tworzą pozostali członkowie. Obecnie sekcja zrzesza ogółem ok. 200 reumatologów z całej Polski.

Czy warunkiem przynależności do grupy roboczej sekcji jest zatrudnienie lub specjalizowanie się w jednym z głównych ośrodków klinicznych...


Pełna treść artykułu...

© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.