eISSN: 2084-9877
ISSN: 1896-9666
Przegląd Kardiodiabetologiczny/Cardio-Diabetological Review
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
1/2007
vol. 2
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Od redakcji
Wstępniak

Ida Kinalska

Przegląd Kardiodiabetologiczny 2007; 2, 1: 54–60
Data publikacji online: 2007/03/26
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Szanowni Państwo,

mam przyjemność zaprezentować Państwu pierwszy numer Przeglądu Kardiodiabetologicznego w roku 2007. Znajdą w nim Państwo wiele ciekawych artykułów. Zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi tekstami, pozwalam sobie jednak zwrócić uwagę na niektóre prace oryginalne.
Praca dr J. Ruxera i wsp. poświęcona jest tzw. nadciśnieniu białego fartucha. Z problemem tym stykają się lekarze wszystkich specjalności w codziennej praktyce, jednakże nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak nadciśnienie białego fartucha, szczególnie u chorych z cukrzycą, należy traktować, czy i jak je leczyć. Interesujące są prace z ośrodka białostockiego – przedstawiona przez dr. P. Prokopczuka poświęcona jest IL-18, natomiast praca dr. R. Sawickiego podkreśla rolę homocysteiny jako wskaźnika choroby niedokrwiennej serca w zespole metabolicznym. Polecam Państwu także zajmujący artykuł dr J. Dytfeld i prof. dr D. Pupek-Musialik z ośrodka poznańskiego, poświęcony grelinie i jej roli w rozwoju otyłości, nadciśnienia tętniczego i insulinooporności. Na łamach niniejszego numeru znaleźć można odpowiedź na temat częstości występowania cukrzycy znanej i nieznanej na Warmii i Mazurach. Dowiedzą się Państwo również, że ciężko chorzy pacjenci poddawani badaniu koronograficznemu nie zdają sobie często sprawy z zagrożeń wynikających ze stanu ich zdrowia. Świadczy to o braku odpowiednio prowadzonej edukacji terapeutycznej. Natomiast z pracy poglądowej doc. E. Bandurskiej-Stankiewicz wynika, że także cukrzyca ciężarnych stanowi składową zespołu metabolicznego.
Życzę Państwu przyjemnej lektury i mam nadzieję, że publikacje zawarte w tym numerze zainteresują Państwa. Jednocześnie oczekuję na listy od Czytelników, opisy ciekawych przypadków oraz na prace zasługujące na publikację, a także na wskazanie Radzie Redakcyjnej tematów, które szczególnie Państwa interesują.
prof. dr hab. med. Ida Kinalska
redaktor naczelna
przewodnicząca PTKD


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.