Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
9/2004
vol. 7
 
Share:
Share:
abstract:

Opieka nad dzieckiem z chorobą nowotworową – zadania lekarza podstawowej opieki zdrowotnej

Beata Zalewska-Szewczyk

Online publish date: 2004/11/16
View full text Get citation
 
Nowotwory wieku dziecięcego pozostają nadal bardzo poważnym problemem klinicznym. Choć zachorowalność na te schorzenia nie jest duża (choroby nowotworowe u dzieci stanowią zaledwie ok. 2 proc. wszystkich nowotworów), to nadal w wieku poniemowlęcym stanowią drugą pod względem częstości przyczynę zgonów po wypadkach i urazach [1]. Dzieje się tak mimo ogromnego postępu, jaki dokonał się na przestrzeni ostatniego dwudziestolecia w diagnostyce i leczeniu tych chorób. Dzięki rozwojowi technik laboratoryjnych i diagnostycznych w wielu dziedzinach – cytologii, biologii molekularnej, patomorfologii, immunologii, a także dzięki postępowi w farmakologii klinicznej, radiologii, chemioterapii, radioterapii, chirurgii i innych – w chwili obecnej uzyskuje się wyleczenie choroby nowotworowej u 70 proc. dzieci. W porównaniu z wynikami leczenia sprzed dwudziestu lat jest to ogromny przełom.



Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej spełnia niezwykle odpowiedzialną rolę w różnych etapach opieki nad dzieckiem z chorobą nowotworową. Z tego powodu powinien dysponować co najmniej podstawową wiedzą na temat zagadnień onkologii dziecięcej, która sama w sobie stanowi specjalistyczną dziedzinę wiedzy.
W czasie leczenia choroby nowotworowej dziecko pozostaje pod nadzorem specjalistycznego zespołu, zapewniającego kompleksową opiekę w zakresie diagnostyki, chemio- i radioterapii, chirurgii, opieki psychologicznej i innych dziedzin. Wiodącą rolę w zespole spełnia lekarz onkolog-hematolog dziecięcy. Jednak lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, sprawujący z założenia opiekę nad rodziną, najbliższy miejsca zamieszkania dziecka, nadal pozostaje odpowiedzialny za swojego pacjenta. Dziecko cierpiące na nowotwór jest pacjentem wymagającym indywidualnej opieki. Zakres i stopień zaangażowania lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest różny w różnych okresach choroby. Szczególnie istotną rolę odgrywa on na etapie wstępnej diagnostyki. To właśnie od wiedzy i doświadczenia lekarza pierwszego kontaktu zależy wczesne wykrycie chorób nowotworowych u dzieci, a w tej grupie wiekowej może to być szczególnie trudne z wielu względów. Dlatego jest niezwykle ważne, aby lekarz pierwszego kontaktu zapoznał się z zagadnieniami onkologii dziecięcej i umiał zastosować odpowiednie metody diagnostyczne na tym etapie, tak aby wykryć chorobę nowotworową we wczesnym stadium jej rozwoju [2].
Potwierdzenie rozpoznania, często za pomocą wielu badań...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.