ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
3/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Opryszczka, półpasiec – przebieg kliniczny, leczenie

Anna Górkiewicz-Petkow

Przew Lek 2000, 3, 97-98
Data publikacji online: 2004/01/19
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Półpasiec i opryszczkę zaliczamy do najczęstszych chorób wirusowych skóry, wywołanych przez grupę wirusów herpes virus hominis. Są to wirusy DNA, które namnażają się w jądrze komórkowym. Wyróżniamy 8 podgrup wirusów, zależnie od budowy genomów a, b, g (tab. 1.).











Opryszczka

Opryszczka wywołana przez herpes virus I lub II jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych w populacji. Wyróżniamy dwa typy wirusów:

- I typ związany jest najczęściej z występowaniem zakażenia okolicy twarzy,

- II typ z umiejscowieniem zmian w okolicy narządów płciowych.



Po pierwotnym zakażeniu oba typy wirusów pozostają w formie latentnej w zwojach nerwowych. Przy różnych czynnikach sprzyjających uczynnieniu infekcji wirusy mogą wędrować wzdłuż nerwów i namnażać się w skórze lub błonach śluzowych, powodując występowanie objawów chorobowych. U nosicieli czynnej infekcji bez objawów, wirusy HSV możemy wykryć w ślinie i wydzielinie z pochwy. Może to prowadzić do szerzenia się zakażeń, szczególnie wirusami HSV2. Do zakażenia dochodzi przez kontakty osobiste lub zakażenie wydzieliną. Pierwotne zakażenie wirusami HSV1 występuje u małych dzieci, często bezobjawowo lub w postaci zapalenia jamy ustnej. Stwierdzono, że przy dużym zagęszczeniu zaludnienia i w złych warunkach bytowych u 100 proc. dzieci do piątego roku życia, wykrywa się przeciwciała HSV1. Procent ten jest znacznie niższy w grupach o wyższym standardzie socjoekonomicznym.



Zakażenie pierwotne HPV2 pojawia się po okresie dojrzewania, najczęściej w wyniku kontaktów seksualnych. Jego następstwem zawsze są objawy skórne w okolicy narządów płciowych. Niekiedy w okolicach narządów płciowych może wystąpić zakażenie HSV1, szczególnie przy oralnych stosunkach seksualnych.

Zakażenie HSV1 lub HSV2 u dzieci w okolicy genitalnej może być następstwem molestowania seksualnego.



U pacjentów z przebytym zakażeniem HSV występują w surowicy przeciwciała krążące, które jednak nie zabezpieczają przed nawrotami zakażeń.



Objawy kliniczne i przebieg opryszczki HSV1

Pierwotne zakażenie (gingivostamatitis herpetica) występuje u dzieci najczęściej do 5. roku życia, w postaci bolesnych pęcherzyków w okolicy języka, gardła, krtani, z...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.