eISSN: 2299-0046
ISSN: 1642-395X
Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
2/2007
vol. 24
 
Share:
Share:

Original article
Serum levels of metalloproteinases-2 and -9 (MMP-2, MMP-9) – correlation with their expression in skin lesions in systemic sclerosis – the preliminary examination

Bożena Dziankowska-Bartkowiak
,
Agnieszka Żebrowska
,
Ewa Joss-Wichman
,
Józef Kobos
,
Elżbieta Waszczykowska

Post Dermatol Alergol 2007; XXIV, 2: 73–81
Online publish date: 2007/05/10
Article file
- stezenie.pdf  [0.24 MB]
Get citation
 
 

Wprowadzenie
Patogeneza twardziny układowej jest złożona i nie do końca wyjaśniona. W rozwoju tej choroby bierze prawdopodobnie udział wiele różnych, wzajemnie na siebie oddziałujących czynników. Nadmierne gromadzenie kolagenu w twardzinie układowej, stwierdzane nie tylko w skórze, ale również w narządach wewnętrznych (przewód pokarmowy, płuca, serce, nerki), spowodowane jest m.in. wzmożonym odkładaniem kolagenu I, III, V, VI, VII, fibronektyny i tenascyny wokół naczyń, na granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej [1, 2]. Homeostaza tkanki łącznej w twardzinie układowej regulowana jest m.in. przez równowagę pomiędzy produkcją i degradacją składników macierzy zewnątrzkomórkowej. Liczba składników macierzy zewnątrzkomórkowej (extracellular matrix – ECM) zależna jest od równowagi pomiędzy degradującymi je enzymami a ich tkankowymi inhibitorami. Dotychczas poznano dość dokładnie rolę tych czynników w szerzeniu się procesów nowotworowych [3–7], toczniu rumieniowatym układowym, reumatoidalnym zapaleniu stawów [8] czy tworzeniu keloidów [9]. Metaloproteinazy należą do enzymów rozkładających składniki macierzy zewnątrzkomórkowej, których aktywność wiąże się z obecnością aktywnych jonów cynku i wapnia. MMPs są syntetyzowane i wydzielane przez wiele różnych komórek, takich jak fibroblasty, monocyty, granulocyty, limfocyty T, dendrytyczne komórki Langerhansa, makrofagi, komórki śródbłonka, komórki nabłonkowe, miocyty, neurony i astrocyty, a także keratynocyty [10, 11, 12]. Metaloproteinazy różnią się między sobą substratami, w stosunku do których wykazują właściwości trawiące. Metaloproteinaza 2 (MMP-2) jest żelatynazą A o ciężarze cząsteczkowym 72 kDa, wykazuje zdolność degradacji kolagenu typu I, IV, V, VII, X, XI, XIV, żelatyny, elastyny, fibronektyny, agrekanu, osteonektyny, lamininy 1, 5, metaloproteinaz 1, 9, 13. Natomiast metaloproteinaza 9 (MMP-9) o ciężarze cząsteczkowym 92 kDa, zwyczajowo nazywana żelatynazą B, ma zdolność trawienia kolagenu typu IV, V, VII, X, XIV, żelatyny, entaktyny, agrekanu, elastyny, fibronektyny, osteonektyny, plazminogenu oraz IL-1β [2]. Wykazano, że zarówno metaloproteinazy macierzy, jak i ich tkankowe inhibitory odgrywają istotną rolę w przebiegu procesów zapalnych [13, 14]. Dotychczasowe wyniki badań podkreślają udział metaloproteinaz w patogenezie twardziny układowej, jednakże ich rola nie została dokładnie poznana. Celem niniejszej pracy była ocena stężenia w surowicy chorych na twardzinę układową żelatynaz – MMP-2 i MMP-9, a także ich ekspresji w chorobowo zmienionej skórze, oraz porównanie z wynikami uzyskanymi w grupie kontrolnej.
Materiał i metody

Pacjenci
Do grupy badanej zakwalifikowano 10 chorych z twardziną układową, 6 z postacią ograniczoną – limited SSc (lSSc), i 4 z postacią uogólnioną choroby – difusse SSc (dSSc). Wśród pacjentów było 9 kobiet i 1 mężczyzna, średni wiek chorych wynosił 54,4 roku (38–72 lat). Rozpoznanie choroby postawiono w oparciu o kryteria diagnostyczne twardziny układowej Amerykańskiego Instytutu Reumatologii (American College of Rheumatology – ACR) [15]. Stopień stwardnienia skóry oceniano za pomocą skali punktowej wg Kahaleha i wsp. [16]. Grupę kontrolną stanowiło 10 zdrowych ochotników (5 kobiet i 5 mężczyzn), w wieku 19–49 lat (średni wiek 42 lata). U wszystkich pacjentów przeprowadzono podstawowe badania laboratoryjne, w tym odczyn Biernackiego, morfologię, badanie ogólne moczu oraz poziom mocznika i kreatyniny. Wykonano ponadto badania specjalistyczne: scyntygrafię przełyku, 24-godzinne badanie EKG (holter), echokardiografię metodą Dopplera, zdjęcie RTG klatki piersiowej, kości stóp i rąk oraz badanie spirometryczne. Obecność przeciwciał przeciwjądrowych (antinuclear antibodies – ANA) w surowicy oceniano, stosując metodę pośredniej immunofluorescencji (indirect immunofluorescence – IIF) z wykorzystaniem komórek HEp-2 jako substratu (Sigma Diagnostics). Szczegółowe określenie rodzaju przeciwciał przeprowadzono za pomocą metody podwójnej immunodyfuzji (double immunodiffusion – DID) w żelu agarowym wg Ouchterlony’ego [17]. Przed rozpoczęciem oznaczeń wszyscy pacjenci oraz osoby z grupy kontrolnej wyrazili pisemną świadomą zgodę na udział w badaniu. Projekt badawczy uzyskał akceptację Komisji Bioetycznej przy Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Charakterystyka chorych
Średni czas trwania objawu Raynauda wynosił 9,7 roku (w zakresie od 4 do 20 lat), a czas utrzymywania się stwardnień skóry – 5,4 roku (od 1 do 15 lat). Średni stopień nasilenia zmian skórnych (Total Skin Score – TSS) to 15 pkt, w zakresie od 10 do 28 pkt. Procesem chorobowym objętych było 1–3 narządów wewnętrznych. Przeciwciała Scl 70 stwierdzono w surowicy 5 z 10 chorych na twardzinę układową, obecność przeciwciał U3RNP – w 1 przypadku podtypu lSSc twardziny; u 4 pozostałych chorych występowały inne, nieswoiste przeciwciała przeciwjądrowe.
Surowica
Pobrane próbki surowicy były natychmiast zamrażane w temp. -20oC. Określenie stężeń MMP-2 i MMP-9 przeprowadzono z wykorzystaniem metody immunoenzymatycznej ELISA.
Badania tkankowe
Wycinki ze skóry chorobowo zmienionej (n=10) utrwalono w formalinie i zatopiono w bloczkach parafinowych. Pobrano ponadto wycinki ze skóry przedramion od 10 zdrowych ochotników, dobranych odpowiednio do osób z grupy badanej pod względem płci i wieku.
Immunohistochemia
Skrawki zatopione w parafinie (o grubości 3–4 µm) poddano rutynowemu barwieniu hematoksyliną i eozyną oraz barwieniu immunohistochemicznemu z zastosowaniem systemu DAKO EnVision metodą immunoperoksydazową. Zastosowano mysie przeciwciała monoklonalne anty-MMP-2 i anty-MMP-9 (Novocastra). W celu wykonania barwień immunohistochemicznych skrawki zatopione w parafinie umieszczono na szkiełkach adhezyjnych i suszono przez 24 godz. w temperaturze 56°C. W następnym etapie skrawki poddano odparafinowaniu w szeregu ksylenów i alkoholi o zmniejszających się stężeniach (96, 80, 70 i 60%). Aktywność endogennej peroksydazy zahamowano, zanurzając skrawki w 3% roztworze nadtlenku wodoru w metanolu. W celu odzyskania antygeniczności tkanek i umożliwienia ich reakcji z przeciwciałami zastosowano swoiste procedury dla każdego przeciwciała, zgodnie z zaleceniami producenta. Po 60-minutowej inkubacji w temperaturze pokojowej z rozcieńczonymi przeciwciałami, szkiełka 3-krotnie przemyto w buforze TRIS. Następnie zastosowano system podwójnej wizualizacji DAKO EnVision w celu uwidocznienia reakcji antygen-przeciwciało. W przypadkach, w których wystąpił dodatni odczyn w barwieniu immunohistochemicznym, podbarwiano jądra komórkowe hematoksyliną Meyera przez 2 min. Po odwodnieniu i przeprowadzeniu przez szereg acetonów i ksylenów, podobnie jak opisano powyżej, utrwalono szkiełka w balsamie kanadyjskim. Do oceny stopnia intensywności reakcji immunohistochemicznej zastosowano 3-stopniową skalę półilościową: • I stopień (słaby odczyn) – reakcja immunohistochemiczna była ograniczona do pojedynczych komórek nabłonka i/lub występowała tylko ogniskowo w podścielisku, • II stopień (umiarkowany odczyn) – reakcja barwna występowała w części komórek nabłonkowych i/lub w niektórych obszarach podścieliska, • III stopień (silny odczyn) – reakcja immunohistochemiczna zachodziła w licznych komórkach nabłonka i/lub w dużych obszarach podścieliska. Ekspresję MMPs oceniało dwóch niezależnych patologów przy użyciu mikroskopu Nikon Microfob FXA (Nikon LTD, Japonia) w powiększeniu 100 razy.
Analiza statystyczna
Dla cech mierzalnych podano zakresy (minimum-maksimum), przeliczono wartości przeciętne – średnie arytmetyczne, medianę. Obliczono wewnętrzne zróżnicowanie cech za pomocą odchylenia standardowego. Rozkład badanych zmiennych oceniono za pomocą testu Shapiro-Wilka. Wartości przeciętne w analizowanych grupach porównywano, wykorzystując test Manna-Whitneya. Zależności pomiędzy dwiema cechami mierzalnymi oceniano, wykorzystując współczynnik rang Spearmana – ρ. We wszystkich porównaniach poziom istotności ustalono dla p<0,05.
Wyniki
Czas trwania objawu Raynauda wynosił w całej grupie SSc 4–20 lat (średnio 9,7 roku), w podgrupie lSSc 7–20 lat (średnio 11,5 roku), w dSSc 4–10 lat (średnio 7 lat). Czas trwania choroby wynosił w grupie chorych z SSc – od roku do 16 lat (średnio 5,4 roku), w lSSc od roku do 16 lat (średnio 6,3 roku), a w dSSc 3–5 lat (średnio 4 lata). Stopień stwardnienia skóry Total Skin Score (TSS) to w SSc 10–28 pkt (średnio 15 pkt), w lSSc 10–16 pkt (średnio 12 pkt), a w dSSc 12–28 pkt (średnio 19,5 pkt) (tab. 1.). W tab. 2. i 3. przedstawiono wyniki oznaczenia stężeń MMP-2 i MMP-9 w surowicy badanych pacjentów. Średnie stężenie MMP-2 w surowicy badanych chorych nie różniło się istotnie w porównaniu z grupą kontrolną (246,4 ng/ml vs 248,0 ng/ml). Porównanie średnich wartości stężenia MMP-2 w surowicy chorych z obu postaciami klinicznymi również nie wykazało różnic – w podgrupie z limited SSc wynosiło 245,2 ng/ml, a w diffuse SSc – 248,0 ng/ml (tab. 4.). Wykazano, że średnie stężenie MMP-9 w surowicy w badanej grupie chorych było znamiennie wyższe 857,7 ng/ml w porównaniu z wynikami uzyskanymi w grupie kontrolnej: 431,1 ng/ml (p<0,05). U 5 chorych (3 z limited SSc i 2 z diffuse SSc) stwierdzono podwyższone stężenie MMP-9 (953–2306 ng/ml) w porównaniu z wynikami uzyskanymi w grupie kontrolnej (169–705 ng/ml). Porównanie wartości średnich stężenia MMP-9 w surowicy chorych z postacią limited SSc (837,2 ng/ml) i dSSc (888,5 ng/ml) nie wykazało różnic statystycznie znamiennych (p>0,05) (tab. 4.). Badanie immunohistochemiczne ujawniło ekspresję MMP-2 w okolicy naczyń krwionośnych i w skórze właściwej w 9 wycinkach, w tym w 2 wycinkach obecna ona była również w komórkach warstwy podstawnej naskórka (ryc. 1.). W 1 wycinku ekspresja zlokalizowana była tylko w skórze właściwej i komórkach warstwy podstawnej naskórka. Ekspresja ta była silnego (6 wycinków) lub średniego stopnia (4 wycinki) (tab. 3.). Ekspresja MMP-9 w skórze obserwowana w okolicy naczyń krwionośnych i w komórkach warstwy podstawnej naskórka w 8 wycinkach była średnio nasilona (ryc. 2.), w tym w 3 wycinkach obecna również w skórze właściwej (tab. 3.). Ekspresję MMP-2 i MMP-9 w 10 wycinkach pobranych od zdrowych ochotników oceniano przy użyciu tych samych metod. We wszystkich skrawkach wykazano umiarkowaną ekspresję obu białek tylko w nielicznych keratynocytach warstwy podstawnej naskórka (ryc. 3.). W 4 wycinkach stwierdzono słabą ekspresję badanych metaloproteinaz w okolicy mieszków włosowych. U chorych ze stężeniem MMP-9 w surowicy mieszczącym się w granicach podobnych, jak u osób zdrowych, średni czas trwania objawu Raynauda wynosił 10,6 roku, a u pacjentów z wyższymi stężeniami MMP-9 w surowicy wynosił 8,8 roku. Średni czas trwania stwardnień skóry w obu podgrupach wynosił – u chorych z podwyższonymi stężeniami MMP-9 w surowicy – 3,2 roku, a u chorych z wartościami w granicach podobnych, jak w grupie kontrolnej – 7,6 roku. Stopień stwardnienia skóry u chorych z podwyższonymi wartościami MMP-9 wynosił średnio 17,6 pkt, a w podgrupie z niższymi wartościami MMP-9 w surowicy średnio – 12,4 pkt (tab. 2.). Wykazano statystycznie istotną zależność pomiędzy stężeniem metaloproteinazy 9 a czasem trwania stwardnień skóry; wartość ta obniżała się wraz z czasem trwania choroby (ρ=-0,860, p<0,02) (tab. 5., ryc. 4.). Pozostałe zależności nie były statystycznie znamienne.
Omówienie wyników i dyskusja
W piśmiennictwie pojawia się coraz więcej informacji o czynnikach wpływających na skład macierzy zewnątrzkomórkowej. Zaburzenie równowagi pomiędzy czynnikami degradującymi składniki ECM a ich inhibitorami odgrywa rolę w patogenezie wielu schorzeń. Wykazano, że zwiększona ekspresja szeregu metaloproteinaz związana jest z progresją nowotworów [3–7, 18], rozwojem włóknienia mięśnia sercowego w izolowanej stenozie aortalnej [19], chorób naczyń mózgowych [20, 21], cukrzycy typu 1 [22, 23], alergicznego nieżytu nosa [24], reumatoidalnego zapalenia stawów [8,25,26], tocznia rumieniowatego układowego [27], a także tworzeniem keloidów [9, 28]. Zmniejszenie ekspresji MMP-13 obserwowano natomiast w endometriozie [29]. W chorobach pęcherzowych, takich jak pemfigoid i dermatitis herpetiformis wykazano, że metaloproteinazy – zarówno rozpuszczalne, jak i związane z błoną komórkową – biorą udział w degradacji błony podstawnej, dlatego też mogą być przyczyną tworzenia się zmian o charakterze pęcherzy. Proces włóknienia w przebiegu twardziny układowej ma wieloczynnikowe podłoże i jest wynikiem nie tylko procesu zapalnego czy zaburzeń immunologicznych i naczyniowych, ale również nadmiernego wytwarzania, odkładania kolagenu i innych składowych ECM w tkance łącznej. Wyniki badań wielu autorów wskazują na udział metaloproteinaz i ich inhibitorów w tym procesie [10, 30–32]. Do grupy enzymów degradujących składniki ECM należą kolagenazy, żelatynazy, elastazy, stromelizyny i metaloproteinazy typu błonowego [33]. Istotny wpływ na skład macierzy zewnątrzkomórkowej mają m.in. żelatynazy – metaloproteinaza 2 (MMP-2) i 9 (MMP-9), które degradują zdenaturowany kolagen i składniki błony komórkowej [22, 34]. MMP-2, produkowana przez fibroblasty i makrofagi, rozszczepia żelatyny, kolagen typu VI, fibronektyny i proteoglikany [10]. Metaloproteinaza 9 w zdrowych tkankach wraz z innymi enzymami wpływa na prawidłową przemianę kolagenu typu IV, V, elastyny i zdenaturowanego kolagenu. W przebiegu procesów zapalnych wykazano, że w wyniku stymulacji cytokin prozapalnych dochodzi do nadmiernego wydzielania metaloproteinaz, w tym MMP-9, w komórkach nacieku zapalnego [35]. Badania doświadczalne przeprowadzone na myszach wykazały także, że MMP-9 odgrywa rolę w przebiegu angiogenezy [36], jak również w rozwoju glomerulosclerosis [37], encephalomyelitis [38], tętniaka aorty [39] i w zawale serca [40]. Produkcja metaloproteinaz regulowana jest przez cytokiny, czynniki wzrostu, reakcje komórka-komórka i komórka-macierz, a także procesy kontrolujące ekspresję genów i aktywację ich proenzymatycznych form. Swoiste inhibitory tkankowe wpływają również na aktywność MMPs. Dotychczasowe badania zmierzające zarówno do określenia znaczenia metaloproteinaz w patogenezie twardziny układowej, jak i oznaczania ich stężenia w ocenie aktywności choroby prowadzone były jedynie na podstawie określenia ich stężeń w surowicy lub ekspresji w hodowlach fibroblastów pochodzących od badanych pacjentów. Ich wyniki nie są jednoznaczne. Kikuchi i wsp. [41] wykazali, że stężenie metaloproteinazy 9 (MMP-9) było statystycznie niższe w surowicy chorych na twardzinę układową w porównaniu z grupą kontrolną, a także niższe w postaci dSSc niż lSSc. Autorzy stwierdzili również ujemną korelację ze stopniem stwardnienia skóry. Nie stwierdzono jednakże zależności pomiędzy jej stężeniem a stężeniem inhibitora – TIMP-1. Bogaczewicz i wsp. [42] wykazali, że w surowicy chorych na twardzinę układową zarówno typu dSSc, jak i lSSc stężenie metaloproteinazy 9 było wysokie. Obserwowali również wyższe stężenie tej metaloproteinazy w surowicy osób chorujących krócej niż u pacjentów w późniejszym etapie choroby, dlatego też wysunięto hipotezę o możliwości odzwierciedlenia dynamizmu procesu przemian ECM w SSc za pomocą oznaczania stężeń tej metaloproteinazy. Autorzy nie stwierdzili natomiast istotnego związku pomiędzy występowaniem zmian narządowych a wysokim stężeniem MMP-9 w surowicy badanych chorych. W przeprowadzonych badaniach wykazano, że stężenia w surowicy badanych chorych metaloproteinazy 2 były porównywalne, a metaloproteinazy 9 – znamiennie wyższe w porównaniu z wynikami uzyskanymi w grupie kontrolnej. Kobayashi i wsp. (2003) wykazali, że żelatynazy – metaloproteinaza 2 i 9, wydzielane przez fibroblasty mogą odgrywać ważną rolę w zapaleniu indukowanym przez cytokiny i metabolizmie tkankowym [43]. Enzymy te mogą brać udział w aktywacji latentnej formy TGF-b – cytokiny, której przypisuje się również istotne znaczenie w patogenezie twardziny układowej [18]. Badania Giannelli i wsp. (2005) wskazują natomiast, że obniżone stężenie metaloproteinazy 9 w większym stopniu odzwierciedla zaburzenia w pierwotnym nadciśnieniu płucnym u chorych z SSc [44]. W badaniach autorów niniejszej pracy w wycinkach skóry pochodzących od chorych na twardzinę układową stwierdzono wyraźną ekspresję metaloproteinaz 2 i 9 w porównaniu z wycinkami pochodzącymi od osób zdrowych. Ekspresja MMP-2 zlokalizowana była w skórze właściwej i naczyniach krwionośnych, natomiast MMP-9 w większości badanych wycinków stwierdzana była w naskórku i w naczyniach krwionośnych skóry właściwej. Wykazano, że charakter ekspresji MMP-2 był silny, a MMP-9 średni. Można przypuszczać, że obecność zwiększonej ekspresji większości badanych metaloproteinaz w naczyniach krwionośnych skóry właściwej potwierdza ich znaczącą rolę w degradacji składników podśródbłonkowej błony podstawnej, co ułatwia przenikanie limfocytów T do tkanek otaczających i daje możliwość ich pośredniego wpływu na zwiększoną produkcję składników ECM przez fibroblasty. Badania innych autorów wskazują, że ekspresja żelatynaz (MMP-2 i MMP-9) ułatwia limfocytom T przekraczanie podśródbłonkowej błony podstawnej [45]. Pobudzone limfocyty mogą na drodze interakcji komórka-komórka w bezpośredni sposób indukować ekspresję MMP-9 w fibroblastach [46], neutrofilach [47] i monocytach [48]. W przeprowadzonych obecnie badaniach nie stwierdzono związku pomiędzy nasileniem ekspresji metaloproteinaz 2 i 9 a czasem trwania choroby, chociaż znane są wyniki badań potwierdzających istnienie takich zależności w stosunku do surowiczych stężeń metaloproteinaz. Kuroda i Shinkai (1997) wykazali zależność ekspresji genów metalopreoteinaz związaną z czasem trwania choroby (badania przeprowadzone in vitro – porównanie fibroblastów pobranych od chorych na twardzinę i prawidłowych fibroblastów) [49]. Ekspresja MMP była większa w fibroblastach pobranych od pacjentów chorujących krócej niż rok; w przypadku pacjentów chorujących dłużej (2–4 lata) poziom m-RNA MMP-1, MMP-2 i MMP-3 był niski. W fibroblastach osób chorujących ponad 6 lat ekspresja MMP nie różniła się od ekspresji stwierdzonej u osób zdrowych. W twardzinie układowej nie można jednak dokładnie wyjaśnić mechanizmu zaburzeń równowagi pomiędzy metaloproteinazami i ich tkankowymi inhibitorami doprowadzających do nadmiernego włóknienia. Sugeruje się, że nadmierna produkcja ECM może być również wynikiem zahamowania aktywności MMPs. Badania niektórych autorów wskazują na udział w tym procesie przeciwciał skierowanych przeciwko metaloproteinazom 1 i 3, które stwierdzono w surowicy chorych na twardzinę układową [50, 51]. Potwierdzeniem hipotezy o wpływie MMPs i TIMPs na skład ECM nie tylko poprzez regulację ich wytwarzania przez fibroblasty, ale również przez ich znaczenie w rozwoju zapalenia może być fakt, iż w badanych wycinkach skóry pochodzących od chorych na twardzinę układową stwierdzono wyraźną ekspresję MMP-2 w komórkach nacieku zapalnego – eozynofilach i neutrofilach. Najbardziej intensywny charakter miała ekspresja MMP-2. Uzyskane wyniki potwierdzają dotychczasowe obserwacje, wskazujące na znaczący udział zaburzeń równowagi pomiędzy czynnikami degradującymi składniki macierzy zewnątrzkomórkowej a ich inhibitorami w rozwoju włóknienia tkankowego w twardzinie układowej.
Praca badawcza była finansowana z funduszów prac statutowych Nr 503-8019-1; 503-1019-1, oraz pracy własnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi 502-18-344. Szczególne podziękowania za pomoc techniczną pragniemy złożyć paniom Grażynie Jastrzębskiej i Stanisławie Madalińskiej.

Piśmiennictwo:
1. Varga J, Bashey RI. Regulation of connective tissue synthesis in systemic sclerosis. Int Rev Immunol 1995; 12: 187-99. 2. Bogaczewicz J, Chodorowska G, Krasowska D. Rola metaloproteinaz macierzy i tkankowych inhibitorów metaloproteinaz w progresji nowotworów skóry a nowe strategie farmakologicznej inhibicji metaloproteinaz macierzy. Przeg Dermatol 2004; 91: 153-60. 3. Graesslin O, Cortez A, Uzan C, et al. Endometrial tumor invasiveness is related to metalloproteinase 2 and tissue inhibitor of metalloproteinase 2 expressions. Int J Gynecol Cancer 2006; 16: 1911-17. 4. Pesta M, Holubec L Jr, Topolcan O, et al. Quantitative estimation of matrix metalloproteinases 2 and 7 (MMP-2, MMP-7) and tissue inhibitors of matrix metalloproteinases 1 and 2 (TIMP-1, TIMP-2) in colorectal carcinoma tissue samples. Anticancer Res 2005; 25: 3387-91. 5. Gu ZD, Li JY, Li M, et al. Matrix metalloproteinases expression correlates with survival in patients with esophageal squamous cell carcinoma. Am J Gastroenterol 2005; 100: 1835-43. 6. Bjornland K, Flatmark K, Pettersen S, et al. Matrix metalloproteinases participate in osteosarcoma invasion. J Surg Res 2005; 127: 151-6. 7. Redondo P, Lloret P, Idoate M, Inoges S. Expression and serum levels of MMP-2 and MMP-9 during human melanoma progression. Clin Exp Dermatol 2005; 30: 541-5. 8. Rannou F, Francois M, Corvol MT, Berenbaum F. Cartilage breakdown in rheumatoid arthritis. Joint Bone Spine 2005; 73: 29-36. 9. Fujiwara M, Muragaki Y, Ooshima A. Keloid-derived fibroblasts show increased secretion of factors involved in collagen turnover and depend on matrix metalloproteinase for migration. Br J Dermatol 2005; 153: 295-300. 10. Yazawa N, Kikuchi K, Ihn H, et al. Serum levels of tissue inhibitor of metalloproteinase 2 in patients with systemic sclerosis. J Am Acad Dermatol 2000, 42: 70-5. 11. Saarialho-Kere U, Kerkela E, Jahokola T, et al. Epsilin (MMP-28) expression is associated with cell proliferation during epithelial repair. J Invest Dermatol 2002; 119: 14-21. 12. Krampert M, Bloch W, Sasaki T, Werner S. Activities of the matrix metalloproteinase stromelysin-2 (MMP-10) in matrix degradation and keratinocyte organization in wounded skin. Mol Biol Cell 2004; 15: 5242-54. 13. Carmichael DF, Stricklin GP, Stuart JM. Systemic administration of TIMP in the treatment of collagen-induced arthritis in mice. Agents Actions 1989; 27: 378-9. 14. Lee MM, Yoon BJ, Osiewicz K, et al. Tissue inhibitor of metalloproteinase 1 regulates resistance to infection. Infect Immun 2005; 73: 661-5. 15. Subcommittee for scleroderma criteria of the American Rheumatism Association Diagnostic and Therapeutic Criteria Committee. Preliminary criteria for the classification of systemic sclerosis (scleroderma). Arthritis Rheum 1980; 23: 581-90. 16. Kahaleh MB, Sultany GL, Smith EA, et al. A modified scleroderma skin scoring method. Clin Exp Rheumatol 1986; 4: 367-69. 17. Ouchterlony O. Diffusion-in-gel methods for immunological analysis. In: Progress in Allergy. Callos P, Waxman BH (eds.). Karger, New York 1962; V: 30. 18. Yu Q, Stamenkovic I. Cell surface-localized matrix metalloproteinase-9 proteolytically activates TGF-beta and promotes tumor invasion and angiogenesis. Genes Dev 2000; 14: 163-76. 19. Tamarina NA, McMillan WD, Shively VP, Pearce WH. Expression of matrix metalloproteinases and their inhibitors in aneurysms and normal aorta. Surgery 1997; 122: 264-71. 20. Van den Steen PE, Van Aelst I, Starckx S, et al. Matrix metalloproteinases, tissue inhibitors of MMPs and TACE in experimental cerebral malaria. Lab Invest 2006; 86: 873-88. 21. Krizanac-Bengez L, Hossain M, Fazio V, et al. Loss of flow induces leukocyte-mediated MMP/TIMP imbalance in dynamic in vitro blood-brain barrier model: role of pro-inflammatory cytokines. Am J Physiol Cell Physiol 2006; 291: C740-9. 22. Annala A, Koivukangas V, Salmela P, et al. Collagen synthesis markers and matrix metalloproteinases 2 (MMP-2) and 9 (MMP-9) in the suction blister fluid and serum of juvenile diabetic patients. Eur J Dermatol 1995; 5/3: 247-52. 23. Chung AW, Hsiang YN, Matzke LA, et al. Reduced expression of vascular endothelial growth factor paralleled with the increased angiostatin expression resulting from the upregulated activities of matrix metalloproteinase-2 and -9 in human type 2 diabetic arterial vasculature. Circ Res 2006; 99: 140-8. 24. Kostamo K, Sorsa T, Leino M, et al. In vivo relationship between collagenase-2 and interleukin-8 but not tumour necrosis factor-alpha in chronic rhinosinusitis with nasal polyposis. Allergy 2005; 60: 1275-9. 25. Abeles AM, Pillinger MH. The role of the synovial fibroblast in rheumatoid arthritis – cartilage destruction and the regulation of matrix metalloproteinases. Bull NYU Hosp Jt Dis 2006; 64: 20-4. 26. Fiedorczyk M, Klimiuk PA, Sierakowski S, et al. Serum matrix metalloproteinases and tissue inhibitors of metalloproteinases in patients with early rheumatoid arthritis. J Rheumatol 2006; 33: 1523-9. 27. Toubi E, Kessel A, Grushko G, et al. The association of serum matrix metalloproteinases and their tissue inhibitor levels with scleroderma disease severity. Clin Exp Rheumatol 2002; 20: 221-4. 28. Fujiwara M, Muragaki Y, Ooshima A. Keloid-derived fibroblasts show increased secretion of factors involved in collagen turnover and depend on matrix metalloproteinase for migration. Br J Dermatol 2005; 153: 295-300. 29. Laudanski P, Szamatowicz J, Ramel P. Matrix metalloproteinase-13 and membrane type-1 matrix metalloproteinase in peritoneal fluid of women with endometriosis. Gynecol Endocrinol 2005; 21: 106-10. 30. Takeda K, Hatamochi A, Ueki H, et al. Decreased collagenase expression in cultured systemic sclerosis fibroblasts. J Invest Dermatol 1994; 103: 359-63. 31. Kikuchi K, Kadono T, Furue M, et al. Tissue inhibitor of metalloproteinase 1 (TIMP-1) may be an autocrine growth factor in scleroderma fibroblasts. J Invest Dermatol 1997; 108: 281-94. 32. Mattila L, Airola K, Ahonen M, et al. Activation of tissue inhibitor of metalloproteinases-3 (TIMP-3) mRNA expression in scleroderma skin fibroblasts. J Invest Dermatol 1998; 110: 416-21. 33. Kahari VM, Saarialho-Kere U. Matrix metalloproteinases in skin. Exp Dermatol 1997; 6: 199-213. 34. Bullen EC, Longaker MT, Updike DL, et al. Tissue inhibitor of matalloproteinase-1 is decreased and activated gelatinases are increased in chronic wounds. J Invest Dermatol 1995; 104: 236-40. 35. Ingman T, Tervahartiala T, Ding Y, et al. Matrix metalloproteinases and their inhibitors in gingival cervicular fluid and saliva of periodontitis patients. J Clin Periodontol 1996; 23: 1127-32. 36. Vu TH, Shipley JM, Bergers G, et al. MMP-9/gelatinase B is a key regulator of growth plate angiogenesis and apoptosis of hypertrophic chondrocytes. Cell 1998; 93: 411-22. 37. Fornoni A, Wang Y, Lenz O, et al. Association of a decreased number of d (CA) repeats in the matrix metalloproteinase-9 promoter with glomerulosclerosis susceptibility in mice. J Am Soc Nephrol 2002; 13: 2068-76; erratum in: J Am Soc Nephrol 2002; 13: 2617. 38. Dubois B, Masure S, Hurtenbach V, et al. Resistance of young gelatinase-deficient mice to experimental autoimmune encephalomyelitis and necrotizing tail lesions. J Clin Invest 1999; 104: 1507-15. 39. Pyo R, Lee JK, Shipley JM, et al. Targeted gene disruption of matrix metalloproteinase-9 (gelatinase B) suppresses development of experimental abdominal aortic aneurysms. J Clin Invest 2000; 105: 1641-9. 40. Ducharme A, Frantz S, Aikawa M, et al. Targeted deletion of matrix metalloproteinase-9 attenuates left ventricular enlargement and collagen accumulation after experimental myocardial infarction. J Clin Invest 2000; 106: 55-62. 41. Kikuchi K, Kubo M, Hoashi T, et al. Decreased MMP-9 activity in the serum of patients with diffuse cutaneous systemic sclerosis. Clin Exp Dermatol 2002; 27: 301-5. 42. Bogaczewicz J, Krasowska D, Stryjecka-Zimmer M, Chodorowska G. High serum total concentration of matrix metalloproteinase-9 (pro-MMP-9 i MMP-9) in patients with systemic sclerosis. Przegl Dermatol 2005; 3: 217-23. 43. Kobayashi T, Hattori S, Shinkai H. Matrix metalloproteinases -2 and -9 are secreted from human fibroblasts. Acta Derm Venereol 2003; 83: 105-7. 44. Giannelli G, Iannone F, Marinosci F, et al. The effect of bosentan on matrix metalloproteinase-9 levels in patients with systemic sclerosis-induced pulmonary hypertension. Curr Med Res Opin 2005; 21: 327-32. 45. Leppert D, Waubant E, Galardy R, et al. T cell gelatinases mediate basement membrane transmigration in vitro. J Immunol 1995; 154: 4379-89. 46. Burger D, Rezzonico R, Li JM, et al. Imbalance between interstitial collagenase and tissue inhibitor of metalloproteinases 1 in synoviocytes and fibroblasts upon direct contact with stimulated T lymphocytes: involvement of membrane-associated cytokines. Arthritis Rheum 1998; 41: 1748-59. 47. Zhang JH, Ferrante A, Arrigo AP, et al. Neutrophil stimulation and priming by direct contact with activated human T lymphocytes. J Immunol 1992; 148: 177-81. 48. Lacraz S, Isler P, Vey E, et al. Direct contact between T lymphocytes and monocytes is a major pathway for induction of metalloproteinase expression. J Biol Chem 1994; 269: 22027-33. 49. Kuroda K, Shinkai H. Gene expression of types I and III collagen, decortin, matrix metalloproteinases and tissue inhibitors of metalloproteinases in skin fibroblasts from patients with systemic sclerosis. Arch Dermatol Res 1997; 289: 567-72. 50. Sato S, Hayakawa I, Hasegawa M, et al. Function blocking autoantibodies against matrix metalloproteinase-1 in patients with systemic sclerosis. J Invest Dermatol 2003; 4: 542-7. 51. Nishijima C, Hayakawa I, Matsushita T, et al. Autoantibody against matrix metalloproteinase-3 in patients with systemic sclerosis. Clin Exp Immunol 2004; 138: 357-63.
Copyright: © 2007 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.