Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
4/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Osteopetroza - postać późna. Analiza przypadku

Ewa Wiśnicka-Wódzka
,
Kamilla Klama

Online publish date: 2003/09/04
View full text Get citation
 


Najstarszy szpital w Polsce prezentuje








28-letni pacjent, z zawodu leśnik, został skierowany przez lekarza rodzinnego do reumatologa z powodu dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Z wywiadu wynika, że bóle pojawiły się po podniesieniu ciężaru (próba podnoszenia samochodu na leśnej drodze), do tej pory nie wystąpiły u pacjenta żadne złamania.




W badaniu przedmiotowym stwierdzono bolesność uciskową okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, objaw Lasegue’a był obustronnie ujemny. W badaniach dodatkowych: OB, morfologia, badanie ogólne moczu – bez odchyleń.
Wykonane zdjęcia RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego wykazały nieprawidłowy obraz trzonów kręgów. Na ich górnej i dolnej powierzchni widoczne były 2 symetryczne osteosklerotyczne pasma utkania kostnego, dające obraz kręgów ramowych. Zaobserwowane zmiany skłoniły lekarza prowadzącego do przeprowadzenia dalszej diagnostyki. Wyniki wykonanych badań biochemicznych:

- ALAT, AspAT, fosfatazy kwaśnej, zasadowej,

- kreatyniny,

- stężenie wapnia w surowicy oraz w dobowej zbiórce moczu,

- poziom parathormonu,

- CRP, seromukoid i odczyny reumatoidalne
pozostawały w granicach normy.

Badanie USG tarczycy i jamy brzusznej wykazało prawidłowe obrazy narządów miąższowych.
W badaniu scyntygraficznym kości zaobserwowano symetryczne wzmożenie gromadzenia znacznika w obrębie nasad i przynasad kości udowych, piszczelowych, końców bliższych kości ramiennych bez innych ognisk patologicznego gromadzenia znacznika.

Gęstość mineralna kości w badaniu densytometrycznym w odcinku dystalnym kości przedramienia wynosiła 0,598 g/cm2 (T-score = -0,2), co jest wartością prawidłową.
Wykonano zdjęcia RTG czaszki, kręgosłupa, stawów barkowych, klatki piersiowej, miednicy, rąk, stóp, stawów kolanowych i skokowych. W całym kręgosłupie przy górnej i dolnej powierzchni trzonów kręgów stwierdzono osteosklerotyczne pasma – obraz kręgów ramowych. W nasadach kości ramiennych, udowych, piszczelowych oraz w głowach, szyjach i krętarzach większych kości udowych znajdują się symetrycznie rozmieszczone, nieregularne obszary osteosklerozy. W miednicy pasma zagęszczonego utkania kostnego przebiegają łukowato w panewkach stawów biodrowych i w okolicy powierzchni stawowych stawów...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.