ARCHIVAL" /> Oszczędzające metody diagnostyczno-terapeutyczne guzów gruczołu sutkowego
Termedia.pl
 
 
ISSN: 1231-6407
Ginekologia Praktyczna - - - ARCHIVAL
Current issue Archive About the journal Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
4/2008
vol. 16
 
Share:
Share:
abstract:

Oszczędzające metody diagnostyczno-terapeutyczne guzów gruczołu sutkowego

Dariusz Samulak
,
Beata Pięta
,
Magdalena Michalska
,
Wojciech Grzelak
,
Stefan Sajdak

Gin Prakt 2008; 4: 6-9
Online publish date: 2008/12/17
View full text Get citation
 

Wstęp
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym spotykanym u kobiet i w wielu krajach stanowi główną przyczynę zgonów kobiet po 35. roku życia. Jest także najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Szacuje się, że może wystąpić u 1 na 16 kobiet. Oznacza to, że rocznie w Polsce zapada na tę chorobę ponad 9 tys. kobiet, a ponad 4 tys. umiera. W odróżnieniu od wielu innych nowotworów, rak piersi jest uleczalny, jeśli zostanie wykryty we wczesnych stadiach. Od momentu rozpoczęcia tworzenia się raka piersi może upłynąć wiele lat, zanim pojawi się zmiana widoczna w badaniach obrazowych, a jeszcze więcej, zanim guz będzie badalny klinicznie, dlatego tak ważne jest wczesne diagnozowanie wszelkich zmian gruczołu sutkowego. Metody diagnostyczno-terapeutyczne Diagnostyka gruczołu sutkowego obejmuje: • samokontrolę, • badanie podmiotowe, • badanie przedmiotowe, • mammografię z mammosonografią (u kobiet powyżej 35. roku życia), • mammosonografię (u kobiet poniżej 35. roku życia), • badanie mikroskopowe materiału biopsyjnego. Samokontrola Comiesięczne badanie piersi jest szeroko propagowane, chociaż nadal nie ma naukowego potwierdzenia jego wartości. Samobadanie piersi pozwala jednak wykryć raka piersi wcześniej niż przy braku jakichkolwiek działań skriningowych. Aby mogło ono spełnić swoje zadanie, powinno być prowadzone regularnie, najlepiej co miesiąc po miesiączce. W samobadaniu wykrywanych jest znacznie więcej zmian niebędących rakami piersi niż w badaniu klinicznym czy mammograficznym [1].
Badanie podmiotowe – wywiad
Pytając pacjentkę o główne dolegliwości i niepokojące ją objawy, nie należy zapomnieć o wywiadzie rodzinnym. Chodzi głównie o występowanie raka sutka lub raka jajnika wśród najbliższych krewnych (matka, babka, siostry) i często związaną z tym obecność mutacji genów BRCA1 i BRCA2. Mutacje te są odpowiedzialne za 3–8% wszystkich oraz 30–40% występujących rodzinnie raków piersi [2].
Badanie przedmiotowe
Fizykalne badanie piersi jest częścią rutynowego badania klinicznego. U większości kobiet okresowo pojawiają się zgrubienia lub łagodne guzki piersi i powtarzane badanie kliniczne może wskazać miejsca, które wymagają dokładniejszych testów diagnostycznych. Około 10–15% raków piersi nie jest ponadto uwidocznionych w skriningowym badaniu mammograficznym, może natomiast być wykrytych w badaniu klinicznym [3]....


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.