Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
4/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Otyłość. Problem o rosnącym znaczeniu w podstawowej opiece zdrowotnej

Magdalena Białkowska
,
Wiktor B. Szostak

Online publish date: 2004/01/21
View full text Get citation
 


Otyłość jest zjawiskiem powszechnie występującym w krajach ekonomicznie rozwiniętych. Najdokładniejszych informacji na ten temat dostarczyło Badanie MONICA. W Europie zostało ono przeprowadzone w 38 populacjach z 17 krajów, w latach 1983-1986. Dziewięćdziesiąty percentyl wskaźnika masy ciała (BMI) dla mężczyzn wynosił średnio 30,9 kg/m2, a dla kobiet 33,0 kg/m2. Oznacza to, że nieco więcej niż 10 proc. mężczyzn i znacznie więcej kobiet cechowało się otyłością. Stanowi to duże wyzwanie dla polityki ochrony zdrowia w poszczególnych krajach, bowiem otyłość jest ważnym czynnikiem zagrożenia licznymi chorobami.







W Polsce badanie MONICA zostało przeprowadzone w Warszawie i w Polsce południowo-wschodniej. To drugie dotyczyło populacji o przeważającej liczbie mieszkańców wsi. Średnia wartość wskaźnika masy ciała u mężczyzn i kobiet w Warszawie była wyższa niż w Polsce południowo-wschodniej, co należy prawdopodobnie wiązać z większym zaangażowaniem w pracę fizyczną ludności wiejskiej. Ryc. 1. obrazuje usytuowanie obydwu populacji polskich na tle pozostałych 36 ośrodków europejskich. Wynika z niej, że mieszkańcy Warszawy należą do ludzi raczej otyłych, co w mniejszym stopniu dotyczy ludności z rolniczych terenów Polski południowo-wschodniej.


Otyłość (głównie brzuszna) jest czynnikiem ryzyka cukrzycy, dyslipidemii, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia krwi, niewydolności krążenia, udaru mózgu, niektórych nowotworów złośliwych, chorób kostno-stawowych i innych. Powyższe choroby są główną przyczyną umieralności i chorobowości w krajach rozwiniętych.
Działania profilaktyczne podjęte w ostatnich dziesięcioleciach zmniejszyły znacznie umieralność i zachorowalność na chorobę niedokrwienną serca i inne choroby sercowo-naczyniowe, a także umieralność ogólną w rozwiniętych krajach zachodnich. W odróżnieniu od choroby niedokrwiennej serca zachorowalność na cukrzycę, głównie typu 2, znacznie zwiększyła się w ciągu kilkudziesięciu lat, co dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Przewidywane jest dalsze zwiększenie wskaźników zapadalności na tę chorobę. Związane to jest ze zmianami w stylu życia i starzeniem się populacji. Również występowanie nowotworów złośliwych piersi i jelita grubego, związanych przyczynowo z otyłością, zwiększa się w wielu krajach.

Wysoce niepokojący jest fakt, że zwiększa się...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.