Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
4/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Owrzodzenie żylne goleni

Arkadiusz Jawień
,
Arkadiusz Migdalski
,
Marek Ciecierski

Przew Lek 2001, 4, 4, 42-47
Online publish date: 2003/09/04
View full text Get citation
 


Konsekwencją przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ) są zaburzenia odżywcze tkanek goleni, prowadzące do rozwoju owrzodzenia żylnego. Pomimo długoletniego przebiegu choroby, wielu chorych podejmuje leczenie dopiero w tym stadium choroby. Powoduje to znaczący wzrost kosztów leczenia, a ponadto obniżenie jakości życia. Kuracja owrzodzenia żylnego (OŻ) w wielu przypadkach jest trudna, trwa kilka lat i nie zawsze prowadzi do trwałego wyleczenia. Dlatego też chorzy ci w większości są pacjentami lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i stanowią poważny problem społeczny, leczniczy i ekonomiczny. Analiza kosztów leczenia chorych z OŻ w Wielkiej Brytanii wykazała, że pielęgniarka pracująca w podstawowej opiece społecznej poświęca aż 10–15 proc. czasu pracy na opatrywanie owrzodzeń powstałych na podłożu PNŻ.










Epidemiologia



Badania epidemiologiczne wykazały, że czynne OŻ występuje u 0,3 proc. dorosłej populacji. Gdy weźmie się pod uwagę także osoby, u których doszło do wygojenia owrzodzenia, odsetek tych chorych wzrasta do 1 proc.
Współczynnik zachorowalności zawiera się w granicach 1,5–1,8/tys. całej populacji. Wzrasta on do 3/tys. w wieku 61–70 lat i do 20/tys. w wieku 80 lat. Połowę owrzodzeń rozpoznaje się przed 65. rokiem życia.
Owrzodzenie żylne występuje
2-krotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. W badaniach prowadzonych w Szwecji wykazano, że owrzodzenie występowało u 0,49 proc. kobiet w wieku produkcyjnym, a u mężczyzn w 0,22 proc.
Dawno zwrócono uwagę na związek pomiędzy częstością występowania OŻ a stopniem klinicznego zaawansowania PNŻ. U chorych z nieznacznymi objawami wynosi on zaledwie 1 proc., ale odsetek ten wzrasta aż do 20 proc. u chorych z zaawansowaną PNŻ (ryc. 1.). Czas trwania choroby powoduje, że częstość występowania owrzodzeń żylnych wzrasta z wiekiem (ryc. 2.).




Etiopatogeneza


>Niewydolność układu żylnego zajmuje 1. miejsce wśród innych chorób, w przebiegu których na goleni może pojawić się owrzodzenie (ryc. 3.). Nie należy jednak zapominać o pozostałych przyczynach owrzodzenia oraz postaciach mieszanych, gdy np. przewlekłej niewydolności żylnej towarzyszy miażdżyca tętnic tej samej kończyny.




Czynniki mające wpływ
na powstanie
owrzodzenia żylnego
...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.