ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
5/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Oznaczenie glikemii poposiłkowej - korzyści dla chorych na cukrzycę

Waldemar Karnafel

Przew Lek, 2001, 4, 5, 45-47
Data publikacji online: 2003/09/11
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne w swoich rekomendacjach z 1997 r. podaje, że jednorazowe oznaczenie stężenia glukozy w osoczu, w warunkach na czczo i stwierdzenie wartości 7,0 mmol/l lub powyżej, może służyć ustaleniu rozpoznania cukrzycy w badaniach epidemiologicznych. Rekomendacje amerykańskie nie zalecają oznaczania glikemii 2 godz. po obciążeniu 75 g glukozy [1].







Badanie DECODE, wykonane w Europie, wśród grupy osób w średnim wieku wykazało, że oznaczenie glikemii na czczo było wystarczające w 2/3 populacji dla ustalenia rozpoznania cukrzycy [2]. Badania porównawcze wykonywane w Azji zakończyły się wynikami rozbieżnymi [3, 4]. Okazało się bowiem, że w populacji azjatyckiej otyłość nie przekracza 5 proc. wśród pacjentów ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu II, podczas gdy w Europie otyłość wynosiła 32 proc.

Pacjenci chorzy na cukrzycę typu II stanowią bardzo różnorodną i złożoną grupę, zarówno pod względem czynników patogenetycznych, które przyczyniły się do jej rozwoju, jak i obrazu klinicznego, a także pod względem rodzaju leczenia hipoglikemizującego. Występują różne fenotypy chorych na cukrzycę typu II, u których podwyższona jest tylko glikemia na czczo. U większości tych pacjentów glikemia na czczo może być prawidłowa, a glikemia poposiłkowa jest podwyższona. Oznaczenie glikemii na czczo oraz poposiłkowej w 2 godz. po śniadaniu pozwala więc na poprawniejsze ustalenie rozpoznania cukrzycy typu II.

U zdrowych, młodych osób, glikemia bezpośrednio po posiłku podwyższa się zazwyczaj o 20–50 mg/dl. Wraz z procesem starzenia, powyżej 30. roku życia, poposiłkowe stężenie glukozy we krwi ulega podwyższeniu o 5 do 14 mg/dl na każdą dekadę życia. Stężenie glukozy na czczo rośnie odpowiednio tylko nieznacznie o 1 do 2 mg/dl na każdą dekadę życia [5, 6].

Zarówno w badaniu u chorych na cukrzycę typu I Diabetes Control and Complications Trial (DCCT), jak i w badaniu u chorych na cukrzycę typu II United Kingdom Prospective Diabetes Study (UKPDS), wyznacznikiem kontroli metabolicznej była wartość hemoglobiny glikowanej HbA1C. Jednak średni poziom hemoglobiny glikowanej nie jest najlepszym wykładnikiem poziomów glikemii na czczo. Podwyższona glikemia poposiłkowa jest bardzo istotną składową dobowej hiperglikemii. W 24-godzinnym badaniu 60 pacjentów z cukrzycą typu II – 38 proc. wzrostów glikemii w polu...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.