Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
10/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Pacjent z ostrymi bólami w nadbrzuszu

Przemko Waliszewski

Przew Lek 2000, 10, 111-114
Online publish date: 2004/03/09
View full text Get citation
 
Najstarszy szpital w Polsce prezentuje


Analiza przypadku




43-letni pacjent (180 cm, 104 kg), nr historii choroby 512/2000, zawodowo prowadzący działalność handlową, został przyjęty na Oddział Chirurgiczny z powodu silnych bólów zlokalizowanych głównie w nadbrzuszu, znacznego napięcia powłok brzusznych i objawów otrzewnowych oraz wymiotów treścią jelitową, bez śladów krwi, zlewnych potów i gorączki do 38,7oC. Amylaza w surowicy – 2100 IU. Pacjent ujawnił, że bóle wystąpiły bezpośrednio kilka godzin po kolacji, podczas której pito niewielkie ilości alkoholu. W przeszłości nie nadużywał alkoholu, ale pił go dość często i raczej systematycznie.



W dobie absolutnie zdominowanej przez zaawansowane techniki obrazowania, takie jak ultrasonografia, magnetyczny rezonans jądrowy czy tomografia komputerowa z jej najnowszą odmianą w postaci spiralnej tomografii komputerowej, umożliwiającej rekonstrukcje trójwymiarowe struktur anatomicznych i patologicznych przy użyciu dostępnego oprogramowania i dwuwymiarowych obrazów zachowanych w pamięci komputera, opanowanie zasad klasycznego badania przedmiotowego wydaje się anachronizmem. A jednak są choroby, w których dokładne, systematyczne i uważne badanie przedmiotowe pozwala z dużą dokładnością nie tylko postawić wstępną diagnozę, ale także monitorować przebieg choroby, a nawet ustalić wskazania do zabiegu operacyjnego. Tak jest przynajmniej w przypadku ostrych chirurgicznych chorób jamy brzusznej. Nie wyklucza to oczywiście wykorzystania wspomnianych technik obrazowania na późniejszych etapach diagnostyki i leczenia.

Przystępując do badania pacjenta, który zgłasza dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej, należy przede wszystkim udzielić odpowiedzi na pytanie, czy bóle te są spowodowane chorobą w bezpośredni sposób zagrażającą życiu i związaną z tym koniecznością podjęcia natychmiastowej interwencji operacyjnej.

Niestety, nie ma bezpośredniej, proporcjonalnej zależności pomiędzy reakcją bólową chorego a stopniem ciężkości choroby oraz zagrożenia jego życia. Np. bóle towarzyszące kolce nerkowej mogą być bardzo nasilone i dokuczliwe, a bóle towarzyszące podstępnie i powoli rozwijającej się zakrzepicy naczyń krezkowych niewyraźnie zaznaczone, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z pacjentem starszym i wyniszczonym. Oprócz tego istnieje szereg chorób niechirurgicznych, które również...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.