eISSN: 2450-4459
ISSN: 2450-3517
Lekarz POZ
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors
Editorial System
Submit your Manuscript
5/2024
vol. 10
 
Share:
Share:
abstract:

Pacjent ze stłuszczeniową chorobą wątroby związaną z dysfunkcją metaboliczną w praktyce klinicznej

Paweł Rajewski
1, 2
,
Jakub Cieściński
3

  1. Oddział Internistyczno-Zakaźny, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy
  2. Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  3. Zakład Radiologii, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy
Online publish date: 2024/12/20
View full text Get citation
 

Wprowadzenie

Stłuszczeniowa choroba wątroby związana z dysfunkcją metaboliczną (metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease – MASLD) jest najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby na świecie, wykrywaną najczęściej przypadkowo. Dotyczy blisko 30% populacji osób dorosłych i 10% populacji dzieci. Jest jedną z głównych przyczyn rozwoju raka wątrobowokomórkowego, marskości wątroby i transplantacji wątroby w krajach rozwiniętych – pierwszą przyczyną marskości wątroby i transplantacji wątroby u kobiet w USA, natomiast drugą (po alkoholu) u mężczyzn. Jest także istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, które są główną przyczyną zgonów w tej grupie chorych. Szacuje się, że do 2030 r. liczba pacjentów z MASLD się podwoi.
Główną przyczyną MASLD jest nieprawidłowy styl życia – niewłaściwe odżywianie się i brak aktywności fizycznej, które doprowadzają do rozwoju zaburzeń metabolicznych: nadwagi i otyłości, stanu przedcukrzycowego i cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń lipidowych.
Szacuje się, że w Polsce MASLD może dotyczyć 26–28% społeczeństwa, czyli ok. 8 mln ludzi. Choroba ta może występować u ok. 50% pacjentów z dyslipidemią, u 70% osób z cukrzycą typu 2 i nawet u 90% chorych z otyłością olbrzymią. Część z tych osób, zwłaszcza pacjentów z cukrzycą typu 2, może mieć zaawansowane włóknienie wątroby, natomiast część z nich marskość wątroby. U niektórych chorych rozwinie się pierwotny rak wątroby (hepatocellular carcinoma – HCC), którego częstość występowania jest niezależna od progresji włóknienia wątroby do marskości, bowiem czynniki ryzyka MASLD, takie jak cukrzyca typu 2 czy otyłość, są także niezależnymi czynnikami ryzyka rozwoju HCC. Dlatego częstość występowania HCC u pacjentów z MASLD jest większa i niestety wciąż rośnie [1–4].

Czy NAFLD, MAFLD i MASLD to to samo? Dlaczego nazwa ewoluowała?

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (nonalcoholic fatty liver disease – NAFLD) według definicji charakteryzuje się nadmiernym gromadzeniem się tłuszczów w wątrobie. To stłuszczenie w ponad 5% hepatocytów w badaniu histopatologicznym tkanki wątrobowej, któremu u osób nienadużywających alkoholu (< 30 g etanolu na dobę u mężczyzn i < 20 g etanolu na dobę u kobiet) towarzyszy insulinooporność.
Na podstawie wieloletnich obserwacji stwierdzono, że większość przypadków NAFLD jest powiązana z tzw. zespołem metabolicznym, czyli zbiorem czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, i rozumiana jako...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.