Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
3/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Padaczka w codziennej praktyce lekarza

Jerzy Majkowski

Online publish date: 2004/01/13
View full text Get citation
 


Padaczka jest zaburzeniem czynności mózgu o bardzo zróżnicowanej etiologii, patogenezie, symptomatologii, przebiegu, reakcji na leki i współistniejących problemach psychoneurologicznych. Dzisiejszy stan wiedzy o padaczce – dzięki ogromnemu postępowi w zakresie diagnostyki i leczenia w okresie ostatnich lat – bardzo odbiega od zakresu wiadomości podręcznikowych. Z uwagi na częstość padaczki, każdy lekarz spotka się z pacjentami cierpiącymi na tę chorobę.







Ostatnie 20 lat przyniosło przełomowy postęp w diagnostyce padaczki, dzięki wprowadzeniu dwóch rodzajów technik:

- neuroobrazowania struktury mózgu – co pozwoliło na poszerzenie rozpoznań etiologicznych i lokalizacyjnych padaczki,

- wideometrii EEG – co poprawiło diagnostykę różnicową padaczek, a także, co najważniejsze – różnicowanie charakteru napadów padaczkowych i niepadaczkowych.

Ostatnie 10 lat z kolei, charakteryzuje niespotykana w historii leczenia liczba nowych leków przeciwpadaczkowych (lpp), wprowadzonych na rynek farmaceutyczny. Wykorzystanie nowych możliwości terapeutycznych wymaga nie tylko dobrej znajomości farmakologicznego działania tych leków, ale przede wszystkim właściwego rozpoznania napadów padaczkowych, padaczek czy zespołów padaczkowych.



Padaczka i napady padaczkowe


Przez padaczkę rozumiemy powtarzające się napady, bez uchwytnej przyczyny wywołującej napad. Arbitralnie przyjęto, że wystąpienie dwóch tego rodzaju napadów w krótkim czasie, do kilku czy kilkunastu miesięcy, pozwala rozpoznać padaczkę. W tym znaczeniu napady wywołane, np. podaniem leków obniżających poziom cukru we krwi lub napady gorączkowe, nie będą rozpoznane jako padaczka a jako sporadyczne napady padaczkowe. To rozróżnienie jest bardzo istotne z punktu widzenia skutków psychospołecznych i oczywiście podjęcia lub nie decyzji o stosowaniu lpp.

Istnieje ok. 20 rodzajów przyczyn wywołujących napady niepadaczkowe. Do najczęstszych należą psychogenne napady rzekomo padaczkowe; na drugim miejscu są napady niepadaczkowe pochodzenia naczyniowo-sercowego; pozostałe przyczyny, chociaż bardzo liczne, nie występują często.

Rozpoznanie psychogennych napadów rzekomo padaczkowych jest bardzo trudne. Rozpoznanie różnicowe tego rodzaju napadów wymaga nie tylko dobrej znajomości symptomatologii i przebiegu napadów,...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.