Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
3/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Palenie tytoniu przez pacjentów z chorobą niedokrwienną serca - możliwości terapii

Marek Kośmicki

Przew Lek 2001, 4, 3, 38-47
Online publish date: 2003/09/03
View full text Get citation
 


Palenie tytoniu należy do 3 najsilniejszych i potencjalnie odwracalnych czynników ryzyka wystąpienia jawnej klinicznie choroby niedokrwiennej serca. Należą do nich, poza paleniem papierosów, podwyższony poziom cholesterolu w surowicy krwi (szczególnie jego frakcji DL) oraz nadciśnienie tętnicze. Palenie tytoniu zwiększa 2-krotnie ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej lub zawału serca [badania Framingham-Kannel WB i wsp. Am J Cardiol 1976; 38: 46-51]. Palacz papierosów jest 3-krotnie bardziej narażony na ryzyko wystąpienia nagłej śmierci sercowej niż osoba niepaląca. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz ze zwiększaniem liczby wypalanych w ciągu doby papierosów i zmniejsza się po zaprzestaniu palenia. W badaniach obejmujących lekarzy brytyjskich, którzy palili, śmiertelność zmniejszyła się po 5 latach od rzucenia nałogu, ale nadal była wyższa w porównaniu do niepalących [Holl R, Peto R, Br Med J 1976; 2: 1525-36].






Najczęstszą przyczyną choroby niedokrwiennej serca jest miażdżyca tętnic wieńcowych, która powoduje zwężenie światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew zawierającą tlen do określonego obszaru mięśnia serca. Na podstawie badań epidemiologicznych zidentyfikowano czynniki ryzyka występowania miażdżycy naczyń, m.in. miażdżycy tętnic wieńcowych, które związane zostały z większą częstością występowania jawnej choroby wieńcowej lub zawału serca. Chociaż są one przydatne w identyfikacji osób ze zwiększonym prawdopodobieństwem występowania choroby, nie jest to związek przyczynowo-skutkowy [Sobel BE, Eisenberg PR, Vincent R, Jaffe AS. Dławica i zawał serca (przewodnik klinicysty). Wydanie I (polskie), Via Medica, Gdańsk 1995].


Palenie tytoniu – silny czynnik ryzyka choroby wieńcowej i zawału serca


Palenie tytoniu stało się masowym zjawiskiem dopiero na początku XX w. Wtedy też zaczęła gwałtownie rosnąć liczba palaczy. Dopiero na początku lat 50. stwierdzono, że palenie jest główną przyczyną wzrastającej liczby zgonów na raka płuc. Kilka lat potem odkryto, że jest również podstawową przyczyną występowania zawałów serca. Popularyzacja wyników badań odegrała rolę w zmianach stylu życia współczesnych Amerykanów – palenie staje się niemodne [prof. Witold Zatoński radzi: Jak rzucić palenie. Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie, wyd. VII, Warszawa 1999].
Uważa się, że wśród czynników ryzyka...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.