ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
10/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Patologia dróg żółciowych – kamica przewodu żółciowego wspólnego. Opis przypadku i obrazy ultrasonograficzne (część II)

Anna Wajgt
,
Ewa Wiśnicka-Wódzka
,
Wojciech Waliszewski
,
Paweł Hajkowicz

Przew Lek 2000, 10, 107-110
Data publikacji online: 2004/03/09
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 

Pacjentka, lat 66, zgłosiła się do lekarza rodzinnego z powodu silnych bólów w prawym podżebrzu, promieniujących do pleców, z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami żółciową treścią. Dolegliwości te ustąpiły po zastosowaniu leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Ponowny atak bólowy, połączony z lekkim zażółceniem powłok ciała wystąpił po miesiącu. Objawy te skłoniły lekarza rodzinnego do skierowania chorej do leczenia szpitalnego.



Chorą przyjęto na oddział chirurgiczny 26.10.2000 r. (historia choroby nr 995/00) z podejrzeniem żółtaczki mechanicznej. W badaniu przedmiotowym, w chwili przyjęcia, stwierdzono zażółcenie powłok ciała oraz bolesność palpacyjną w prawym podżebrzu. Chora oddawał odbarwione stolce i ciemny mocz.
W badaniach laboratoryjnych odnotowano podwyższony poziom bilirubiny całkowitej z tendencją wzrostową (119 µmol/l w 1. dobie, 150 µmol/l w 3. dobie pobytu).
W badaniu sonograficznym stwierdzono poszerzenie dróg żółciowych wewnątrzwątrobowych i PŻW. Nie znaleziono natomiast ech odpowiadających złogom w ich świetle. Taki obraz przemawiał za istnieniem patologii w okolicy brodawki Vatera. Jej charakter miały wyjaśnić kolejne badania.
W gastroduodenoskopii zaobserwowano wpuklanie się brodawki Vatera do światła części zstępującej dwunastnicy. Na tym etapie diagnostyki postawiono pytanie, jaki charakter ma ewentualna zmiana w okolicy brodawki Vatera i czy powyższe objawy można wiązać z obecnością zmiany patologicznej w obrębie głowy trzustki.
Odpowiedź uzyskano dzięki tomografii komputerowej, w której stwierdzono obecność pojedynczego złogu o średnicy 6 mm, blokującego ujście PŻW do dwunastnicy. Nie wykryto natomiast żadnej zmiany patologicznej w obrębie głowy trzustki.

Chorą zakwalifikowano do zabiegu operacyjnego. 6.11.2000 r. wykonano zabieg operacyjny z cięcia Kochera pod prawym łukiem żebrowym. Wykonano cholecystektomię z powodu zmian zapalnych w postaci pogrubienia ściany pęcherzyka żółciowego. Stwierdzono znaczne poszerzenie dróg żółciowych. Palpacyjnie głowa trzustki nie była powiększona i początkowo nie wyczuwano żadnych oporów patologicznych. Po wykonaniu manewru Kochera i uwolnieniu dwunastnicy oraz głowy trzustki można było zbadać palpacyjnie lity opór odpowiadający uwięzłemu złogowi w brodawce Vatera. W tej sytuacji wykonano duodenotomię ściany przedniej, następnie papilotomię i złóg wyjęto. Drogi żółciowe przepłukano i...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.