facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Zeszyty specjalne Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
SCImago Journal & Country Rank
1/2010
vol. 97
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
Artykuł oryginalny

Pęcherzyca liściasta u pacjenta z łuszczycą zwykłą

Dagmara Marańska
,
Katarzyna Łoza
,
Agnieszka Gręda

Przegl Dermatol 2010, 97, 43–47
Data publikacji online: 2010/02/22
Plik artykułu:
- Pecherzyca lisciasta.pdf  [0.18 MB]
Pobierz cytowanie
 
 
Wprowadzenie
Pęcherzyca liściasta (pemphigus foliaceus) jest autoimmunologiczną, podrogową chorobą pęcherzową skóry, charakteryzującą się obecnością przeciwciał klasy IgG skierowanych przeciw desmogleinie 1 [1–3]. Ze względu na nieznany mechanizm inicjujący proces autoimmunologiczny większość przypadków określa się jako idiopatyczne [3], jednak znane są przypadki, w których czynnikiem prowokującym mogą być leki (m.in. penicylamina, kaptopril, piro-ksykam, rifampicyna, fenobarbital), światło słoneczne, oparzenia skóry i pokarmy [1, 4].
W obrazie klinicznym pęcherzycy liściastej stwierdza się wiotkie pęcherze, rumień, nadżerki oraz dodatni objaw Nikolskiego [1–3]. Często pierwsze zmiany pojawiają się w okolicach łojotokowych, tzn. na owłosionej skórze głowy, skórze twarzy, klatki piersiowej oraz tułowiu [3]. W części przypadków zajęte są rozległe powierzchnie, co daje obraz erytrodemii [1, 2]. Błony śluzowe są wolne od zmian [1, 4]. Czasami obecne są troficzne zmiany na paznokciach i włosach [1]. Zmianom skórnym towarzyszy silny świąd i pieczenie skóry [3]. Przebieg choroby jest zwykle przewlekły, z okresami remisji i nawrotów [1, 3]. W leczeniu pęcherzycy liściastej stosuje się głównie kortykosteroidy doustnie [1, 3]. W części przypadków dołącza się sulfony [2]. U niektórych pacjentów dobry efekt dają tetracykliny podawane razem z witaminą PP [5]. Pacjenci z ciężkim przebiegiem pęcherzycy liściastej wymagają niekiedy podania kortykosteroidów w skojarzeniu z lekami immunosupresyjnymi, takimi jak cyklofosfamid, azatiopryna, metotreksat lub cyklosporyna [3]. Leczenie miejscowe polega na zastosowaniu maści lub aerozoli z kortykosteroidem i antybiotykiem oraz kąpieli odkażających.

Cel pracy
Przedstawienie przypadku współistnienia łuszczycy zwykłej z pęcherzycą liściastą wywołaną naświetlaniami UVB 311.

Opis przypadku
W niniejszej pracy przedstawiono 52-letniego pacjenta hospitalizowanego na Oddziale Dermato-logii Dorosłych Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie z powodu zaostrzenia łuszczycy plackowatej, na którą choruje od około 5 lat i dotychczas był leczony w warunkach ambulatoryjnych. Wywiad rodzinny w kierunku łuszczycy był ujemny. Przy przyjęciu na Oddział podczas badania przedmiotowego stwierdzono blaszki łuszczycowe w obrębie skóry klatki piersiowej, łokci, kolan i podudzi. Zastosowano naświetlania UVB 311 oraz maści: cygnolinową 0,05–0,5%, salicylową 5% i mocznikową 10%. Zalecono kontynuowanie terapii w warunkach ambulatoryjnych. Po 2 tygodniach chorego ponownie hospitalizowano ze względu na zmiany erytrodermiczne. W obrębie skóry twarzy, tułowia, ramion oraz ud obecne były zlewne zmiany rumieniowo-wysiękowe, nadżerki i żółte strupy (ryc. 1., 2.). Na łokciach i kolanach stwierdzono blaszki łuszczycowe, a na owłosionej skórze głowy liczne ogniska rumieniowe z dużą ilością łuski. Zmianom skórnym towarzyszyła podwyższona temperatura ciała, świąd i pieczenie skóry. Po kilku dniach na skórze tułowia i ramion dodatkowo pojawiły się wykwity pęcherzowe oraz dodatni objaw Nikolskiego (ryc. 3.).
Podejrzewając schorzenie z kręgu chorób pęcherzowych, wykonano badania laboratoryjne, w których stwierdzono podwyższone wartości wskaźników stanu zapalnego (OB 63 mm/godz., CRP 90,5 mg/l) oraz IgE całkowitego (1211 µl/ml). Wyniki pozostałych badań mieściły się w normie. W badaniu immunofluorescencyjnym pośrednim wykazano w surowicy przeciwciała pemphigus (typ foliaceus) w klasie IgG – w mianie 1280 na przełyku małpy oraz 2560 na przełyku świnki morskiej. W badaniu immunopatologicznym skóry stwierdzono złogi immunoglobulin klasy IgG (++) oraz składowej C3 komplementu (++) w przestrzeniach międzykomórkowych naskórka. W badaniu histopatologicznym widoczna była rozległa akantoliza w warstwie ziarnistej (ryc. 4.).
W leczeniu zastosowano prednizolon w dawce 0,8 mg/kg m.c. oraz azatioprynę w dawce 150 mg/dobę. Po kilku dniach stwierdzono kaszel, temperaturę 39°C oraz trzeszczenia nad polami płucnymi. Na podstawie badania radiologicznego klatki piersiowej rozpoznano zapalenie płuc. Odstawiono azatioprynę, a do leczenia dołączono antybiotyk dożylnie (linkomycyna 2 razy po 600 mg przez 2 tygodnie). W leczeniu miejscowym zastosowano aerozole oraz maści kortykosteroidowe, antybiotykowe i silikonową. W trakcie kortykosteroidoterapii doszło do niedokrwienia tętnic właściwych III palca ręki lewej. Po konsultacji chirurgicznej i wykonaniu doppler-USG zastosowano duże dawki leków przeciwkrzepliwych (nadroparyna 2 razy po 1 ml/9500 j.m./ml). Podczas prowadzonej terapii pacjent zgłosił zawroty i silne bóle głowy, pogorszenie widzenia oraz szum w uszach. Po konsultacji neurologicznej wykonano badanie metodą rezonansu magnetycznego głowy, w którym wykazano udar krwotoczny. Ze względu na niejasny obraz patologii zmian w ośrodkowym układzie nerwowym rozszerzono diagnostykę o badania angio-CT mózgu – wykluczono malformacje naczyniowe oraz proces rozrostowy. W związku z wystąpieniem poważnych powikłań podjęto decyzję o redukcji dawki prednizolonu do wartości 60 mg/dobę, a po tygodniu rozpoczęto dalsze zmniejszanie jego dawki o 5 mg/dobę co drugi dzień. Mimo zredukowania dawek kortykosteroidów następowało powolne, ale wyraźne gojenie nadżerek, nie stwierdzano nowych zmian pęcherzowych, objaw Nikolskiego był ujemny, nie obserwowano również wysiewu zmian łuszczycowych. W trakcie pobytu na Oddziale Neurologicznym stwierdzono ropień nadtwardówkowy Th6–Th7 o etiologii gronkowcowej (szczep metycylinowrażliwy) i zastosowano leczenie skojarzone wankomycyną, ciprofloksacyną i kloksacykliną. W wykonanym po 6 tygodniach kontrolnym badaniu surowicy stwierdzono znaczne obniżenie miana przeciwciał – pemphigus (160 na przełyku małpy oraz 320 na przełyku świnki morskiej). Pacjent pozostaje pod dalszą obserwacją, okresowo są wykonywane kontrolne badania laboratoryjne i immunologiczne oraz stopniowo jest redukowana dawka kortykosteroidów.

Omówienie
Autorzy niniejszej pracy przedstawiają pacjenta z pęcherzycą liściastą wywołaną prawdopodobnie naświetlaniami UVB 311, stosowanymi z powodu nawracającej od 5 lat łuszczycy zwykłej. Najczęstszym schorzeniem z kręgu chorób pęcherzowych występującym jednocześnie z łuszczycą jest pemfigoid pęcherzowy [6–8]. W piśmiennictwie można spotkać tylko pojedyncze opisy przypadków współistnienia łuszczycy i pęcherzycy liściastej [9–11]. W obu chorobach procesy autoimmunologiczne odgrywają rolę w etiopatogenezie [2, 3]. Zarówno choroby pęcherzowe, jak i łuszczyca mogą jednocześnie występować u osób z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak miasthenia gravis, choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów i choroby zapalne jelit [1, 3, 4, 12–14].
Większość mechanizmów inicjujących proces autoimmunologiczny nie jest znana, ale opisywane są przypadki pęcherzycy, w których czynnikami prowokującymi mogą być leki (m.in. pencylamina, kaptopril, piroksykam, rifampicyna, fenobarbital) [15, 16], promieniowanie X [17], ultrafioletowe [18], oparzenia [19] i pokarmy [20].
Hayakawa i Shiohara [21] opisali współistnienie łagodnej pęcherzycy Haileya-Haileya i łuszczycy leczonej naświetlaniami UVB 311. Sanchez-Palacios i Chan [22] przedstawili przypadek wystąpienia pęcherzycy opryszczkowatej u pacjentki, u której włączono naświetlania UVB 311 w celu leczenia łuszczycy. Zdaniem niektórych autorów prawdopodobny patomechanizm wywołujący pęcherzycę i łuszczycę mógł być związany z: modyfikacją antygenową, zmienioną aktywnością limfocytów T lub nieprawidłową czynnością aktywatora plazminogenu [11].
Jednoczesna terapia łuszczycy i pęcherzycy jest trudna. Podstawą leczenia pęcherzycy jest podawanie kortykosteroidów w skojarzeniu z lekami immunosupresyjnymi, natomiast kortykosteroidy podawane ogólnie są przeciwwskazane w łuszczycy. U prezentowanego pacjenta najważniejszym problemem podczas drugiej hospitalizacji była pęcherzyca, dlatego decyzja o zastosowaniu leczenia skojarzonego kortykosteroidami i azatiopryną.
Przedstawiony rzadki przypadek współistnienia łuszczycy i pęcherzycy liściastej wywołanej najprawdopodobniej promieniowaniem UVB 311, w którym w przebiegu terapii wystąpiły liczne powikłania internistyczne i neurologiczne, wskazuje, że u takich pacjentów konieczne jest ostrożne postępowanie terapeutyczne, wybór najmniej obciążającej metody leczenia, a także stałe, dokładne monitorowanie przebiegu choroby.

Piśmiennictwo
 1. Jabłońska S., Majewski S.: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, 205-214, 228-240.
 2. Braun-Falco O., Plewig G., Wolff H.H., Burgdorf W.H.: Dermatologia. W. Gliński, H. Wolska (red. wyd. pol.). Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2003, 557-578, 615-657.
 3. Du Vivier A.: Atlas dermatologii klinicznej. S. Majewski (red. wyd. pol.), Urban & Partner, Wrocław, 2005, 70-80, 440-448.
 4. Kowalewski C.: Choroby pęcherzowe. [w:]: Dermatologia w praktyce. M. Błaszczyk-Kostanecka, H. Wolska (red.), Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006, 156-171.
 5. Kałowska M., Jakubowska B., Woźniak K.: Skuteczność tetracykliny i nikotynamidu w leczeniu pemfigoidu pęcherzowego. Dermatol Klin 2009, 11, 9-12.
 6. Nicoletti A., Riva M.I., Crippa D., Sala G.P., Albanese G., Beneggi M.: Psoriasis and bullous pemphigoid. Description of 3 clinical cases. G Ital Dermatol Venereol 1989, 124, 277-279.
 7. Wilczek A., Sticherling M.: Concomitant psoriasis and bullous pemphigoid: coincidence or pathogenic relationship? Int J Dermatol 2006, 45, 1353-1357.
 8. Woźniak K.: Pemfigoid – obraz kliniczny, etiopatogeneza i leczenie. Przegl Dermatol 2008, 95, 433-442.
 9. Hasse-Cieślińska M., Dmochowski M., Bowszyc-Dmochowska M., Silny W., Dańczak-Pazdrowska A.: A case of sporadic pemphigus foliaceus in teenage girl with psoriasis vulgaris. Pol Merkur Lek 2005, 107, 568-70.
10. Neneman A., Adamski Z.: Wystąpienie pęcherzycy u pacjentki chorej na łuszczycę pospolitą. Derm Klin 2008, 10, 215-218.
11. Panzarella K., Camisa C.: Coexistence of superficial pemphigus and psoriasis. Cutis 1996, 57, 414-418.
12. Brand C.A., Littlejohn G.O.: Psoriatic arthritis and myasthenia gravis. J Rheumatol 1984, 11, 244.
13. Nogita T., Aramoto Y., Terajima S., Akimoto K., Kawashima M., Hidano A. i inni: The coexistence of psoriasis vulagris, Sjögren’s syndrome and Hashimoto’s thyroiditis. J Dermatol 1992, 19, 302-305.
14. Yates V.M., Watkinson G., Kelman A.: Further evidence for an association between psoriasis, Crohn’s disease and ulcerative colitis. Br J Dermatol 1982, 106, 323-330.
15. Ruocco V., Pisani M.: Induced pemphigus. Arch Dermatol Res 1982, 274, 123-140.
16. Olszewska M., Misiewicz J., Kołakowska-Starzyk H.: Penicillamine-induced pemphigus herpetiformis (foliaceus). Derm Klin 2001, 3, 101.
17. Chruśliński A., Niśkiewicz I., Puchała A.: Przypadek śluzówkowo-skórnej pęcherzycy zwykłej w przebiegu raka płaskonabłonkowego w obrębie jamy ustnej leczonego radioterapią. Derm Klin 2009, 11, 37-41.
18. Igawa K., Matsunaga T., Nishioka K.: Involvement of UV-irradiation in pemphigus foliaceus. J Eur Acad Dermatol Venerol 2004, 18, 216-217.
19. Chorzelski T., Jabłońska S., Beutner E.H., Kowalska M.: Can pemphigus be provoced by burn? Br J Dermatol 1971, 85, 320-325.
20. Olszewska M., Łabęcka H., Kołacińska-Strasz Z.: Badania nad odrębnością immunologiczną i kliniczną pęcherzycy zwykłej z izolowanym zajęciem błon śluzowych jamy ustnej. Przegl Dermatol 2006, 93, 239-243.
21. Hayakawa K., Shiohara T.: Coexistence of psoriasis and familial benign chronic pemphigus: efficacy of ultraviolet B treatment. Br J Dermatol 1999, 140, 374-375.
22. Sanchez-Palacios C., Chan L.S.: Development of pemphigus herpetiformis in a patient with psoriasis receiving UV-light treatment. J Cutan Pathol 2004, 31, 346-349.
Copyright: © 2010 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.


© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.