Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
2/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Pediatria w Internecie

Jakub Woźniak
,
Paweł Rzymski
,
Tomasz Opala

Online publish date: 2003/07/21
View full text Get citation
 


Internet jest wymarzonym medium dla pediatrii. Nie tylko z powodu wszystkich możliwych zastosowań, ale przede wszystkim dlatego, że jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania rodziców oraz dzieci. Sieć – jak żadna inna forma przekazu informacji – jest niezwykle atrakcyjna dla młodych pacjentów [5].


Jednym z takich właśnie przykładów jest – oparty na sieci – system wspomagający nastolatki chore na mukowiscydozę, dzięki któremu znają lepiej swoją chorobę oraz lepiej współdziałają z zespołem leczącym. Dzieci te chętniej uczestniczą w różnych spotkaniach i aktywniej włączają się w życie społeczne [7].
Blisko 1/4 rodziców poszukuje dodatkowego źródła wiedzy o chorobach ich pociech właśnie w sieci [2]. Prawie wszyscy lekarze pediatrzy korzystają już z Internetu medycznego, przynajmniej za granicą [4]. Jedna z wiodących witryn pediatrycznych – dziecięcy szpital wirtualny – notował w 1997 r. blisko 3 mln odwiedzin miesięcznie [6]. To dzięki sieci dochodzi do kontaktu między lekarzem, rodzicem oraz leczonym dzieckiem.

Internet rozwija się bardzo dynamicznie. Już wkrótce planuje się wprowadzenie Internetu nowej generacji (NGI – Next Generation Internet), znacznie szybszego w transmisji. Umożliwić ma to transfer danych z prędkością 75 Mbitów/sekundę i przesyłanie wysokiej jakości obrazu wideo w czasie rzeczywistym. Nietrudno zgadnąć, jakie korzyści może to przynieść medycynie, w tym pediatrii [1]. Wszystkie techniki oparte na obrazie, jak radiologia dziecięca, kardiologia, dermatologia, dziedziny zabiegowe, zyskają możliwość telekonsultacji w czasie rzeczywistym lub nawet zdalne wykonywanie pewnych procedur [1].
Obecnie jednak dominuje wykorzystanie witryn informacyjnych, w tej dziedzinie wyjątkowo bogatych. Nawet w naszych skromnych zazwyczaj zasobach znajduje się kilka wartościowych pozycji. Jedną z najciekawszych, a zarazem bardzo praktycznych polskich stron jest program edukacyjno-konsultacyjny Imed dla lekarzy (ryc. 1.). Wymagana jest rejestracja, aby możliwe było korzystanie z tego serwisu. Jest tam sporo artykułów dotyczących pediatrii, zwłaszcza standardów postępowania. Poza tym istnieje możliwość konsultacji pacjenta przez Internet. Ten cenny portal znajduje się pod adresem http: //www.imed.pl. Wiele przydatnych informacji znajdziemy również w zasobach Medycyny Praktycznej (http://pediatria.mp.pl). W formie skryptu z pediatrii w wersji...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.