eISSN: 2449-9382
ISSN: 1730-2935
Menedżer Zdrowia
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
5/2009
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:

Personalia

Data publikacji online: 2009/06/24
Plik artykułu:
- Personalia.pdf  [0.12 MB]
Pobierz cytowanie
 
 
Szpara odeszła z Medicovera

Agnieszka Szpara (na zdjęciu) nie jest już prezesem Medicover Sp. z o.o. – Odeszłam, zadecydowały względy osobiste. Po 15 latach pracy dla jednej organizacji przyszła pora na to, by uporządkować sprawy prywatne – powiedziała Menedżerowi Zdrowia. Była prezes nie ma jeszcze sprecyzowanych planów zawodowych na najbliższą przyszłość. – Tym zajmę się, gdy uporządkuję inne sprawy. W Medicoverze obowiązki Szpary podzielono między innych członków Zarządu.



Wiland na wypowiedzeniu

Profesor Piotr Wiland (na zdjęciu), konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, podał się do dymisji. – Nie mogłem dogadać się z NFZ, kierujemy się zupełnie innymi filozofiami, zupełnie innymi imperatywami etycznymi, miałem tego dość, zdecydowałem podać się do dymisji – tłumaczył nam przyczynę swojego odejścia. Do czasu znalezienia następcy Piotr Wiland, profesor Akademii Medycznej we Wrocławiu, nadal będzie pełnił funkcję konsultanta krajowego. Według informacji Menedżera Zdrowia największe szanse na objęcie posady po nim mają prof. Marek Brzosko z Pomorskiej Akademii Medycznej, prof. Witold Tłustochowicz z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie i Włodzimierz Samborski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.



Do więzienia za braki w grafiku

Józef M., wicedyrektor szpitala w Kluczborku i były dyrektor szpitala powiatowego w Lublińcu może trafić do więzienia za to, że źle ustawił grafik dyżurów w lublinieckim szpitalu. Zdaniem prokuratury przez to straciła życie Patrycja K., 20-letnia mieszkanka Rusinowic, jedna z dwóch ofiar śmiertelnych ubiegłorocznej trąby powietrznej. Poturbowaną przez elementy konstrukcyjne dziewczynę ratownicy medyczni przywieźli do szpitala w Lublińcu. Tam nikt nie chciał jej pomóc, lekarz nie pojawił się. Po pół godzinie ratownicy odwieźli ranną do w Blachowni, gdzie podjęto reanimację, jednak na ratunek było już za późno. Prokuratura Rejonowa w Lublińcu stwierdziła, że feralnego dnia szpital nie zapewnił dyżurów w izbie przyjęć i zarzuciła Józefowi M. działanie na szkodę interesu prywatnego lub publicznego poprzez niedopełnienie obowiązków przy organizacji szpitalnej izby przyjęć.



Reelekcja Mądrali

Andrzej Malinowski ponownie został wybrany prezydentem Konfederacji Pracodawców Polskich, a Andrzej Mądrala (na zdjęciu) wiceprezydentem. Mądrala jest byłym pracownikiem Akademii Medycznej w Gdańsku, stypendystą naukowym Instytutu Maksa Plancka (Frankfurt nad Menem). W latach 90. kierował Eco-Med-Poll Ukraine, firmą, która była ekskluzywnym przedstawicielem Procter & Gamble na Ukrainie. Od 2000 r. jest prezesem i współwłaścicielem Centrum Medycznego MAVIT. Mądrala jest także przewodniczącym Korporacji Zdrowe Zdrowie Konfederacji Pracodawców Polskich i wiceprezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych.



Nowacki chce na emeryturę

Do września trwa kadencja prof. Marka P. Nowackiego (na zdjęciu) jako dyrektora Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Później profesor wybiera się na emeryturę. – Znam swój PESEL – śmieje się, tłumacząc chęć swojego odejścia 70-letni profesor, dodając, że od dawna marzy o chwili lenistwa przy butelce białego wina. Kto będzie dyrektorem po Nowackim? – Gdyby była taka propozycja przyjąłbym ją z radością – deklaruje Maciej Krzakowski, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.



Małecka-Libera prostuje absurdy...

Posłowie przesadzili – w przygotowanym przez siebie projekcie ustawy antynikotynowej przewidują zapis zakazujący palenia tytoniu w prywatnych samochodach. Refleks Beaty Małeckiej-Libery (na zdjęciu), zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia, uratował przed wpisaniem do projektu kolejnych absurdów – zakazu palenia w pubach, kawiarniach, restauracjach i na stadionach. Odpowiednią poprawkę wykreślającą te zapisy przygotowała właśnie Małecka-Libera. – Czy państwo sobie wyobrażacie, że w czasie meczu Euro 2012 policjant będzie przedzierał się przez trybunę, by ukarać kibica z papierosem? Bo ja nie! – przekonywała. Te absurdy koledzy Małeckiej-Libery zastąpili innym, samochodowym: zapalić nie będzie mógł ani kierowca, ani pasażer. Do tropienia piratów z papierosem w ustach zaangażowana zostanie policja.



Huzarewicz prezesem Philipsa

Marek Huzarewicz (na zdjęciu) został nowym prezesem Zarządu Philips Polska. Będzie nadzorował również operacje Philips Healthcare w Polsce. Philips Healthcare jest jednym z najważniejszych dostawców sprzętu medycznego dla szpitali, klinik, ambulatoriów i prywatnych gabinetów. W takich obszarach, jak obrazowanie rtg, ultrasonografia serca, monitoring pacjentów oraz automatyczne defibrylatory zewnętrzne firma zajmuje pierwsze miejsce na świecie. Marek Huzarewicz przez ostatnich 20 lat pracował na różnych stanowiskach w strukturach Philips Lighting w Polsce. Od 2007 r. był wiceprezesem Philips Lighting Poland SA.



Piechocki poprowadzi Świat Zdrowia

Marcin Piechocki (na zdjęciu) jest nowym dyrektorem generalnym spółki Świat Zdrowia. Zastąpił na tym stanowisku Dariusza Śmiejkowskiego, który obecnie łączy funkcje wiceprezesa Grupy Torfarm i prezesa firmy PROSPER. Marcin Piechocki był dotychczas w Świecie Zdrowia członkiem Zarządu i dyrektorem operacyjnym. Z wykształcenia jest socjologiem. Od ponad 10 lat jest związany z branżą farmaceutyczną i Grupą Kapitałową Torfarm, gdzie pracował na kolejnych szczeblach zarządzania. Jednym z jego ważniejszych sukcesów jest połączenie w wirtualną sieć ponad 1650 aptek na terenie całego kraju.



Orzeł na ratunek

Jerzy Orzeł (na zdjęciu), były wojewoda tarnowski i poseł na Sejm, został dyrektorem szpitala w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie). Zarząd powiatu dąbrowskiego odwołał dyrektora szpitala powiatowego Pawła Lechowicza, który sprawował tę funkcję od stycznia tego roku. Jako przyczynę podał utratę zaufania. Na miejsce odwołanego dyrektora powołano właśnie Orła. Jerzy Orzeł to postać z barwnym życiorysem. Ma 56 lat, ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie (specjalność zarządzanie finansami). W latach PRL-u pracował jako elektronik branżowego utrzymania ruchu w Zakładzie Przetwórstwa Hutniczego w Bochni. Działał w Solidarności, w stanie wojennym w tym zakładzie był przywódcą strajku, za co został skazany na karę 3,5 roku pozbawienia wolności. Był posłem na Sejm X kadencji. W latach 1991–1994 sprawował funkcję wojewody tarnowskiego. W 1996 r. otrzymał koncesję na zorganizowanie lokalnej rozgłośni radiowej w Bochni.



Lekarze chcą wsparcia z zagranicy

Podczas gdy szpitale i inne placówki medyczne skarżą się na brak lekarzy, medycy z zagranicy, chętni do pracy w Polsce, skarżą się z kolei na to, że procedura uznania zdobytego w innym kraju prawa do wykonywania zawodu lekarza jest zbyt uciążliwa i czasochłonna. Portal Przypadki kliniczne – przeznaczony wyłącznie dla lekarzy – pytał w sondzie, czy polscy lekarze chcą ułatwić zagranicznym kolegom dostęp do rynku usług medycznych – 69 proc. lekarzy było za ułatwieniami (29 proc. chciało bezwarunkowych ułatwień dla wszystkich chętnych lekarzy, 40 proc. chciało te ułatwienia ograniczyć jedynie do przedstawicieli deficytowych specjalności), 31 proc. było przeciw.
This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0). License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
POLECAMY
CZASOPISMA
Kurier Medyczny
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.