ISSN: 2720-7048
Psychiatria Spersonalizowana
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
2-3/2023
vol. 2
 
Share:
Share:
Review paper

Pharmacologic treatment of sleep disturbances in Alzheimer disease

Marcin Kopka
1

  1. Centrum Medyczne NeuroProtect, Warszawa
Psychiatria Spersonalizowana 2023; 2(2-3): 76–81
Online publish date: 2023/09/22
Article file
Get citation
 
PlumX metrics:
 

Wstęp

Choroba Alzheimera (Alzheimer’s disease – AD) jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym charakteryzującym odkładaniem się białek b-amyloidu oraz tau, co z czasem prowadzi do zaniku neuronów oraz wystąpienia zaburzeń poznawczych [1]. Jeśli złogi patologicznych białek są zlokalizowane w obszarach kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania rytmów okołodobowych (w tym w jądrze nadskrzyżowaniowym – suprachiasmatic nucleus) może dojść do zaburzeń snu [2]. Szacowana częstość ich występowania u osób z AD różni się w zależności od ich nasilenia oraz stosowanej metody, ale może wynosić nawet 66% [3]. Zaburzenia rytmów okołodobowych w AD charakteryzują się między innymi obniżoną jakością snu, zwiększeniem fragmentacji snu i liczby wybudzeń, skróceniem całkowitego czasu trwania snu oraz nadmierną sennością w ciągu dnia [4]. Zaburzenia snu mają negatywny wpływ na funkcje poznawcze oraz zwiększają ryzyko progresji AD [5, 6]. Ponadto warto podkreślić, że stanowią obciążenie dla opiekunów chorych, u których często rozpoznawana jest depresja [7, 8]. Z powodu zaburzeń rytmu okołodobowego chorzy nierzadko są umieszczani w domach opieki [9, 10].
Zgodnie z rekomendacjami leczenie zaburzeń snu w AD należy rozpoczynać od postępowania pozafarmakologicznego [11]. Ma ono ograniczoną skuteczność i z powodu braku jednoznacznych dowodów nie może być rekomendowane do stosowania na szerszą skalę [12].
Celem niniejszego artykułu poglądowego jest przegląd leków stosowanych w terapii zaburzeń snu u osób z AD.

Melatonina

Istnieją teoretyczne podstawy przemawiające za stosowaniem melatoniny w leczeniu zaburzeń snu związanych z demencją [13, 14]. Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę, którego wydzielanie jest stymulowane w ciemności i hamowane przez światło [15]. Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że jest ona zaangażowana w regulację i kontrolę rytmów okołodobowych u ludzi [16, 17]. Ponadto aktywność melatoniny u chorych z otępieniem jest zmniejszona [18]. W Stanach Zjednoczonych melatonina jest zarejestrowana jako suplement, a w Europie jako lek do krótkotrwałego (poniżej 13 tygodni) leczenia bezsenności u dorosłych powyżej 55 lat, pomimo dowodów na jej umiarkowaną skuteczność [19].
Wpływ melatoniny na zaburzenia snu w AD oceniano w kilku randomizowanych badaniach kontrolowanych [20–24]. Nie odnotowano jej korzystnego oddziaływania na czas i jakość snu oraz liczbę wybudzeń w badaniu na małej grupie 25 chorych z otępieniem oraz współistniejącymi zaburzeniami snu [21]. W innym badaniu u 31 chorych z łagodnym i umiarkowanym nasileniem AD wykazano po 8 tygodniach poprawę jakości snu ocenianą za pomocą kwestionariusza Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI), jednak różnice między przyjmującymi melatoninę (w dawce 5 mg dziennie) a placebo nie były istotne [22]. W wieloośrodkowym badaniu na grupie 151 chorych po 8 tygodniach odnotowano trend wydłużania się czasu snu (ocena za pomocą aktygrafii) u pacjentów leczonych melatoniną (zarówno w dawce 10 mg o natychmiastowym uwalnianiu, jak i 2,5 mg o przedłużonym uwalnianiu) w porównaniu z placebo, ale różnica nie była istotna statystycznie [23]. W trwającym 6 miesięcy wieloośrodkowym badaniu na grupie 80 chorych z łagodną i umiarkowaną AD wykazano korzystny wpływ na funkcje poznawcze oraz parametry snu w grupie stosującej melatoninę (w dawce 2 mg na dobę) w terapii dodanej do inhibitorów cholinoesterazy w porównaniu z placebo [24]. Wynik w skali Mini Mental State Examination (MMSE) znacznie się pogorszył w grupie placebo w porównaniu z grupą leczoną (p = 0,044). Podobnie znaczącą klinicznie i statystycznie poprawę odnotowano w aktywnościach dnia codziennego ocenianych w skali Instrumental Activities of Daily Living (AIDL) (p = 0,004). Nie zaobserwowano natomiast różnic między badanymi grupami w skali AD Assessment Scale – Cognition (ADAS-Cog). Korzyści z terapii były wyraźniejsze u chorych ze współistniejącą bezsennością (definiowaną w pracy jako wynik > 6 w skali PSQI). Stwierdzono ją jedynie u 13 badanych. Chociaż konieczne jest potwierdzenie wyników w badaniach na większych grupach, to zdaniem autorów mogą one wskazywać na istotną rolę snu w procesach zapamiętywania [24].
Zgodnie z wynikami przeglądu bazy Cochrane opublikowanego w 2020 r. na podstawie czterech randomizowanych badań kontrolowanych z placebo (obejmujących łącznie 222 uczestników) nie wykazano korzystnego działania melatoniny u chorych z umiarkowaną i zaawansowaną AD [25].

Benzodiazepiny

Zgodnie z zaleceniami dobrej praktyki klinicznej benzodiazepiny powinny być stosowane przez ograniczony czas (do kilku tygodni), jednak wielu chorych przyjmuje je przez lata [26]. Długotrwała terapia benzodiazepinami zwiększa ryzyko upadków, uzależnienia i wystąpienia zespołów z odstawienia [27]. U chorych z otępieniem przyjmujących benzodiazepiny ryzyko upadków jest większe niż u przyjmujących leki przeciwdepresyjne oraz przeciwpsychotyczne [28].
Szacuje się, że odsetek chorych na AD przyjmujących benzodiazepiny wynosi 8,5–20% [29]. Dane z domów pomocy w Belgii sugerują, że przekracza nawet 50% [30]. Wyniki niektórych badań kohortowych wskazują na zwiększone ryzyko wystąpienia AD przy długotrwałym stosowaniu benzodiazepin [31], natomiast inne sugerują ich działanie neuroprotekcyjne [32]. Zgodnie z wynikami przeglądu systematycznego benzodiazepiny nie powinny być stosowane u osób z AD [29]. Amerykaństkie Towarzystwo Geriatryczne nie rekomenduje stosowania benzodiazepin ani niebenzodiazepin u chorych w starszym wieku [33].

Leki przeciwdepresyjne

W terapii zaburzeń snu (również u chorych z otępieniem) stosowane są niektóre leki przeciwdepresyjne, takie jak trazodon, mitrazapina czy mianseryna.
Trazodon jest uważany za lek o wielokierunkowym mechanizmie działania w zależności od stosowanej dawki [34]. Jego skuteczność w leczeniu zaburzeń snu w AD oceniano w randomizowanym badaniu klinicznym na grupie 30 chorych z umiarkowanym lub ciężkim nasileniem otępienia [35]. Po 2 tygodniach terapii w grupie leczonej wykazano wydłużenie całkowitego czasu snu o 42,5 minuty (o 8,5%) w porównaniu z grupą kontrolną. Ponadto u co najmniej 60% leczonych trazodonem i 33% przyjmujących placebo wydłużył się on o co najmniej 30 minut. Chociaż obserwowano trend zmniejszania liczby wybudzeń, to różnice między badanymi grupami nie były istotne. Ogólnie leczenie trazodonem było dobrze tolerowane. Objawy uboczne miały charakter przemijający i małe nasilenie, co było zgodne z innymi badaniami. Ponadto nie wykazano negatywnego wpływu trazodonu na nadmierną senność w ciągu dnia oraz funkcje poznawcze [35].
W retrospektywnym, otwartym badaniu oceniającym skuteczność mianseryny (stosowanej w dawce 30 mg na dobę) u 10 z 16 chorych z otępieniem i zaburzeniami snu wykazano poprawę jakości snu ocenianą za pomocą Neuropsychiatric Inventory [36, 37].
Wyniki retrospektywnego badania sugerowały skuteczność mirtazapiny, ale nie potwierdziło tego randomizowane badanie kontrolowane [38]. Chociaż mitrazapina podawana w dawce 15 mg na dobę wydłużyła w porównaniu z placebo czas trwania nocnego snu o 55 minut, to nie było istotnej różnicy między badanymi grupami. Wskazywano, że przyczyną mogła być mała liczebność badanej grupy (24 chorych z AD i zaburzeniami snu). Do badania włączono liczną grupę, ale u części chorych nie uzyskano wiarygodnych danych z aktygrafii [38].

Inhibitory oreksyny

W 1998 r. dwóch badaczy niezależnie od siebie odkryło tę samą cząsteczkę. Nazwali ją hipokretyna oraz oreksyna (nazwa używana obecnie) [39, 40]. Wczes­ne przesłanki wskazujące na kluczową rolę oreksyny w utrzymaniu czuwania pochodziły z badań na myszach pozbawionych genu niezbędnego do produkcji oreksyny oraz psach z mutacjami w obrębie receptora oreksyny, które miały objawy przypominające narkolepsję u ludzi [41, 42]. Wysoki poziom oreksyny jest wiązany zarówno z zaburzeniami snu, jak i zaburzeniami poznawczymi u osób z AD [43]. Skuteczne może być stosowanie podwójnych antagonistów receptora oreksyny (dual orexin receptor antagonists – DORA) [44].
Jednym z nich jest lemboreksant, zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Japonii w leczeniu bezsenności u osób dorosłych [45]. Przydatność lemboreksantu potwierdzono w wieloośrodkowym, podwójnie zaślepionym badaniu drugiej fazy [46]. Włączono do niego 62 osoby z AD o nasileniu łagodnym i umiarkowanym, które randomizowano do grup leczonych lemboreksantem (w jednorazowych dawkach dobowych: 2,5 mg, 5 mg, 10 mg lub 15 mg) lub placebo. Po miesiącu terapii stwierdzono poprawę parametrów aktygrafii wskazujących na większe zróżnicowanie między aktywnością chorych w dzień i w nocy w grupie leczonej wszystkimi dawkami lemboreksantu w porównaniu z placebo. Poprawa była istotna statystycznie dla dawek 5 mg i 15 mg (p < 0,05). Nie odnotowano poważnych objawów ubocznych ani pogorszenia funkcji poznawczych (oceniane za pomocą MMSE i ADAS-Cog) [46].
Drugim lekiem z grupy DORA, którego przydatność potwierdzono w leczeniu zaburzeń snu u osób z AD, jest suworeksant. W randomizowanym, podwójnie zaślepionym badaniu 285 pacjentów było leczonych suworeksantem, a 142 przyjmowało placebo. Po miesiącu suworeksant istotnie w porównaniu z placebo wydłużył czas trwania nocnego snu (o 73 minuty vs o 45 minut, p < 0,01) [47]. Ponadto odsetki chorych, u których wydłużył się on o co najmniej 50 minut, w grupach leczonej i placebo wynosiły odpowiednio 62% vs 45% (p = 0,002). Najczęstszym objawem ubocznym była senność następnego dnia po przyjęciu leku (4,2% w grupie leczonej vs 1,4% w grupie kontrolnej). Miała ona zwykle nasilenie od łagodnego do umiarkowanego i rzadko była przyczyną przerwania terapii [47]. Było to zgodne z opublikowanymi wcześ­niej wynikami badań oceniających suworeksant u chorych z bezsennością, również w starszym wieku [48–50].
Zdaniem badaczy wyższa dawka suworeksantu (40 mg dla pacjentów poniżej 65 lat, 30 mg powyżej) była bezpieczna i dobre tolerowana, jednak Food and Drug Administration (FDA) zaaprobowała stosowanie tego leku w dawkach niższych (10–20 mg) w leczeniu bezsenności u osób dorosłych [51].

Podsumowanie

Leczenie zaburzeń snu u osób z AD pozostaje wyzwaniem dla klinicystów. Stosowanie niektórych leków może prowadzić do zwiększenia ryzyka upadków, uzależnienia, a nawet mieć negatywny wpływ na funkcje poznawcze.
Na podstawie przeglądu 9 badań w bazie Cochrane nie potwierdzono skuteczności melatoniny (w dawkach do 10 mg) w leczeniu zaburzeń snu w AD [25]. Niektóre dane wskazują na skuteczność trazodonu (w niskich dawkach – do 50 mg) oraz antagonistów oreksyny, jednak przed wyciągnięciem ostatecznych wniosków konieczne jest przeprowadzenie badań na dużych grupach [25]. Dotychczas nie przeprowadzono badań head-to-head porównujących skuteczność i bezpieczeństwo trazodonu i DORA.
Zgodnie z obwiązującymi polskimi rekomendacjami lekami pierwszego wyboru w leczeniu zaburzeń snu w otępieniu alzheimerowskim są: melatonina (10 mg na dobę), trazodon (25–150 mg na dobę) oraz mirtazapina (15–30 mg na dobę) [52]. Pomimo skuteczności w leczeniu zaburzeń snu u osób w starszym wieku należy stosować je z zachowaniem ostrożności.
Coraz więcej danych z literatury wskazuje na dwukierunkową zależność między zmianami patologicznymi a zaburzeniami snu w AD [53]. Można mieć nadzieję, że poprzez efektywne leczenie zaburzeń snu możemy korzystnie wpływać na spowolnienie progresji choroby.

Piśmiennictwo

1. Bateman RJ, Xiong C, Benzinger TL i wsp. Clinical and biomarker changes in dominantly inherited Alzheimer’s disease. N Engl J Med 2012; 367: 795-804.
2. Van Erum J, Van Dam D, De Deyn P. Sleep and Alzheimer’s disease: a pivotal role for the suprachiasmatic nucleus. Sleep Med Rev. 2018; 40: 17-27.
3. Guarnieri B, Adorni F, Musicco M i wsp. Prevalence of sleep disturbances in mild cognitive impairment and dementing disorders: a multicenter Italian cross-sectional study on 431 patients. Dement Geriatr Cogn Disord 2012; 33: 50-58.
4. Lim M, Gerstner J, Holtzman D. The sleep-wake cycle and Alzheimer’s disease: what do we know? Neurodegener Dis Manag 2014; 4: 351-362.
5. Lee JH, Bliwise DL, Ansari FP i wsp. Daytime sleepiness and functional impairment in Alzheimer disease. Am J Geriatr Psychiatry 2007; 15: 620-626.
6. Vitiello MV, Borson S. Sleep disturbances in patients with Alzheimer’s disease: epidemiology, pathophysiology and treatment. CNS Drugs 2001; 15: 777-796.
7. Donaldson C, Tarrier N, Burns A. Determinants of carer stress in Alzheimer’s disease. Int J Geriatr Psychiatry 1998; 13: 248-256.
8. Ownby RL, Peruyera G, Acevedo A i wsp. Subtypes of sleep problems in patients with Alzheimer disease. Am J Geriatr Psychiatry 2014; 22: 148-156.
9. Shub D, Darvishi R, Kunik ME. Non-pharmacologic treatment of insomnia in persons with dementia. Geriatrics 2009; 64: 22-26.
10. Hope T, Keene J, Gedling K i wsp. Predictors of institutionalization for people with dementia living at home with a carer. Int J Geriatr Psychiatry 1998; 13: 682-690.
11. National Institute for Health and Care Excellence. Dementia: assessment, management and support for people living with dementia and their carers. www.nice.org.uk/guidance/ng97 (dostęp: 5 November 2020).
12. Wilfling D, Calo S, Dichter MN i wsp. Non-pharmacological interventions for sleep disturbances in people with dementia. Cochrane Database Syst Rev 2023; 1: CD011881.
13. Arendt J. Melatonin: a new probe in psychiatric investigation? Br J Psychiatry 1989; 155: 585-590.
14. McGaffigan S, Bliwise DL. The treatment of sundowning: a selective review of pharmacological and nonpharmacological studies. Drugs Aging 1997; 10: 10-17.
15. Tordjman S, Chokron S, Delorme R i wsp. Melatonin: pharmacology, functions and therapeutic benefits. Curr Neuropharmacol 2017; 15: 434-443.
16. Lewy AJ, Sack RL, Blood ML i wsp. Melatonin marks circadian period position and resets the endogenous circadian pacemaker in humans. Ciba Foundation Symposium 1995; 183: 303-317; discussion 317-321
17. Sack RL, Brandes RW, Kendall AR i wsp. Entrainment of free-running circadian rhythms by melatonin in blind people. N Engl J Med 200; 343: 1070-1077.
18. Pandi-Perumal SR, Zisapel N, Srinivasan V i wsp. Melatonin and sleep in aging population. Exp Gerontol 2005; 40: 911-925
19. Papillon-Ferland L, Mallet L. Should melatonin be used as a sleeping aid for elderly people? Can J Hosp Pharm 2019; 72: 327-330.
20. Dowling GA, Burr RL, Van Someren EJ i wsp. Melatonin and bright light treatment for rest-activity disruption in institutionalized patients with Alzheimer’s disease. Am J Geriatr Soc 2008; 56: 239-246.
21. Serfaty M, Kennell-Webb S, Warner J i wsp. Double blind randomised placebo controlled trial of low dose melatonin for sleep disorders in dementia. Int J Geriatr Psychiatry 2002; 17: 1120-1127.
22. Morales-Delgado R, Camara-Lemarroy CR, Salina-Martinez R i wsp. A randomized placebo-controlled trial evaluating the effect of melatonin on sleep quality in patients with mild-moderate dementia. Eur Geriatr Med 2018; 9: 449-454.
23. Singer C, Tractenberg RE, Kaye J i wsp. A multicenter, placebo-controlled trial of melatonin for sleep disturbance in Alzheimer’s disease. Sleep 2003; 26: 893-901.
24. Wade AG, Farmer M, Harari H i wsp. Add-on prolonged-release melatonin for cognitive function and sleep in mild to moderate Alzheimer’s disease: a 6-month, randomized, placebo-controlled, multicenter trial. Clin Interv Aging 2014; 9: 947-961.
25. McCleery J, Sharpley AL. Pharmacotherapies for sleep disturbances in dementia. Cochrane Database Syst Rev 2020; 11: CD009178.
26. American Geriatrics Society. Beers Criteria Update Expert American Geriatrics Society updated Beers Criteria for potentially inappropriate medication use in older adults. J Am Geriatr Soc 2012; 60: 616-631.
27. Voyer P, Roussel ME, Berbiche D i wsp. Effectively detect dependence on benzodiazepines among community dwelling seniors by asking only two questions. Ment Health Nurs 2010; 17: 328-334.
28. Sterke CS, van Beeck EF, van der Velde N i wsp. New insights: dose-response relationship between psychotropic drugs and falls: a study in nursing home residents with dementia. J Clin Pharmacol 2012; 52: 947-955.
29. Defrancesco M, Marksteiner J, Fleischhacker WW i wsp. Use of benzodiazepines in Alzheimer’s disease: a systematic review of literature. Int J Neuropsychopharmacol 2015; 18: pyv055.
30. Bourgeois J, Elseviers MM, Azermai M i wsp. Benzodiazepine use in Belgian nursing homes: a closer look into indications and dosages. Eur J Clin Pharmacol 2012; 68: 833-844.
31. Cheng HT, Lin FJ, Erickson SR i wsp. The association between the use of zolpidemand the risk of Alzheimer’s disease among older people. J Am Geriatr Soc 2017; 65: 2488-2495.
32. Biétry FA, Pfeil AM, Reich O i wsp. Benzodiazepine use and risk of developing Alzheimer’s disease: a case-control study based on Swiss claims data. CNS Drugs 2017; 31: 245-251.
33. American Geriatrics Society. Updated AGS Beers Criteria® for Potentially Inappropriate Medication Use in Older Adults. J Am Geriatr Soc 2019; 67: 674-694.
34. Stahl SM. Mechanism of action of trazodone: a multifunctional drug. CNS Spectr 2009; 14: 536-546
35. Camargos EF, Louzada LL, Quintas JL i wsp. Trazodone improves sleep parameters in Alzheimer disease patients: a randomized, double-blind and placebo controlled study. Am J Geriatr Psychiatry 2014; 22: 1565-1574.
36. Cummings JL, Mega M, Gray K i wsp. The Neuropsychiatric Inventory: comprehensive assessment of psychopathology in dementia. Neurology 1994; 44: 2308-2314.
37. Camargos EF, Oliveira LF, Boaventura TD i wsp. Mianserin for the treatment of sleep disorders in patients with dementia: a retrospective open-label study. J Clin Psychopharmacol 2012; 32: 576-578.
38. Scoralick FM, Louzada LL, Quintas JL i wsp. Mirtazapine does not improve sleep disorders in Alzheimer’s disease: results from a double-blind, placebo-controlled pilot study. Psychogeriatrics 2017; 17: 89-96.
39. DeLecea L, Kilduff TS, Peyron C i wsp. The hypocretins: hypothalamus-specific peptides with neuroexcitatory activity. Proc Natl Acad Sci USA 1998; 95: 322-327.
40. Sakurai T, Amemiya A, Ishii M i wsp. Orexins and orexin receptors: a family of hypothalamic neuropeptides and G protein-coupled receptors that regulate feeding behavior. Cell 1998; 92: 573-585.
41. Chemelli RM, Willie JT, Sinton CM i wsp. Narcolepsy in orexin knockout mice: molecular genetics of sleep regulation. Cell 1999; 98: 437-451.
42. Lin L, Faraco J, Li R i wsp. The sleep disorder canine narcolepsy is caused by a mutation in the hypocretin (orexin) receptor 2 gene. Cell 1999; 98: 365-376.
43. Liguori C, Nuccetelli M, Izzi F i wsp. Rapid eye movement sleep disruption and sleep fragmentation are associated with increased orexin-A cerebrospinal-fluid levels in mild cognitive impairment due to Alzheimer’s disease. Neurobiol Aging 2016; 40: 120-126.
44. Duncan MJ, Farlow H, Tirumalaraju C i wsp. Effects of the dual orexin receptor antagonist DORA-22 on sleep in 5XFAD mice. Alzheimers Dement 2019; 5: 70-80.
45. Dayvigo (lemborexant) tablets [package insert]. Eisai Inc., Woodcliff Lake, NJ, 2019.
46. Moline M, Thein S, Bsharat M i wsp. Safety and efficacy of lemborexant in patients with irregular sleep-wake rhythm disorder and Alzheimer’s disease dementia: results from a phase 2 randomized clinical trial. J Prev Alzheimers Dis 2021; 8: 7-18.
47. Herring WJ, Ceesay P, Snyder E i wsp. Polysomnographic assessment of suvorexant in patients with probable Alzheimer’s disease dementia and insomnia: a randomized trial. Alzheimers Dement 2020; 16: 541-551
48. Herring WJ, Connor KM, Snyder E i wsp. Suvorexant in elderly patients with insomnia: pooled analyses of data from phase III randomized controlled clinical trials. Am J Geriatr Psychiatry 2017; 25: 791-802.
49. Michelson D, Snyder E, Paradis E i wsp. Safety and efficacy of suvorexant during 1-year treatment of insomnia with subsequent abrupt treatment discontinuation: a phase 3 randomised, double-blind, placebo-controlled trial. Lancet 2014; 13: 461-471.
50. Herring WJ, Snyder E, Budd K i wsp. Orexin receptor antagonism for treatment of insomnia: a randomized clinical trial of suvorexant. Neurology 2012; 79: 2265-2274.
51. U.S. Food and Drug Administration (2014): FDA presentations for the May 22, 2013 meeting of the Peripheral and Central Nervous System Drugs Advisory Committee. http://www.fda.gov/AdvisoryCommittees/CommitteesMeetingMaterials/Drugs/PeripheralandCentralNervousSystemDrugsAdvisoryCommittee/ucm346581.htm (dostęp: 1 May 2014).
52. Parnowski T, Szczudlik A, Sobow T i wsp. Zaburzenia neuropsychiczne w otępieniach. Uaktualnione zasady terapii. Mediadore, Warszawa 2018.
53. Van Egroo M, Nargutas J, Chylinski D i wsp. Sleep-wake regulation and the hallmarks of the pathogenesis of Alzheimer’s disease. Sleep 2019; 42: zsz017.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.