eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


5/2009
vol. 8
 
Share:
Share:
abstract:
Original paper

Photodynamic therapy of vulvar lichen sclerosus

Anita Olejek
,
Karolina Sieroń-Stołtny
,
Iwona Kozak-Darmas
,
Sylwia Kellas-Ślęczka
,
Katarzyna Stęplewska
,
Tomasz Biniszkiewicz
,
Beata Birkner
,
Jacek Zamłyński
,
Leszek Nowak
,
Aleksander Sieroń

Przegląd Menopauzalny 2009; 5: 257-260
Online publish date: 2009/11/23
View full text Get citation
 
Liszaj twardzinowy (lichen sclerosus) jest przewlekłym schorzeniem występującym głównie u kobiet w wieku pomenopauzalnym, a jego etiologia nadal pozostaje do końca nieznana. Główną przyczyną dolegliwości w liszaju są świąd i pieczenie [1], niezależnie od obecności stanu zapalnego lub innych czynników zewnętrznych. Dolegliwości te są najczęstszą przyczyną, dla której chore zgłaszają się do lekarza. Świąd, pieczenie oraz u niektórych chorych bóle w okolicy sromu są tak silne, że często wymagają włączenia leków steroidowych, antyhistaminowych oraz uspokajających. Leczenie farmakologiczne u części chorych przynosi zmniejszenie dolegliwości, niemniej często po odstawieniu leków obserwuje się nawroty. U pewnej grupy chorych z LS nie obserwuje się ani ustąpienia, ani zmniejszenia dolegliwości podczas leczenia farmakologicznego [2].
Zmiany w liszaju obejmują zarówno skórę właściwą, jak i naskórek [3, 4]. Liszaj twardzinowy początkowo charakteryzuje się obrzękiem sromu, który z czasem przekształca się w stwardnienie z towarzyszącym mu przewlekłym stanem zapalnym. Zmniejsza się elastyczność skóry, wargi sromowe mniejsze i łechtaczka zanikają, zwęża się wejście do pochwy, a na spoidle tylnym pojawiają się rozpadliny. Na skórze mogą pojawić się białe naloty.
Obecnie prowadzi się intensywne badania nad poznaniem mechanizmów prowadzących do rozwoju LS oraz poszukuje się skutecznych metod jego leczenia [1–3, 5]. Przedmiotem szczególnego zainteresowania są procesy immunologiczne mogące wiązać się z tym schorzeniem [4, 6, 7]. Zwraca się uwagę na znaczenie ekspresji niektórych białek, m.in. Ki67, limfocytów, np. CD 44, liczby mikronaczyń w podścielisku oraz obecności nacieku zapalnego w rozwoju LS sromu [5, 8–10]. Na jego podłożu, w niewielkim odsetku przypadków może rozwinąć się rak sromu [5, 10, 11].
Jedną z metod leczenia LS sromu jest terapia fotodynamiczna (PDT). Jest ona poprzedzana diagnostyką fotodynamiczną (PDD), pozwalającą uwidocznić zmiany o nieprawidłowej fluorescencji [12, 13]. Terapia fotodynamiczna polega na wybiórczym oddziaływaniu światła ze zmienionymi chorobowo tkankami, w których gromadzi się fotouczulacz. Podczas oddziaływania światła laserowego z barwnikami fotouczulającymi dochodzi do uruchomienia procesów prowadzących m.in. do apoptozy patologicznych komórek. W zdrowych tkankach PDT pobudza angiogenezę, proliferację oraz ma działanie przeciwzapalne [14–17].

Cel pracy
Celem pracy była ocena...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.