1/2012
vol. 99
Artykuł oryginalny
Piodermia zgorzelinowa i zespół Sweeta – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa
Ligia Brzezińska-Wcisło
,
Dominika Wcisło-Dziadecka
Przegl Dermatol 2012, 99, 20–25
Data publikacji online: 2012/02/25
Pobierz cytowanie
Wprowadzenie Dermatozy neutrofilowe (ang. neutrophilic dermatoses – ND) stanowią grupę chorób, w których w obrębie zmian skórnych histopatologicznie stwierdza się nacieki zapalne złożone z dojrzałych leukocytów wielojądrzastych. Do schorzeń tych zalicza się: zespół Sweeta (ang. Sweet syndrome – SS), piodermię zgorzelinową (ang. pyoderma gangrenosum – PG), podrogową dermatozę krostkową (ang. subcorneal pustular dermatosis), rumień wyniosły (erythema elevatum et diutinum), reumatoidalne neutrofilowe zapalenie skóry, neutrofilowe zapalenie gruczołów ekrynowych, pęcherzycę IgA, neutrofilowe zapalenie tkanki podskórnej, aseptyczne ropnie, krostkowe i zanikowe zapalenie skóry podudzi, ostrą wysiewną uogólnioną krostkowicę (ang. acute generalized exanthematous pustulosis – AGEP), zapalenie ciągłe krostkowe kończyn Hallopeau, krostkowicę dłoni i stóp, niemowlęcą krostkowicę kończyn, krostkowe bakterydy Andrewsa i eozynofilowe krostkowe zapalenie mieszków włosowych [1, 2].
Poszczególne jednostki chorobowe zostały scharakteryzowane na podstawie różnej morfologii klinicznej. Należy podkreślić, że chociaż w ND stwierdza się nacieki neutrofilowe w tkankach, infekcje bakteryjne nie odgrywają bezpośredniej roli w ich patogenezie. Posiewy bakteryjne ze zmian skórnych i z krwi są zawsze ujemne, a antybiotykoterapia nie ma wpływu na przebieg schorzenia. Mechanizm inwazji neutrofilów do skóry i innych tkanek pozostaje niewyjaśniony. Przyjmuje się, że w procesie tym biorą udział cytokiny prozapalne i czynniki wzrostowe [3].
Do najczęściej spotykanych ND należą SS i PG. W SS, określanym także jako ostra gorączkowa ND, występuje zwykle gorączka, zwiększona liczba neutrofilów we krwi obwodowej i zmiany skórne rumieniowo-obrzękowo-naciekowe, natomiast dla PG typowe są szybko powiększające się zgorzelinowe owrzodzenia o wyniosłych, zmienionych zapalnie brzegach. W obu stanach mogą ponadto występować nacieki neutrofilowe w innych (poza skórą) lokalizacjach i często współistnieją niektóre choroby układowe, m.in.: autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej, choroby zapalne jelit, nowotwory narządów wewnętrznych i układu krwiotwórczego, szczególnie ostra i przewlekła białaczka szpikowa, zespół mielodysplastyczny i szpiczak mnogi [4–10].
Wiele doniesień potwierdza możliwość nakładania się, współistnienia lub występowania kolejno u tego samego pacjenta zmian chorobowych odpowiadających SS i PG [11, 12]. Istnienie form przejściowych może więc stwarzać problemy w klasyfikacji i dlatego proponuje się wprowadzenie ogólnego terminu neutrophilic dermatosis [1]. Cel pracy Przedstawienie przypadku 60-letniej kobiety z ND w postaci zgorzelinowego owrzodzenia kończyny dolnej z towarzyszącą gorączką i neutrofilią. Opis przypadku Kobieta, lat 60, skierowana do Kliniki Dermatologii w kwietniu 2011 roku z powodu owrzodzenia prawego podudzia, które wystąpiło miesiąc wcześniej po urazie tej okolicy. Pomimo wdrożonej empirycznie antybiotykoterapii ogólnej (kolejno amoksycylina z kwasem klawulanowym, klindamycyna, doksycyklina, ceftriakson), owrzodzenie szybko się powiększało, towarzyszyły mu silne dolegliwości bólowe i stany gorączkowe (do 38,5°C). Pacjentka zgłaszała dodatkowo bóle kręgosłupa i stawów kolanowych związane ze zmianami zwyrodnieniowymi (stosowała ketoprofen doustnie od kilku lat) i leczona była z powodu nadciśnienia tętniczego (otrzymywała acebutolol od kilkunastu lat). W wywiadzie podała ponadto przebycie zakrzepowego zapalenia żył prawego podudzia 2 lata wcześniej oraz usunięcie pęcherzyka żółciowego w 38. roku życia.
Przy przyjęciu do Kliniki stwierdzono rozległe owrzodzenie, obejmujące przednią, przyśrodkową i tylną powierzchnię prawego podudzia, na 2/3 dolnych jego wysokości. W otoczeniu owrzodzenia widoczne były wykwity pęcherzowe i krostkowe (ryc. 1. A–B). W badaniach laboratoryjnych wykazano następujące odchylenia: przyspieszone OB – 92 mm, zwiększone stężenie białka C-reaktywnego – 212 mg/l (norma: do 10 mg/l), leukocytozę (15,3 × 103/l) z neutrofilią – 78%, monocytozę – 13%, limfocyty stanowiły 13%, zwiększone stężenie d-dimerów – 2253 ng/ml (norma: do 500 ng/ml), fosfatazy alkalicznej – 134 IU/l (norma: 32–92 IU/l), -glutamylotransferazy – 68 IU/l (norma: 5–24 IU/l). W proteinogramie stwierdzono: albuminy – 38,57% (norma: 53,1–65,5%), globuliny 1 – 8,29% (norma: 2,3–4,6%), 2 – 19,15% (norma: 6,5–10,9%), 1 – 7,33% (norma: 6,5–10,7%), 2 – 6,48% (norma: 3,7–6,0%), – 20,18% (norma: 11,6–18,6%). Wyniki badań ilościowych immunoglobulin A, G, M oraz markerów nowotworowych: Ca 15-3, Ca 19-9, Ca 125, CEA, były w normie, a badań w kierunku przeciwciał przeciwjądrowych, pANCA i cANCA – ujemne. Obraz rentgenowski (RTG) klatki piersiowej oraz ultrasonograficzny (USG) jamy brzusznej były prawidłowe. W USG doppler prawej kończyny dolnej potwierdzono niewydolność żyły odpiszczelowej dużej i prawej żyły podkolanowej. Chora nie wyraziła zgody na wykonanie kolonoskopii. Wynik badania histopatologicznego odpowiadał ND. Konsultacja hematologiczna wykluczyła proces rozrostowy układu krwiotwórczego. W leczeniu zastosowano kortykosteroidoterapię (metyloprednizolon 32 mg/ dobę) oraz cyklosporynę A (300 mg/dobę) i uzyskano szybką poprawę w zakresie zmniejszenia wartości wskaźników stanu zapalnego oraz stopniowy postęp w gojeniu owrzodzenia. Pacjentka pozostaje pod obserwacją Kliniki. Omówienie Zespół Sweeta i PG stanowią dwie oddzielne jednostki chorobowe o charakterystycznym obrazie klinicznym. W SS zmiany skórne zwykle są poprzedzone objawami grypopodobnymi, takimi jak gorączka (do 40°C), bóle stawowo-mięśniowe i ogólne złe samopoczucie. Typowo na skórze stwierdza się wykwity grudkowe, guzki, zapalne ogniska naciekowe barwy czerwonej, tkliwe i bolesne. Zmiany osiągają wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów i lokalizują się zwykle asymetrycznie, najczęściej na kończynach górnych, twarzy i szyi. Często są one obecne również w miejscach urazu (biopsja, wkłucia dożylne, szczepienia, po zadrapaniu, ukąszeniu przez owady), kontaktu z alergenem, w okolicy poddanej terapii rentgenowskiej, eksponowanej na promieniowanie ultrafioletowe czy w obrębie kończyny z obrzękiem limfatycznym po mastektomii [5, 8, 13, 14]. Do mniej charakterystycznych dla SS objawów zalicza się: zmiany pęcherzowe, pseudopęcherzykowe, krostkowe, ograniczony obrzęk, wykwity przypominające ropnie [5, 8, 9, 15]. Wyróżnia się także postać podskórną na kończynach przypominającą rumień guzowaty oraz ND grzbietów rąk, w której zmiany są często wrzodziejące, podobnie jak w PG [16, 17].
Piodermia zgorzelinowa najczęściej zaczyna się od krost, które szybko przekształcają się w owrzodzenia, gwałtownie powiększające się odśrodkowo. Charakteryzują się one wyniosłym, podminowanym brzegiem i osiągają rozmiary od 1 cm do ponad 20 cm. Objawy ogólne nie występują lub mają niewielkie nasilenie (stany podgorączkowe, ogólne rozbicie). Atypowe zmiany mogą mieć charakter krostkowy, pęcherzowy, naciekowy (odmiana określana jako vegetative PG) [18]. Do rzadkich odmian zalicza się ponadto PG wokółstomijną [19]. Podobnie jak w SS u chorych na PG występuje zjawisko patergii – pojawiania się wykwitów w miejscu niewielkiego urazu.
Prawdopodobnie część zmian SS i PG o niezwykłej morfologii to w istocie przypadki nakładania się obu chorób lub formy przejściowe. Po raz pierwszy na związek SS i PG zwrócili uwagę Caughman, Stern i Haynes w 1983 roku [12]. Opisali oni pacjenta z zespołem mieloproliferacyjnym, u którego były obecne objawy SS i PG. Autorzy są zdania, że przedstawiona przez nich ND może towarzyszyć zaburzeniom mieloproliferacyjnym (ang. neutrophilic dermatosis of myeloproliferative disorders) [12]. Wiele dalszych doniesień wydawało się również potwierdzać tę tezę. Obserwowano przypadki jednoczesnego lub następującego po sobie występowania SS i PG u pacjentów z różnymi stanami chorobowymi: schorzeniami rozrostowymi układu krwiotwórczego, gammapatią monoklonalną, chorobami zapalnymi jelit i reumatoidalnym zapaleniem stawów [9–11].
Zdaniem niektórych badaczy nietypowe formy ND nie zawsze jednak świadczą o współistniejącym procesie układowym [20–22]. Przypadki takie dostarczają raczej dowodów na istnienie różnorodnego spektrum objawów klinicznych i słuszność koncepcji stosowania ogólnego terminu „dermatoza neutrofilowa”. Rozpoznanie ND zawiera się z kolei w szerokim pojęciu choroby neutrofilowej [1]. We wszystkich ND mogą bowiem występować objawy pozaskórne, dotyczące różnych narządów i układów. W jamie ustnej spotyka się zmiany typu aft, owrzodzenia, wykwity pęcherzowe i pęcherzykowe (krwotoczne na wargach i dziąsłach), guzkowe, grudkowe, krostkowe, przerost dziąseł, obrzęk języka [5, 8, 23, 24]. Opisano zajęcie: oka, ucha, kości, stawów, mięśni, ośrodkowego układu nerwowego, płuc, serca, nerek, wątroby, śledziony i jelit (tab. I) [5, 8, 24–28]. Zmiany stawowe są częste i wymagają różnicowania z reumatoidalnym zapaleniem stawów, które może być chorobą towarzyszącą. Objawy zajęcia płuc są mało charakterystyczne (gorączka, kaszel, zaburzenia oddychania, ból w klatce piersiowej) i rzadko brane pod uwagę [25, 27]. Niewiele jest również doniesień na temat zaburzeń neurologicznych [28]. Ostry przebieg zmian narządowych prowadzi niejednokrotnie do niepotrzebnej ingerencji chirurgicznej. W celu rozpoznania choroby neutrofilowej należy więc przeprowadzić bardzo szeroką diagnostykę.
U przedstawionej pacjentki obraz morfologiczny przemawiał za rozpoznaniem PG, natomiast stany gorączkowe i odchylenia hematologiczne za SS. Nie stwierdzono natomiast podłoża paraneoplastycznego oraz towarzyszących schorzeń układowych. Podłoże chorobowe w ND często jest nieznane. Około 70% przypadków SS ma charakter idiopatyczny, przyczyna PG pozostaje niewyjaśniona u około 30% chorych. Jako główne przyczyny podaje się stany zapalne, schorzenia rozrostowe układu krwiotwórczego, nowotwory złośliwe narządów wewnętrznych, ciążę i leki (tab. II) [4–11, 18, 29, 30]. Rozpoznanie białaczki zwykle następuje w momencie ujawnienia ND. Wystąpienie tej dermatozy u pacjenta leczonego z powodu schorzenia układu krwiotwórczego świadczy zazwyczaj o nawrocie choroby lub jej ostrej transformacji i jest złym czynnikiem rokowniczym [21]. Dermatozy neutrofilowe, zwłaszcza jeżeli ich przebieg jest nawrotowy, mogą wyprzedzać rozwój zespołu mielodysplastycznego o 2–8 lat [21].
Postępowanie terapeutyczne w ND jest podobne. Leczenie z wyboru w SS i idiopatycznej PG stanowi kortykosteroidoterapia, od dawki początkowej 1 mg/kg m.c./dobę prednizonu. W przypadkach ciężkich i opornych na kortykosteroidy stosuje się leki immunosupresyjne, głównie cyklosporynę A. Ostatnio do terapii PG wprowadzono także infliksymab, przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko czynnikowi martwicy nowotworów (ang. tumour necrosis factor ) [29, 30]. Leczeniem alternatywnym w SS jest jodek potasu i kolchicyna, a w następnej kolejności indometacyna, klofazymina i dapson.
Ustalenie rozpoznania ND i rozpoczęcie kortykosteroidoterapii w połączeniu z leczeniem immunosupresyjnym spowodowało u przedstawionej chorej szybką poprawę kliniczną oraz poprawę parametrów laboratoryjnych. Pacjentka wymaga jednak dalszej obserwacji w kierunku mogących się rozwinąć schorzeń układowych. Piśmiennictwo 1. Bonamigo R.R., Razera F., Olm G.S.: Neutrophilic dermatoses: part I. An Bras Dermatol 2011, 86, 11-25.
2. Razera F., Olm G.S., Bonamigo R.R.: Neutrophilic dermatoses: part II. An Bras Dermatol 2011, 86, 195-209.
3. Marzano A.V., Cugno M., Trevisan V., Fanoni D., Venegoni L., Berti E. i inni: Role of inflammatory cells, cytokines and matrix metalloproteinases in neutrophil-mediated skin diseases. Clin Exp Immunol 2010, 162, 100-107.
4. Lund J.J., Stratman E.J., Jose D., Xia L., Wilson D., Moizuddin M.: Drug-induced bullous Sweet syndrome with multiple autoimmune features. Autoimmune Dis 2010, 24, 2011-2017.
5. Wojcik A.S., Nishimori F.S., Santamaría J.R.: Sweet's syndrome: a study of 23 cases. An Bras Dermatol 2011, 86, 265-271.
6. Binus A.M., Qureshi A.A., Li V.W., Winterfield L.S.: Pyoderma gangrenosum: a retrospective review of patient characteristics, comorbidities, and therapy in 103 patients. Br J Dermatol 2011, 165, 1244-1250.
7. Neoh C.Y., Tan A.W., Ng S.K.: Sweet's syndrome: a spectrum of unusual clinical presentations and associations. Br J Dermatol 2007, 156, 480-485.
8. dos Santos V.M., Nery N.S., Bettarello G., Neiman I.M., de Brito F.C., Souza C.F.: Photoclinic. Bullous Sweet syndrome in chronic myeloid leukemia. Arch Iran Med 2010, 13, 561-562.
9. Muňoz P.S., Ugidos A.F., Montiel P.M., Yagüe T.M., Garrido C., Herruzo J.A.: Atypical pyoderma gangresosum in inflammatory bowel disease. A severe diagnostic challenge. Rev Esp Enferm Dig 2009, 101, 585-587.
10. Kato T., Kawana S., Takezaki S., Kikuchi S., Futagami A.: Case of Sweet's syndrome with extensive necrosis and ulcers accompanied by myelodysplastic syndrome. J Nippon Med Sch 2008, 75, 162-165.
11. Vazquez Garcia J., Almagro Sanchez M., Fonseca Capdevila E.: Multiple neutrophilic dermatoses in myelodysplastic syndrome. Clin Exp Dermatol 2001, 26, 398-401.
12. Caughman W., Stern R., Haynes H.: Neutrophilic dermatosis of myeloproliferative disorders. Atypical forms of pyoderma gangrenosum and Sweet's syndrome associated with myeloproliferative disorders. J Am Acad Dermatol 1983, 9, 751-758.
13. Lee C.H., Lee H.C., Lu C.F., Hsiao C.H., Jee S.H., Tjiu J.W.: Neutrophilic dermatosis on postmastectomy lymphoedema: a localized and less severe variant of Sweet syndrome. Eur J Dermatol 2009, 19, 641-642.
14. Phua Y.S., Al-Ani S.A., She R.B., de Chalain T.M.: Sweet's syndrome triggered by scalding: a case study and review of the literature. Burns 2010, 36, 49-52.
15. Mizuashi M., Sugawara M., Tanita M., Aiba S.: A case of pustular vasculopathy. An atypical variant of Sweet's syndrome? Int J Dermatol 2010, 49, 1461-1463.
16. Concheiro J., León A., Pardavila R., Cervantes R., Badiola A.: Neutrophilic dermatosis of the hands in rheumatoid arthritis. Actas Dermosifiliogr 2010, 10, 280-281.
17. Elbuluk N., Martiniuk F., Levis W.R.: Erythema nodosum leprosum, Sweet's syndrome, and human immunodeficiency virus may be related through an overlap in immunopathogenesis. Int J Dermatol 2010, 49, 1344-1345.
18. Błaszczyk M., Jabłońska S.: Pyoderma gangrenosum: współistniejące schorzenia ogólnoustrojowe i możliwości terapeutyczne. Przegl Dermatol 2001, 88, 487-494.
19. Franco S., Foresta G., Pulvirenti E., Giannone G.: Ulcerative colitis complicated by atypical peristomal pyoderma gangrenosum. Inflamm Bowel Dis 2011, 17: E111-2.
20. Vij A., Modi G.M., Suwattee P., Cockerell C.J., Hsu S.: Chronic, recurrent neutrophilic dermatosis: a case report. Dermatol Online J 2010, 16, 1.
21. Wallach D., Vignon-Pennamen M.D.: From acute febrile neutrophilic dermatosis to neutrophilic disease: forty years of clinical research. J Am Acad Dermatol 2006, 55, 1066-1071.
22. Ryu J., Naik H., Yang F.C., Winterfield L.: Pyoderma gangrenosum presenting with leukemoid reaction: a report of 2 cases. Arch Dermatol 2010, 146, 568-569.
23. Paramkusam G., Meduri V., Gangeshetty N.: Pyoderma gangrenosum with oral involvement – case report and review of the literature. Int J Oral Sci 2010, 2, 111-116.
24. Poiraud C., Gagey-Caron V., Barbarot S., Durant C., Ayari S., Stalder J.F.: Cutaneous, mucosal and systemic pyoderma gangrenosum. Ann Dermatol Venereol 2010, 137, 212-215.
25. Watanabe T., Nakashima K., Shindo M., Yoshida Y., Yamamoto O.: Multiorgan involvement in Sweet's syndrome. Clin Exp Dermatol 2009, 34, e343-e344.
26. Al-Niaimi F., Cox N.H.: Peripheral regional aseptic neutrophilic lymphadenopathy associated with pyoderma gangrenosum. Br J Dermatol 2009, 161, 1206-1207.
27. Matsumura Y., Nishiwaki F., Morita N., Kore-Eda S., Miyachi Y.: Pyoderma gangrenosum in a patient with myelodysplastic syndrome followed by possible extracutaneous manifestations in the gallbladder, liver, bone and lung. J Dermatol 2011, 38, 1102-1105.
28. Hisanaga K., Iwasaki Y., Itoyama Y.; Neuro-Sweet Disease Study Group: Neuro-Sweet disease: clinical manifestations and criteria for diagnosis. Neurology 2005, 64, 1756-1761.
29. Dabade T.S., Davis M.D.: Diagnosis and treatment of the neutrophilic dermatoses (pyoderma gangrenosum, Sweet's syndrome). Dermatol Ther 2011, 24, 273-284.
30. Wollina U., Haroske G.: Pyoderma gangraenosum. Curr Opin Rheumatol 2011, 23, 50-56.
Otrzymano : 30 XI 2011 r.
Zaakceptowano : 20 XII 2011 r.
Copyright: © 2012 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License ( http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
|
|