ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
2/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Podpowiedzi w sprawie

Anna Bąk
,
Dorota Malinowska

Przew Lek 2000, 2, 19-22
Data publikacji online: 2003/12/18
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 




... badań specjalistycznych


W jakich zakładach na terenie województwa mazowieckiego zostały wykupione badania specjalistyczne, wie tylko Mazowiecka Kasa Chorych. Tak będzie do czasu podpisania wszystkich umów ze specjalistycznymi zakładami opieki zdrowotnej. W minionym roku, zgodnie z ustawą, umowy były podpisane ze wszystkimi publicznymi placówkami, w 2000 r. decydował konkurs ofert. Informator o placówkach, z którymi kasa podpisała umowy otrzymają przychodnie. Jeśli okaże się, że dotychczasowa przychodnia nie ma kontraktu i nie wie, gdzie odesłać chorego, można zadzwonić do rzecznika praw pacjenta, który posiada aktualne dane.



... czasu pracy


Wymagany czas pracy osób zatrudnionych w zakładach opieki zdrowotnej:
- pracownicy techniczni, gospodarczy i pomocniczy, zatrudnieni w zakładach opieki medycznej – 8 godz. na dobę i 42 godz. tygodniowo,
- pracownicy pracowni: radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki, medycyny sądowej, prosektorium oraz wszyscy mający kontakt z promieniowaniem jonizującym – 5 godz. na dobę i ok. 25 godz. w tygodniu,
- niewidomi mający kontakt z pacjentami (najczęściej masażyści) – 6 godz. na dobę i ok. 31,5 godz. w tygodniu.
W szczególnych przypadkach czas pracy można wydłużyć do 12 godzin, ale wtedy liczba godzin w tygodniu nie może przekroczyć 40. Tygodniowy czas pracy musi zbilansować się w ciągu 12 tygodni.


... dawców szpiku


Bank Dawców Szpiku Fundacji Urszuli Jaworskiej przyjmuje zgłoszenia nowych dawców. Żeby zostać dawcą szpiku, należy podpisać deklarację. Po przeprowadzeniu badań w jednym z ośrodków w Polsce ich wyniki zostaną umieszczone w komputerze. Jeżeli rodzaj szpiku będzie odpowiedni dla osoby, która czeka na przeszczep, przeprowadzone zostaną kolejne badania. Dawca szpiku zdecyduje, czy będzie chciał wziąć udział w przeszczepie. Oddanie szpiku odbywa się w narkozie. Pobyt w szpitalu trwa 1–2 dni. Ministerstwo Zdrowia refunduje transplantacje szpiku, które przeprowadzane są w Polsce. W ubiegłym roku wykonano 480 zabiegów. Na każdy przeznaczono 220 tys. zł. Ze statystyk wynika, że co roku przeszczepu wymaga ok. tysiąca osób. Telefon fundacji (022) 870 05 21.



... dekady kości


W styczniu br. w siedzibie...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.