ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
6/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Podpowiedzi w sprawie

Elżbieta Mamos
,
Anna Bąk

Przew Lek 2000, 6, 17-20
Data publikacji online: 2004/02/17
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 




...badań spirometrycznych


W 1999 r. prof. Jan Zieliński z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, współpracując z lokalnymi specjalistami z 18 ośrodków w Polsce, przeprowadził badania spirometryczne ujawniające pierwszą fazę choroby. Objęły one osoby po 35. roku życia, od co najmniej 10 lat palące papierosy. Wykonano 13 tys. pomiarów, 30 proc. osób z grupy ryzyka wykazało cechy zwężenia dróg oddechowych charakterystyczne dla POCHP.
Badanie spirometryczne jest badaniem bezbolesnym, łatwym do wykonania i dającym całkowitą pewność rozpoznania już w pierwszej fazie choroby. Kosztuje ok. 20 zł. Ze względu na prostotę i pewność diagnozy powinno być stosowane rutynowo przez lekarzy pierwszego kontaktu. Zdaniem prof. Piotra Kuny, 2 podstawowe przyczyny uniemożliwiają lekarzom przeprowadzanie tego rodzaju badań. Po pierwsze, brak spirometrów, które miały być standardowym wyposażeniem lekarzy pierwszego kontaktu. Spirometr Lungtest 1 000, wraz z komputerem do obsługi oprogramowania, analizatorem dwutlenku węgla w powietrzu wydychanym i analizatorem zanieczyszczeń powietrza, kosztuje ok. 240 tys. zł. Drugą przyczyną, dla której tych badań nie robi się tak często jak należy, jest brak umiejętności lekarzy, którzy nie radzą sobie z interpretacją uzyskanych w badaniu wyników.

.

..badań Światowej
Organizacji Zdrowia


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła wyniki badań 5 tys. uczniów z ostatnich klas szkół podstawowych i szkół średnich. Seks, alkohol, papierosy, narkotyki i telewizja – tym w większości zajmują się polskie nastolatki w wolnym czasie. Badania rozpoczęto w 1990 r., a wyniki ogłoszono w maju 2000 r. Pozytywna zmiana to wzrost dbałości o zęby. Z zebranych danych wynika, że obniża się coraz bardziej wiek inicjacji seksualnej. Prawie połowa osób w wieku 11–15 lat paliła już papierosy, 75 proc. nastolatków w wieku 11–15 lat piło już alkohol. Aż 41 proc. chłopców i 28 proc. dziewcząt spędza przed telewizorem co najmniej 4 godz. Natomiast 28 proc. chłopców i 42 proc. dziewcząt unika ćwiczeń sportowych.



...choroby Alzheimera


W czerwcu w Warszawie rozpoczęła się akcja pod hasłem Nie zapomnij o tych, którzy już zapomnieli, czyli chorobę Alzheimera można leczyć. Na całym świecie cierpi na nią 18 mln osób, w Polsce ok. 200 tys. Akcji już po raz ósmy patronuje Polskie Stowarzyszenie...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.