ISSN: -
Polish Journal of Pathology Supplement
Current supplement Archive Polish Journal of Pathology
1/2009
 
Share:
Share:
abstract:

Podtyp podstawny raka piersi – jednostka o specyficznej charakterystyce immunofenotypowej?

Joanna Niemiec
,
Janusz Ryś

Pol J Pathol 2009; 3 (Suplement 1): s36-s44
Online publish date: 2010/01/12
View full text Get citation
 
1. Wstęp
Rak piersi jest heterogenną grupą chorób, na którą składają się różnorodne jednostki kliniczno-morfologiczne, identyfikowane na podstawie badania mikroskopowego, zgodnie z kryteriami przyjętymi przez WHO [1].
Klasyfikacja raków piersi wg WHO, oparta wyłącznie na mikroskopowej ocenie tkanek guza barwionych rutynowo hematoksyliną i eozyną, nie uwzględnia wyników najnowszych badań z zastosowaniem mikromacierzy DNA. Badania te doprowadziły do wyróżnienia 5 podtypów raka piersi różniących się profilem molekularnym; są to podtypy: luminalny (A i B), podstawny, z nadekspresją HER2 i podtyp z ekspresją genów typowych dla komórek prawidłowego gruczołu piersiowego.
Raki podtypu luminalnego (A i B) cechują się ekspresją genów charakterystycznych dla komórek gruczołowych, tworzących wewnętrzną warstwę prawidłowych przewodów i zrazików piersi (inner luminal cells). Większość z nich (podtyp luminalny A) wykazuje silną ekspresję genów receptora estrogenowego (ER) i genów związanych z regulacją jego funkcji (LIV-1, HNF3A, XBP1, GATA3). Raki podtypu luminalnego B charakteryzują się nieco słabszą ekspresją wyżej wymienionych genów, za to wykazują dodatkową ekspresję genów o nieznanej funkcji (GGH, LAPTMB4, NSEP1, CCNE1).
Dwie kolejne grupy raków piersi wykazują profil genowy odmienny od komórek gruczołowych warstwy „luminalnej”. W ich obrębie wyróżnia się raki typu podstawnego (basal-like breast carcinoma – BLBC), charakteryzujące się ekspresją genów typowych dla komórek warstwy podstawnej nabłonka przewodów (KRT5, KRT 17, CX3CLI, TRIM29 oraz gen anneksyny 8) oraz raki z nadekspresją genów ERBB2, GRB7, TRAP100, tworzących wspólny amplikon.
Ostatni z wymienionych podtypów raka piersi cechuje się ekspresją genów charakterystycznych dla komórek prawidłowego gruczołu, głównie komórek tłuszczowych i nienabłonkowych, ale także silną ekspresją genów charakterystycznych dla komórek warstwy podstawnej nabłonka przewodów i słabą ekspresją genów charakterystycznych dla komórek gruczołowych warstwy luminalnej. Istnienie tej podgrupy jest kwestionowane przez część badaczy [2–4].

2. Immunofenotypowa charakterystyka podtypu podstawnego
2.1. Definicje podtypu podstawnego

Równolegle z pracami nad molekularną definicją podtypu podstawnego raka piersi (raka z komórek typu podstawnego – PPRP) była badana jego charakterystyka immunofenotypowa. Punktem wyjścia dla tego typu badań były prace, w których...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.