2/2011
vol. 10
Review paper
Polyphenolic compounds and their supplementation in postmenopausal women
Przegląd Menopauzalny 2011; 2: 157–162
Online publish date: 2011/04/28
Get citation
Wstęp
Związki polifenolowe są szeroko rozpowszechnione w świecie roślinnym, ale dopiero niedawno zwrócono na nie uwagę jako na składniki diety o prozdrowotnym działaniu. W badaniach epidemiologicznych wykazano zależność pomiędzy zmniejszoną zapadalnością na choroby układu krążenia i nowotwory a spożywanym pokarmem pochodzenia roślinnego. Związki polifenolowe charakteryzują się właściwościami przeciwutleniającymi, chroniąc organizm przed stresem oksydacyjnym, dzięki czemu mogą skutecznie zmniejszać ryzyko zachorowalności na choroby cywilizacyjne, w tym choroby sercowo-naczyniowe i nowotworowe [1, 2]. Dzięki właściwościom prozdrowotnym obecnie coraz więcej suplementów diety opartych na ekstraktach roślinnych zostaje wprowadzonych do komercyjnego użycia. Polski rynek produktów pochodzenia roślinnego jest oceniany na wartość 250 mln euro [3].
Klasyfikacja związków polifenolowych
Polifenole to liczna grupa związków organicznych posiadających w cząsteczce jeden pierścień aromatyczny lub wiele pierścieni aromatycznych, zawierających od jednej do kilkunastu grup hydroksylowych o charakterze kwasowym. U roślin polifenole są wtórnymi metabolitami, natomiast nie są syntetyzowane w organizmie człowieka i zwierząt. Różnią się między sobą budową chemiczną, wielkością i właściwościami [4, 5]. Ze względu na strukturę podstawowego szkieletu węglowego wyróżnia się: proste fenole, kwasy fenolowe, kumaryny, ksantony, stilbeny, lignany, antrachinony i flawonoidy (tab. I) [6].
Wśród związków polifenolowych najlepiej poznaną i najliczniejszą grupą są flawonoidy. Podstawowy szkielet cząsteczki flawonoidów składa się z 15 atomów węgla (o wzorze C6-C3-C6) tworzących 2 pierścienie benzenowe (A i B), pomiędzy którymi znajduje się trójwęglowa jednostka (C3) zamknięta w pierścień heterocykliczny piranu lub pironu [7, 8].
Flawonoidy w zależności od podstawników w heterocyklicznym pierścieniu C podzielono na następujące klasy związków: flawonole (np. kempferol, kwercetyna, myrycetyna), izoflawony (np. daidzeina, genisteina), flawanole (np. katechina, gallokatechina), flawanony (np. naryngenina, hesperydyna, eriodyktiol), antocyjany (np. pelargonidyna, cyjanidyna) i flawony (np. apigenina, luteolina; tab. II) [9–11]. Dodatkowa różnorodność flawonoidów może być spowodowana obecnością grup hydroksylowych, metoksylowych czy występowaniem węglowodanów powiązanych wiązaniem O- lub C-glikozydowym. Flawonoidy mogą również występować w postaci monomerycznej jako katechiny i polimerycznej jako proantocyjanidyny [12–14].
Właściwości biologiczne polifenoli
Związki polifenolowe charakteryzują się różnorodną aktywnością biologiczną. Jako naturalne przeciwutleniacze, dzięki złożonym mechanizmom biochemicznym, mogą chronić organizm przed działaniem reaktywnych form tlenu (reactive oxygen species – ROS) i azotu (reactive nitrogen species – RNS). Posiadają zdolności chelatowania jonów żelaza i miedzi oraz wzmagają działanie innych antyoksydantów. Ponadto związki polifenolowe mają zdolność uszczelniania i rozszerzania naczyń krwionośnych. Polifenole wykazują właściwości przeciwalergiczne i antybiotyczne – działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, jak również przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo, zapobiegając agregacji płytek krwi [7, 9, 15]. Mogą opóźniać procesy starzenia i mają korzystny wpływ na życie człowieka. Są zaliczane do jednych ze skuteczniejszych substancji zapobiegających w znacznym stopniu chorobom nowotworowym i chorobom układu krążenia. U roślin związki polifenolowe spełniają funkcję barwników wabiących owady zapylające, przeciwutleniaczy i naturalnych insektycydów oraz fungicydów chroniących przed atakiem ze strony owadów i grzybów [16–18].
Najlepiej opisanym przykładem zastosowania związków polifenolowych w działaniach związanych ze zdrowiem człowieka jest wykorzystanie ich antyoksydacyjnych właściwości. Podczas infekcji organizmu wywołanej przez drobnoustroje dochodzi do uaktywnienia fagocytów krążących w układzie krwionośnym człowieka i do generacji dużej ilości anionorodnika ponadtlenkowego (O2–), który może stać się prekursorem innych ROS. Powstające ROS mogą powodować uszkodzenia oksydacyjne elementów strukturalnych komórek, co może prowadzić do wytworzenia się stanów zapalnych i licznych uszkodzeń komórek i tkanek spowodowanych przez oksydacyjne modyfikacje białek, lipidów i kwasów nukleinowych. Reaktywne formy tlenu, a także toksyczne produkty reakcji utleniania powodują uszkodzenia błon komórkowych i aktywują mechanizmy apoptozy [19, 20]. Flawonoidy dzięki swej budowie chemicznej mają zdolność zmiatania wolnych rodników. Ze względu na obecność w cząsteczce znacznej liczby grup hydroksylowych wykazują właściwości antyoksydacyjne. Siła ich antyoksydacyjnego działania wiąże się z pierścieniową budową cząsteczki oraz zależy od liczby i położenia grup hydroksylowych. Flawonoidy, które posiadają grupę 3-OH związaną glikozydowo z cukrem (glikozydy), są znacznie słabszymi antyoksydantami zmniejszającymi peroksydację lipidów aniżeli aglikony, które posiadają wolną grupę 3-OH niezwiązaną z cukrem. Obecność podwójnego wiązania między C2 i C3 zwiększa działanie antyoksydacyjne flawonoidów i zdolność wychwytywania wolnych rodników. Flawonoidy z większą liczbą grup hydroksylowych mają silniejsze właściwości antyoksydacyjne. Węgle C5 i C7 w pierścieniu A oraz węgle C3’ i C4’ w pierścieniu B i C3 w pierścieniu C wydają się odgrywać najistotniejszą ochronną rolę w peroksydacji lipidów, a grupy hydroksylowe w położeniu meta wykazują silniejsze właściwości antyoksydacyjne niż w położeniu orto. Równoczesne występowanie grup hydroksylowych przy węglach C3 i C5 i grupy karbonylowej w C4 umożliwia tworzenie kompleksów z żelazem i hamowanie reakcji Fentona [9].
Wpływ związków polifenolowych
na zdrowie kobiet po menopauzie
W Chinach prozdrowotne właściwości zielonej herbaty znane są od wielu lat. W skład naparu herbacianego wchodzą liczne związki polifenolowe, takie jak flawonoidy i katechiny. Jednym z najważniejszych przedstawicieli katechin obecnych w zielonej herbacie jest galusan epigallokatechiny (EGCG) [21]. Badania przeprowadzone przez Wu i wsp. [22] na grupie 130 kobiet populacji azjatyckiej powyżej 50. r.ż. wykazały zmniejszone stężenie estronu w osoczu o 13% u kobiet regularnie pijących zieloną herbatę w porównaniu z kobietami, które nie spożywały tego napoju. Natomiast w grupie kobiet, które regularnie piły czarną herbatę, stężenie estronu w osoczu był o 19% większe niż u kobiet niepijących herbaty. Zmniejszone stężenie estronu u kobiet pijących zieloną herbatę może być spowodowane faktem, że EGCG hamuje aktywność aromatazy. Stężenie EGCG jest znacznie większe w zielonej herbacie niż w herbacie czarnej i to może tłumaczyć zmniejszenie stężenia estronu u kobiet pijących zieloną herbatę. Shen i wsp. [23] przeprowadzili badania na 171 kobietach po menopauzie, u których stwierdzono osteopenię. Kobietom tym podawano przez okres 24 tygodni mieszaninę związków polifenolowych obecnych w zielonej herbacie (500 mg/dzień). Podczas tego badania nie zaobserwowano pożądanego pozytywnego efektu suplementacji, jakim miała być poprawa jakości życia u tych kobiet, zmianie również nie uległy parametry dotyczące pracy wątroby i nerek.
Prozdrowotne właściwości winorośli właściwej (Vitis vinifera) zostały odkryte podczas badania przypadku tzw. paradoksu francuskiego. Pestki winogron stanowią bardzo bogate źródło proantocyjanidyn, którym przypisuje się duże właściwości antyoksydacyjne [5]. Ponadto winogronom przypisuje się zdolność do zmniejszenia stężenia cholesterolu, obniżania ciśnienia tętniczego i zahamowania aktywności płytek krwi [24]. Zern i wsp. [25] przeprowadzili badania na grupie 20 kobiet po menopauzie (średnia wieku 58 lat), którym podawano
36 γ na dzień liofilizowanego ekstraktu z winogron, który zawierał głównie flawonole, antocyjany i rezweratrol. Po 4-tygodniowej suplementacji nastąpiło 6-procentowe zmniejszenie stężenia trójglicerydów w osoczu. Ponadto przyjmowanie ekstraktu zmniejszyło w osoczu stężenie lipoprotein o małej gęstości (low density lipoproteins – LDL), apolipoproteiny (Apo) A i E, czynnika martwicy nowotworu alfa (tumor necrosis factor alpha – TNF-) i izoprostanów w moczu. Giovannelli i wsp. [26] przeprowadzili badania na 21 kobietach (średnia wieku 55 lat), które przyjmowały przez miesiąc 500 ml czerwonego wina (bogatego w proantocyjanidyny, kwasy hydroksycynamonowe, flawonole, antocyjany i stilbeny) dziennie. Suplementacja wina spowodowała znaczne zmniejszenie lepkości krwi, natomiast nie wpływała na poziom uszkodzeń komórek DNA i na profil ekspresji genów limfocytów obwodowych, co mogło być spowodowane zbyt krótkim okresem eksperymentu. Naissides i wsp. [27] zbadali wpływ czerwonego wina na czynniki ryzyka chorób układu krążenia u kobiet po menopauzie. Grupę badaną stanowiło 45 kobiet w wieku 50–70 lat, u których stwierdzono hipercholesterolemię. Spożywanie czerwonego wina przez okres 6 tygodni spowodowało zmniejszenie stężenia LDL o 8% i zwiększenie stężenia lipoprotein o dużej gęstości (high density lipoproteins – HDL) o 17%. Na tej samej grupie Naissides i wsp. [28] określili również wpływ suplementacji czerwonym winem na czynność naczyń krwionośnych. Spożywanie czerwonego wina powodowało zmniejszenie o 9% sztywności tętnic i obniżenie ciśnienia wzmocnienia o 12%. W badaniu tym nie zaobserwowano zmian w centralnych parametrach hemodynamicznych i stężeniu tlenku azotu.
Ważną grupą należącą także do związków polifenolowych są izoflawony. Dzięki zdolności do wiązania się z receptorami estrogenowymi (ER), która prowadzi do ich aktywacji, związki te stosowane są jako suplementy w zwalczaniu negatywnych skutków menopauzy. Wiele badań klinicznych przeprowadzonych w ostatnich latach wskazuje, że suplementacja izoflawonami zmniejsza częstość występowania uderzeń gorąca, powoduje wzrost gęstości mineralnej kości i zmniejsza stężenie markerów resorpcji kości. Izoflawony mają także pozytywny wpływ na układ krążenia [29].
Podsumowanie
Wiele badań popiera koncepcję, że suplementacja związkami polifenolowymi korzystnie wpływa na różne aspekty życia, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko zapadalności na choroby układu krążenia, które są główną przyczyną śmiertelności w krajach rozwijających się. Ma to duże znaczenie dla kobiet po menopauzie, u których te schorzenia występują dosyć często. Suplementacja związkami polifenolowymi (zawartymi zwłaszcza w winogronach) może być także pomocna w łagodzeniu skutków terapii hormonalnej, która niesie za sobą ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych [30].
Piśmiennictwo
1. Scalbert A, Manach C, Morand C, et al. Dietary polyphenols and the prevention of diseases. Crit Rev Food Sci Nutr 2005; 45: 287-306.
2. Manach C, Mazur A, Scalbert A. Polyphenols and prevention of cardiovascular diseases. Curr Opin Lipidol 2005; 16: 77-84.
3. Jambor J. Zielarstwo w Polsce – stan obecny i perspektywy rozwoju. Postępy Fitoterapii 2007; 2: 78-81.
4. Makowska-Wąs J, Janeczko Z. Bioavailability of plant polyphenols. Postępy Fitoterapii 2004; 3: 126-37.
5. Lutomski J, Mścisz A. The preventive role of polyphenolic compounds contained in grapevine. Postępy Fitoterapii 2003; 1: 6-10.
6. Ghosh D, Scheepens A. Vascular action of polyphenols. Mol Nutr Food Res 2009; 53: 322-31.
7. Ullah MF, Khan MW. Food as medicine: potential therapeutic tendencies of plant derived polyphenolic compounds. Asian Pac J Cancer Prev 2008; 9: 187-95.
8. Ross JA, Kasum CM. Dietary flavonoids: bioavailability, metabolic effects, and safety. Annu Rev Nutr 2002; 22: 19-34.
9. Ostrowska J, Skrzydlewska E. The biological activity of flavonoids. Postępy Fitoterapii 2005; 3: 71-9.
10. Nardini M, Natella F, Scaccini C. Role of dietary polyphenols in platelet aggregation. A review of the supplementation studies. Platelets 2007; 18: 224-43.
11. Hollman PC, Katan MB. Absorption, metabolism and health effects of dietary flavonoids in man. Biomed Pharmacother 1997; 51: 305-10.
12. Rice-Evans CA, Miller NJ, Paganga G. Structure-antioxidant activity relationships of flavonoids and phenolic acids. Free Radic Biol Med 1996; 20: 933-56.
13. Aherne SA, O’Brien NM. Dietary flavonols: chemistry, food content, and metabolism. Nutrition 2002; 18: 75-81.
14. Beecher GR. Overview of dietary flavonoids: nomenclature, occurrence and intake. J Nutr 2003; 133: 3248-54.
15. Vita JA. Polyphenols and cardiovascular disease: effects on endothelial and platelet function. Am J Clin Nutr 2005; 81: 292-7.
16. Kołodziejczyk J, Wachowicz B. Kurkumina jako naturalny antyoksydant chroniący układ krążenia. Postępy Fitoterapii 2009; 4: 239-44.
17. Barnes S. Nutritional genomics, polyphenols, diets, and their impact on dietetics. J Am Diet Assoc 2008; 108: 1888-95.
18. Halliwell B. Dietary polyphenols: good, bad, or indifferent for your health? Cardiovasc Res 2007; 73: 341-7.
19. Rutkowski R, Pancewicz S, Rutkowski K i wsp. Znaczenie reaktywnych form tlenu i azotu w patomechanizmie procesu zapalnego. Pol Merk Lek 2010; 23: 131-6.
20. Łuszczewski A, Matyska-Piekarska E, Trefler J i wsp. Reaktywne formy tlenu – znaczenie w fizjologii i stanach patologii organizmu. Reumatologia 2007; 5: 284-9.
21. Zaveri NT. Green tea and its polyphenolic catechins: medicinal uses in cancer and noncancer applications. Life Sci 2006; 78: 2073-80.
22. Wu AH, Arakawa K, Stanczyk FZ, et al. Tea and circulating estrogen levels in postmenopausal Chinese women in Singapore. Carcinogenesis 2005; 26: 976-80.
23. Shen CL, Chyu MC, Pence BC, et al. Green tea polyphenols supplementation and Tai Chi exercise for postmenopausal osteopenic women: safety and quality of life report. BMC Complement Altern Med 2010; 10: 76.
24. Leifert WR, Abeywardena MY. Cardioprotective actions of grape polyphenols. Nutr Res 2008; 28: 729-37.
25. Zern TL, Wood RJ, Greene C, et al. Grape polyphenols exert a cardioprotective effect in pre- and postmenopausal women by lowering plasma lipids and reducing oxidative stress. J Nutr 2005; 135: 1911-7.
26. Giovannelli L, Pitozzi V, Luceri C, et al. Effects of de-alcoholised wines with different polyphenol content on DNA oxidative damage, gene expression of peripheral lymphocytes, and haemorheology: an intervention study in post-menopausal women. Eur J Nutr 2011; 50: 19-29.
27. Naissides M, Mamo JC, James AP, Pal S. The effect of chronic consumption of red wine on cardiovascular disease risk factors in postmenopausal women. Atherosclerosis 2006; 185: 438-45.
28. Naissides M, Pal S, Mamo JC, et al. The effect of chronic consumption of red wine polyphenols on vascular function in postmenopausal women. Eur J Clin Nutr 2006; 60: 740-5.
29. Bijak M, Polać I, Borowiecka M i wsp. Izoflawony jako alternatywa dla terapii hormonalnej wieku menopauzalnego. Przegl Menopauz 2010;
6: 402-6.
30. Borowiecka M, Połać I, Kontek B i wsp. Wpływ stosowania doustnej hormonalnej terapii na kinetykę procesów: tworzenia skrzepu i fibrynolizy kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Przegl Menop 2010; 2: 91-4.
Copyright: © 2011 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License ( http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
|
|