Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
1/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Pomiar czynników ryzyka chorób serca w parlamencie RP jako element wzmacniający współpracę lekarzy i decydentów

Barbara Krupa-Wojciechowska
,
Michał Kąkol
,
Ryszard Pieńkowski
,
Tomasz Zdrojewski

Przew Lek 2001, 4, 1/2, 6-9
Online publish date: 2003/09/01
View full text Get citation
 


Zdjęcie laureata Pokojowej Nagrody Nobla Dalajlamy, któremu w parlamencie Rzeczpospolitej Polskiej ciśnienie mierzy student VI roku AMG, Damian Majer, obiegło w maju br. czołówki polskich gazet. Dalajlama był honorowym gościem marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego w tym samym dniu, w którym lekarze i studenci AMG przeprowadzali wśród senatorów i posłów RP pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz innych głównych czynników ryzyka chorób serca. Badania te zrealizowano w ramach Narodowego Programu Ochrony Serca pod patronatem rektora AMG, Zarządu PTNT, PTK oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w dniach 11–12 maja 2000 r. podczas 78. posiedzenia Sejmu RP oraz 58. posiedzenia Senatu RP, na wzór akcji przeprowadzonej w Parlamencie Europejskim w Brukseli.





Akcja w parlamencie RP była zwieńczeniem realizowanego od 3 lat przez Akademię Medyczną w Gdańsku i Oddział Gdański PTNT programu propagowania w polskich środowiskach opiniotwórczych wiedzy na temat zagrożeń wynikających ze znacznego rozpowszechnienia i niedostatecznego leczenia nadciśnienia tętniczego oraz innych czynników ryzyka chorób serca w Polsce. Pomiar głównych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych traktowaliśmy jako działanie marketingowe wśród decydentów na rzecz bardziej skutecznego niż dotąd zapobiegania chorobom układu krążenia. Badając członków parlamentu RP chcieliśmy dotrzeć do osób mających decydujący wpływ na politykę zdrowotną Polski, aby uczulić je na problemy zdrowotne całego społeczeństwa.
Badania takie prowadziliśmy poprzednio m.in. w Komisji Krajowej Solidarności oraz Radzie Krajowej OPZZ. Tym razem z uwagi na zakres i prestiż akcji (musieliśmy przebadać 500 parlamentarzystów oraz ponad 600 pracowników, czyli 10 razy więcej osób niż w centralach związkowych) do wspólnej realizacji zaprosiliśmy pracowników Instytutu Kardiologii w Warszawie oraz przedstawicieli Sekcji Prewencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Przesłanki do działań marketingowych w polskich środowiskach opiniotwórczych wydają się oczywiste. Choroby układu krążenia stanowią wśród dorosłych Polaków przyczynę ok. 50 proc. zgonów. W ostatnich 2 dekadach w krajach zachodnich, w odróżnieniu od Polski, obserwuje się stały, istotny spadek umieralności z powodu chorób układu krążenia. Udało się to dzięki szeroko zakrojonym programom profilaktyki kardiologicznej i promocji zdrowia, stałej współpracy środowisk medycznych i...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.