Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
2/2010
vol. 13
 
Share:
Share:
abstract:

Postępy diagnostyki i terapii w diabetologii

Leszek Czupryniak

Przew Lek 2010; 2: 104-111
Online publish date: 2010/03/24
View full text Get citation
 
Schyłek pierwszej dekady XXI wieku jest dla diabetologii okresem łaskawym, jeśli chodzi o postęp w zakresie możliwości leczenia, a także diagnostyki zaburzeń tolerancji węglowodanów. Niesie on jednak ze sobą nowe problemy i nowe wyzwania, z którymi przychodzi zmagać się w codziennej praktyce. W niniejszym artykule przedstawiono subiektywny wybór nowości i problemów w diabetologii w ostatnich kilkunastu miesiącach.

Nowa metoda rozpoznawania cukrzycy
Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (American Diabetes Association – ADA) wprowadziło w 2010 r. nowe kryterium rozpoznawania cukrzycy. Od tego roku w USA diagnozę tej choroby należy postawić u osoby, u której stosując wystandaryzowaną metodę oceny, stwierdzi się np. w warunkach badań przesiewowych wartość hemoglobiny glikowanej HbA1c wynoszącą  6,5%. Zaproponowano również, aby przedział wartości HbA1c 5,7–6,4% odpowiadał wysokiemu ryzyku wystąpienia zagrożenia rozwojem cukrzycy, na równi z uznanymi już kategoriami nieprawidłowej glikemii na czczo (impaired fasting glucose – IFG, 100–125 mg/dl) i nieprawidłowej tolerancji glukozy (impaired glucose tolerance – IGT). Jednocześnie utrzymano dotychczasowe metody rozpoznawania cukrzycy na podstawie glikemii na czczo lub wyników doustnego testu obciążenia 75 γ glukozy [1].
Ustalenie rozpoznania cukrzycy na podstawie wartości HbA1c ma kilka zalet. Oznaczenie tego parametru nie musi być wykonywane na czczo, jest wygodne dla pacjenta, interpretując go, można w znacznie mniejszym stopniu uwzględniać wpływ chorób towarzyszących (np. infekcji) lub stresu na stężenie glukozy we krwi. Używanie pomiaru HbA1c do rozpoznawania cukrzycy ma jednak i wady. Zalicza się do nich koszt, ograniczoną dostęp- ność w niektórych regionach świata oraz możliwość popełnienia błędów w przypadku diagnozowania osób, u których wartość HbA1c nie odzwierciedla stężenia glukozy we krwi, jak np. w przypadku występowania hemoglobinopatii lub niedokrwistości.
Decyzja ADA o zmianie kryteriów wzbudza ożywioną dyskusję nad zasadami rozpoznawania cukrzycy. Jak w przypadku każdej nowej propozycji, nie brakuje przeciwników sięgania po nowe metody diagnozowania cukrzycy. Szczególnie mocno podkreśla się znaczenie względnie wysokiego kosztu wykonywania takiego badania, konieczność stosowania zgodnej ze standardami metody laboratoryjnej (różne metody oznaczania HbA1c stosowane w laboratoriach komercyjnych dają różny wynik) i jego...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.