Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Abstracting and indexing Contact Instructions for authors
8/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Postępy w urologii onkologicznej w warunkach medycyny amerykańskiej

Przemko Waliszewski

Przew Lek 2000, 8, 101-104
Online publish date: 2004/03/02
View full text Get citation
 
Na zaproszenie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej przebywał w Poznaniu w dniach 20 i 21 czerwca 2000 r. dr Zev Wajsman, profesor University of Florida, wybitny chirurg, autorytet w dziedzinie urologii onkologicznej, członek Akademii Nauk USA, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Urologicznego, autor licznych prac naukowych oraz recenzent czasopism chirurgicznych i urologicznych o zasięgu światowym.


Wizyta profesora Zeva Wajsmana w Poznaniu


Prof. Zev Wajsman (fot. 1.) wraz z małżonką Aliną zwiedził Oddział Urologiczny w Szpitalu Świętej Rodziny w Poznaniu. Udzielił wywiadu dziennikarzom lokalnej prasy, radia i telewizji podkreślając, że zarówno nowoczesna organizacja pracy tego Oddziału (odejście od archaicznego, pozbawionego dynamiki systemu ordynatorskiego na rzecz kontraktów ze ściśle określonym podziałem obowiązków), jak i dobre wyposażenie techniczne stanowią przełom w polskiej medycynie, a oddział ten swobodnie mógłby działać w warunkach amerykańskich. Na życzenie gościa w Szpitalu Świętej Rodziny odbyło się spotkanie z przedstawicielami Gminy Izraelickiej oraz Kołem Lekarzy Żydowskich, zakończone uroczystą kolacją. Spotkanie zaszczycił swoją obecnością rektor Akademii Medycznej w Poznaniu, prof. Leon Drobnik. Zebrani wysłuchali wystąpienia prof. Wajsmana na temat sytuacji Żydów w USA, ze szczególnym uwzględnieniem ich wkładu w rozwój amerykańskiego systemu ochrony zdrowia.

Na zaproszenie dr. Wojciecha Waliszewskiego, przewodniczącego Komisji Zagranicznej WIL, prof. Wajsman wygłosił 2,5-godzinny wykład (fot. 2.). w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia pt. Postępy w urologii onkologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem różnych aspektów współpracy pomiędzy lekarzem rodzinnym a specjalistą w warunkach medycyny amerykańskiej. W pierwszej części wykładu prof. Wajsman podsumował stan wiedzy w zakresie leczenia nowotworów układu moczowo-płciowego. Najwięcej miejsca poświęcił rakowi gruczołu krokowego: po raz pierwszy w historii doniesiono o zmniejszeniu się śmiertelności z powodu tego typu nowotworu, choć tendencja ta wymaga jeszcze potwierdzenia dłuższym czasem obserwacji. Wśród przypadków raka gruczołu krokowego wyodrębniono grupę nowotworów dziedzicznych, występujących rodzinnie, związanych z locus na chromosomie X i przenoszonych na syna poprzez matkę. Jeżeli raka prostaty rozpoznano u członków rodziny w I linii, ryzyko zachorowania jest 2-krotnie większe niż w...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.