ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
1/2011
vol. 14
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Postępy we wczesnej diagnostyce i leczeniu astmy – główne cele programu POLASTMA

Piotr Kuna
,
Izabela Kupryś-Lipińska

Data publikacji online: 2011/03/17
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 

Astma jako światowy problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny

W ciągu ostatnich 10 lat globalna liczba chorych na astmę się podwoiła. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że obecnie na świecie na astmę choruje 300 mln ludzi, a do 2025 r. zachoruje kolejne 100 mln osób [1]. W Europie choroba ta dotyka 30 mln ludzi, a w niektórych populacjach dotyczy nawet 40% osób [2].

Astma oskrzelowa uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Jej związek z cywilizacyjnym rozwojem społeczeństw nie budzi wątpliwości. Najwyższe wskaź­niki zapadalności na astmę i choroby alergiczne stwierdza się w krajach wysokorozwiniętych, takich jak Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia, Australia, Nowa Zelandia czy Kanada [3]. Silnym czynnikiem ryzyka rozwoju astmy i innych chorób jest atopia. Zmiany genetyczne nie mogą być jednak przyczyną epidemicznego wzrostu występowania astmy na świecie. Ilościowe i jakościowe zmiany genomu, które wpływają na fenotyp całych populacji, zachodzą powoli, z pokolenia na pokolenie, podczas gdy gwałtowny wzrost występowania astmy dotyczy ostatnich 30 lat. Dlatego decydującą rolę w tym procesie przypisuje się szybko zmieniającym się warunkom środowiska i stylowi życia. Wśród czynników odpowiedzialnych za zwiększenie częstości występowania astmy najczęściej wymienia się procesy urbanizacji i industrializacji, wzrost emisji zanieczyszczeń powierza, zmiany klimatyczne, jak również zmianę warunków i stylu życia oraz wzrost higieny [4].

Wzrost zapadalności na astmę zmienił jej znaczenie w hierarchii społecznych potrzeb zdrowotnych. Obecnie w wielu krajach postrzegana jest jako poważny problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny, dotyczy bowiem znacznej części społeczeństwa, w znacznym stopniu upośledza jakość życia, a jej przewlekły charakter i uciążliwość objawów wpływają na życie rodzinne, aktywność społeczną i zawodową chorych. Astma jest częstą, a w niektórych krajach nawet najczęstszą przyczyną niezdolności do pracy. Jest najczęstszą chorobą przewlekłą dzieci i najczęstszą przyczyną ich nieobecności w szkole. Astma jest również częstą przyczyną hospitalizacji. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co roku 15 mln tzw. lat w zdrowiu (disability-adjusted life years – DALYs) jest traconych z powodu astmy, co stanowi 1% obciążeń spowodowanych chorobami. Co roku na astmę umiera 255 tys. ludzi [1], 1 na 250 wszystkich zgonów na świecie spowodowany jest astmą. W Europie z powodu astmy co godzinę umiera człowiek....


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.