ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
7/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Pozaszpitalne i szpitalne zapalenia płuc – wiadomości kliniczne i leczenie

Maria Korzeniewska-Koseła

Przew Lek 2000, 7, 103-112
Data publikacji online: 2004/03/01
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Zapalenie płuc jest to ostre zapalenie miąższu płucnego. Na podstawie kryteriów radiologicznych zapalenia można dzielić na płatowe i płacikowe, czyli odoskrzelowe zapalenie płuc, natomiast na podstawie drobnoustroju wywołującego chorobę, np. na gronkowcowe lub pneumokokowe. Najlepszy pod względem klinicznym jest podział na pozaszpitalne i szpitalne zapalenia płuc. Różnią je czynniki epidemiologiczne, leczenie i rokowanie. Często stosowany jest także klasyczny podział zapaleń płuc na typowe, w których można określić przyczynę zapalenia płuc na podstawie obrazu klinicznego choroby i atypowe.




Pozaszpitalne zapalenia płuc
Pozaszpitalne zapalenia płuc należą do najczęściej występujących chorób. Są jedną z najczęstszych przyczyn absencji, hospitalizacji i zgonów. Mogą być wywoływane przez różne drobnoustroje, różny też może być ich przebieg: od łagodnie przebiegającego zakażenia dolnych dróg oddechowych do ciężkiej choroby o gwałtownym przebiegu. Leczone są przez lekarzy wielu specjalności – pediatrów, internistów, pulmonologów, geriatrów, specjalistów chorób zakaźnych i anstezjologów.
W przypadku chorego na poza-szpitalne zapalenia płuc (pszzp) właściwym postępowaniem jest wczesne rozpoznanie choroby, ocena ciężkości jej przebiegu, wykrycie drobnoustroju wywołującego zapalenie lub określenie najbardziej prawdopodobnej przyczyny, a także wyrównanie zaburzeń czynnościowych wywołanych zakażeniem i zastosowanie optymalnego leczenia antybiotykami.
Typowymi objawami bakteryjnego pszzp, wywołanego najczęściej przez S. pneumoniae, są:
- wysoka gorączka z dreszczami,
- kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny, która może mieć barwę:
– żółtą,
– zieloną,
– brązową,
– może być podbarwiona krwią (należy pamiętać, że chorzy w podeszłym wieku i upośledzeni współistniejącymi chorobami często jej nie odkrztuszają),
- u 10–30 proc. chorych występują niespecyficzne objawy ze strony innych narządów:
– bóle głowy,
– bóle mięśni i stawów,
– nudności,
– bóle brzucha,
– biegunki.

Czasami zapalenie płuc jest powikłaniem wirusowych zakażeń dróg oddechowych. Nagła zmiana objawów w przebiegu takiego zakażenia, wzrost gorączki, ropna plwocina, bóle opłucnowe, dreszcze są wskazaniem do szybkiego wykonania badania radiologicznego...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.