ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
3/2004
vol. 7
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Problemy diagnostyczne w nadciśnieniu tętniczym

Adam Węgrzynowski

Przew Lek 2004; 3: 94-95
Data publikacji online: 2004/04/01
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
opis przypadku




Pięćdziesięcioczteroletni pacjent zgłosił się do lekarza z powodu trwającego od kilku dni bólu głowy i ogólnego osłabienia. Z odchyleń w przeprowadzonym badaniu przedmiotowym stwierdzono wartości ciśnienia tętniczego 250/150 mmHg mierzone na obu kończynach górnych. Pacjent nie palił papierosów, nie nadużywał alkoholu, nie przyjmował leków przewlekle. Prowadził siedzący tryb życia. Wskaźnik masy ciała (Body Mass Index – BMI) wynosił 27 kg/m2. W wywiadzie pacjent podawał podwyższone wartości ciśnienia tętniczego od kilku lat. W ciągu ostatniego roku zaniechał jednak dalszej kontroli i leczenia. Przed kilkoma laty rozpoznano u niego kamicę nerkową (nie zgłaszał żadnych dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego w chwili badania). Pacjent został skierowany do szpitala celem dalszej diagnostyki i leczenia.



W początkowym okresie leczenia dożylnego uzyskano przejściowe obniżenie ciśnienia tętniczego. W ciągu kolejnych kilku dni, pomimo stosowania politerapii lekami doustnymi, nastąpił ponowny wzrost ciśnienia do wartości w przedziale 170/90–200/100 mmHg. Wartości wykonanych wówczas badań biochemicznych przedstawiono w tab. 1.

Kontrola czynności tarczycy (hormon tyreotropowy – TSH), wydalanie elektrolitów z moczem oraz morfologia krwi nie wykazywały odchyleń od wartości prawidłowych. Okulista stwierdził na dnie oka zmiany nadciśnieniowe II°. Wykonano badanie urograficzne, w którym potwierdzono obecność kamieni nerkowych w kielichach nerkowych obu nerek, a dodatkowo stwierdzono zdwojenie układu kielichowo-miedniczkowego po stronie prawej.
Powyższe wyniki badań, wywiad oraz początkowa oporność nadciśnienia tętniczego na podjęte leczenie nasunęła podejrzenie naczynionerkowej etiologii nadciśnienia u badanego pacjenta. W związku z tym wykonano badanie ilościowej cystorenografii filtracyjnej. Graficzną prezentację wyników badania, z kaptoprilem i bez, przedstawiono na ryc. 1. i 2. Zgodnie z kryteriami renograficznymi stwierdzono podejrzenie istotnego zwężenia obu tętnic nerkowych oraz aorty brzusznej.
W celu ostatecznego potwierdzenia rozpoznania skierowano pacjenta na badanie arteriografii brzusznej. W badaniu tym uwidoczniono prawidłowej budowy dwie tętnice nerkowe lewe, jedną tętnicę nerkową prawą oraz aortę brzuszną.
Ostatecznie nie potwierdzono rozpoznania naczynionerkowego nadciśnienia tętniczego....


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.