ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
4/2002
vol. 5
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Problemy okresu okołomenopauzalnego w Internecie

Jakub Woźniak
,
Paweł Rzymski
,
Tomasz Opala

Przew Lek, 2002, 5, 4, 70-72
Data publikacji online: 2003/08/04
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Jest wiele chorób związanych bezpośrednio lub pośrednio z okresem okołomenopauzalnym. Obejmują one m.in. problemy związane z osteoporozą, nietrzymaniem moczu, objawami wypadowymi i stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej. Część z chorób lub metody ich leczenia mają ważne implikacje internistyczne, dlatego też zainteresowanie tą problematyką jest w Internecie znaczne.






Pomimo znakomitych właściwości wykorzystanie Internetu przez lekarzy w Polsce, kształtuje się na poziomie jedynie ok. 50 proc., podczas gdy w Stanach Zjednoczonych i Europie zachodniej wartości te wynosiły przed 3 laty ok. 60–90 proc. Jeszcze większym zainteresowaniem cieszy się Internet wśród kobiet-pacjentek, które uzupełniać mogą wiedzę na temat zdrowia, chorób kobiecych oraz profilaktyki. Dotyczy to szczególnie kobiet młodych, wśród których ok. 3/4 w Polsce stanowią kobiety w wieku poniżej 28 lat. W innych krajach z kolei udaje się zebrać dane od pacjentek w wieku okołomenopauzalnym w dość licznej grupie. Wyniki wskazują na duże zapotrzebowanie na informację oraz kontakt z lekarzami w sieci. Dlatego też kontakt lekarz-pacjent w Internecie stał się ostatnio bardzo modny na świecie i spowodował powstanie dużej liczby wortali (portali tematycznych). Niestety, w Polsce witryn ginekologicznych i położniczych jest bardzo mało, brakuje szczególnie stron organizacji, towarzystw, czasopism i klinik [4, 5, 6, 7, 13].

Na świecie istnieje duża liczba witryn przeznaczonych dla ginekologów, choć w niektórych dziedzinach szczegółowych nadal jest ich za mało. Istnieją oczywiście pojedyncze strony o tematyce okresu przekwitania, przeznaczone dla lekarzy pierwszego kontaktu. Zdecydowanie więcej stron poświęcono ultrasonografii ginekologicznej i położniczej, czy nietrzymaniu moczu u kobiet. Wśród znakomitych materiałów edukacyjnych brakuje jednak możliwości konsultacji poprzez Internet, jak ma to miejsce w przypadku innych specjalności medycznych. Osobnym problemem jest oczywiście jakość i nadzór nad nią w ginekologicznych stronach www. Niemieckie Towarzystwo Ginekologii i Położnictwa (DGGG) opublikowało już ponad 30 kompleksowo opracowanych wytycznych diagnostyki i leczenia poszczególnych chorób, w Stanach Zjednoczonych jest to jeszcze bardziej popularna forma standaryzacji opieki zdrowotnej [4, 8, 9, 12].
Istnieją również inne możliwości wykorzystania Internetu w problemach okresu okołomenopauzalnego....


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.