facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
1/2022
vol. 109
 
Share:
Share:
In memoriam

Profesor Anna Lis-Święty (1965–2022)

Beata Bergler-Czop

Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2022, 109, 91-92
Online publish date: 2022/05/31
Article file
- Wspomnienie Lis.pdf  [0.15 MB]
Get citation
 
PlumX metrics:
 
7 marca 2022 roku odeszła od nas dr hab. n. med. Anna Lis-Święty, profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wybitny dermatolog-wenerolog, naukowiec, ekspert zajmujący się chorobami tkanki łącznej. Doskonała organizatorka i życzliwa nauczycielka wielu pokoleń lekarzy i studentów.
Profesor Anna Lis-Święty urodziła się w 1965 roku. Studiowała na Śląskiej Akademii Medycznej (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny) w Katowicach w latach 1984–1990. Jak wspominają znajomi z grupy studenckiej, Pani Profesor już w czasach studenckich była zafascynowana dermatologią. Bezpośrednio po studiach rozpoczęła pracę w Katedrze i Klinice Dermatologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, kierowanej przez prof. Józefę Rubisz-Brzezińską, początkowo jako lekarz stażysta, następnie jako asystent, a od 2000 roku na stanowisku adiunkta. W 1996 roku przebywała na 6-miesięcznym stażu w Klinice Dermatologii w Monachium (Fortschritte der praktischen Dermatologie und Venerologie), a w 2007 roku w Kilonii (Clinical Observation Programme University of Kiel).
W 1996 roku uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie dermatologii i wenerologii, a w 1998 roku obroniła rozprawę doktorską pt. „Korelacja wybranych wskaźników zaburzeń odczynowości komórkowej z aktywnością i ciężkością choroby w twardzinie układowej”. Przedmiotem pracy habilitacyjnej prof. Lis-Święty pozostała twardzina układowa, a tytuł doktora habilitowanego uzyskała w 2012 roku na podstawie cyklu prac pt.: „Rola wybranych czynników komórkowych w patogenezie twardziny układowej i ocenie jej przebiegu”. W 2020 roku otrzymała tytuł profesora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Profesor Lis-Święty w latach 2001–2008 roku była sekretarzem katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD), od 2008 roku członkiem Głównej Komisji Rewizyjnej PTD, a od 2016 roku przewodniczącą Głównej Komisji Rewizyjnej PTD. Była również członkiem Rady Ośrodka Współpracy Zagranicznej Naczelnej Izby Lekarskiej oraz wieloletnim zastępcą Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Katowicach, a także delegatem na Okręgowy Zjazd Lekarzy 6., 7., 8. i 9. kadencji.
Anna Lis-Święty stworzyła w Klinice Dermatologii w Katowicach pierwszą pracownię laseroterapii. Utworzenie tej pracowni i badania nad etiopatogenezą twardziny układowej uważała za swoje największe osiągnięcia zawodowe. W badaniach nad twardziną układową skupiała się przede wszystkim na roli stężeń sIL-2R, E-selektyny w ocenie wyników terapii tego schorzenia.
Brała także udział w tłumaczeniu z języka niemieckiego podręcznika „Zarys dermatologii i wenerologii” autorstwa E. Christophersa i M. Standera pod redakcją T. Bogdanowskiego w 1999 roku.
Była autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych. Część z nich powstała w czasie zagranicznych pobytów w renomowanych ośrodkach naukowych w Monachium i Kilonii. Wyniki badań prezentowała w formie wykładów na wielu zjazdach krajowych i zagranicznych.
Pod jej kierownictwem wielu młodych lekarzy uzyskało stopień specjalisty z dziedziny dermatologii i wenerologii. Była także promotorem trzech zakończonych przewodów doktorskich, a także opiekunem naukowym młodych lekarzy prezentujących swoje osiągnięcia w ramach Konferencji Forum Młodych PTD.
Profesor Annę Lis-Święty wspominamy jako świetnego wykładowcę i wybitnego lekarza. Była znanym specjalistą dermatologiem-wenerologiem, twórczym, niezależnym naukowcem, nauczycielem wielu młodych dermatologów. Pozostanie także w naszej pamięci jako niezwykle pracowita i skromna osoba oraz życzliwa, pomocna i pełna optymizmu Koleżanka, która odeszła za wcześnie.

Beata Bergler-Czop
1.
Copyright: © 2022 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.


Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.