Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
1/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Przewlekła niewydolność żylna – objawy i leczenie

Arkadiusz Jawień
,
Marek Ciecierski
,
Radosław Piotrowicz

Online publish date: 2003/12/04
View full text Get citation
 


Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) to zespół objawów klinicznych związanych z wieloczynnikową etiologią, doprowadzającą do trwałego zaburzenia odpływu krwi z żył kończyn dolnych. Objawy choroby związane są z nadciśnieniem żylnym i zaburzeniami odpływu krwi żylnej.




Najczęściej występujące objawy przewlekłej niewydolności żylnej to:

- obrzęk kończyny,

- żylaki,

- różny stopień zmian troficznych skóry (przebarwienie lub odbarwienie, ścieńczenie, zanik, blizna, wygojone lub czynne owrzodzenie żylne),

- nawracające zakrzepice żylne.

Niesprawność nawet jednego, ze ściśle powiązanych ze sobą ogniw łańcucha mechanizmu warunkującego fizjologiczny odpływ krwi żylnej z kończyny, w różnym czasie i stopniu zaawansowania prowadzi do powstania przewlekłej niewydolności żylnej.
Prawidłowy odpływ żylny z kończyny zapewnia praca serca, sprawna pompa mięśni łydki i stopy, wydolne zastawki żył głębokich, powierzchownych i łączących. Dominujące znaczenie dla wymiany gazowej i metabolicznej tkanek ma sieć naczyń włosowatych, mikrokrążenie.
Zaburzenie odpływu krwi żylnej z kończyny ma bezpośredni wpływ na mikrokrążenie, prowadząc do upośledzenia wymiany gazowej, aktywacji reakcji zapalnej i zakrzepicy drobnych naczyń żylnych, wzrostu przepuszczalności śródbłonka i uformowania się obrzęku.



Epidemiologia


Do chwili obecnej nie przeprowadzono w Polsce kompleksowych badań epidemiologicznych opisujących częstość występowania tej choroby. Możemy zatem opierać się na badaniach przeprowadzonych w innych krajach. W naszej szerokości geograficznej największą liczbę badań przeprowadzono w Szwajcarii, badając populację ludzi w wieku produkcyjnym, spośród których niewydolność żylną stwierdzono u 55 proc. kobiet i 56 proc. mężczyzn. W badaniach obejmujących całą populację Szwajcarii, PNŻ występuje u 49 proc. kobiet i 23 proc. mężczyzn. Zaawansowana postać PNŻ, przebiegająca z owrzodzeniem żylnym, obejmuje 1 proc. populacji.



Etiopatogeneza


Czynniki predysponujące do rozwoju PNŻ:

- płeć,

- ciąża,

- czynniki genetyczne,

- praca w pozycji stojącej,

- obniżenie aktywności ruchowej prowadzące do spadku sprawności pompy mięśniowej,

- niektóre leki, zwłaszcza hormonalne,

- otyłość,

-...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.