ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
8/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Przewlekłe powikłania cukrzycy u dzieci i młodzieży – sposoby zapobiegania

Jerzy Bodalski

Przew Lek 2000, 8, 42-46
Data publikacji online: 2004/03/02
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Głównym celem leczenia chorych na cukrzycę insulinozależną jest uzyskanie stanu prawienormoglikemii, czyli osiągnięcie w systematycznej domowej samokontroli co najmniej 90 proc. wartości glikemii w zakresie 60–160 mg/dl (3,3–8,8 mmol/l) oraz stężenia hemoglobiny glikowanej HbA1c poniżej 6,5 proc. Do niedawna terapia cukrzycy typu I ograniczała się do 1–2 wstrzyknięć mieszaniny insulin o krótkim i przedłużonym działaniu, dawkowanych w oparciu o 3-krotne w ciągu doby oznaczenie poziomu cukromoczu i sporadyczną kontrolę glikemii. W ciągu ostatnich lat nastąpiły w tej dziedzinie znaczne zmiany.




Zastosowaniu i rozpowszechnieniu aparatów do pomiaru glikemii w warunkach domowych (glukometry), automatycznych dozowników insuliny (peny) oraz nowych postaci insulin humanizowanych towarzyszyło opracowanie nowej koncepcji leczenia: miało ono poprzez częste pomiary glikemii i zintensyfikowaną insulinoterapię bardziej naśladować fizjologiczny rytm naturalnego wydzielania insuliny niż metody stosowane poprzednio. Obecnie przyjmuje się, że najpewniejszym sposobem uzyskania stanu metabolicznego wyrównania cukrzycy insulinozależnej u dzieci jest sprawowanie samokontroli w oparciu o kilkakrotne pomiary glikemii w ciągu dnia w połączeniu z intensywną insulinoterapią.

Przytoczone poniżej kryteria wyrównania metabolicznego cukrzycy oraz algorytmy postępowania profilaktycznego w stosunku do rozwoju retinopatii i nefropatii u dzieci i młodzieży zostały opracowane i przyjęte w Klinice Chorób Dzieci Instytutu Pediatrii Akademii Medycznej w Łodzi.
Wskaźniki dobrego
wyrównania metabolicznego cukrzycy

Dobre wyrównanie metaboliczne cukrzycy obejmuje:
- glikemię: badanie wykonywane jest przez pacjenta za pomocą glukometru:
– 4 razy dziennie przed głównymi posiłkami i przed snem – glikemia przedposiłkowa,
– 1–2 razy w tyg. po posiłku – glikemia poposiłkowa,
– 1–2 razy w mies. – nocny profil glikemii (tab. 1.),
- badanie kontrolne HbA1c: należy je wykonywać co 2–4 mies. (tab. 2.),
- badanie lipidogramu: wykonywane raz w roku; jeśli wyniki były nieprawidłowe, badanie kontrolne należy powtórzyć po 3–6 mies. (tab. 3.),
- prawidłowy rozwój fizyczny u dzieci:
– fizjologiczny przyrost masy ciała,
– fizjologiczne wzrastanie, adekwatne do...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.