ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
6/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Przewlekły kaszel u dzieci - przyczyny, postępowanie

Anna Bręborowicz

Przew Lek 2001, 4, 6, 125-128
Data publikacji online: 2003/09/24
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 



Kaszel, postrzegany najczęściej jako objaw patologiczny, jest równocześnie istotnym elementem naturalnych mechanizmów obronnych. Umożliwia mechaniczne usuwanie złuszczonych nabłonków i wydzieliny oraz zaaspirowanych do dróg oddechowych czynników szkodliwych, w tym także drobnoustrojów. Nawet bardzo intensywny jest objawem pożądanym w czasie przypadkowej aspiracji pokarmu lub innego ciała obcego, w czasie infekcji układu oddechowego, a także w stanach chorobowych przebiegających z zaburzeniami ruchomości rzęsek. Wszelkie działania terapeutyczne powinny więc być poprzedzone wnikliwą oceną sytuacji klinicznej i diagnostyką zmierzającą do ustalenia przyczyny kaszlu.







W zależności od czasu trwania klasyfikuje się kaszel jako ostry, gdy trwa do 3 tyg. lub przewlekły – utrzymujący się dłużej. W wielu przypadkach ustalenie przyczyny kaszlu nie jest trudne. Kaszel ostry jest najczęściej związany z ostrymi zakażeniami układu oddechowego, czasem aspiracją ciała obcego, krwawieniem, urazem. Do rzadszych przyczyn należy zator płucny lub ostra niewydolność krążenia. Bardziej złożone są przyczyny kaszlu przewlekłego i istnieje grupa chorych, u których dolegliwość ta stwarza poważne problemy diagnostyczne i terapeutyczne.



Przyczyny kaszlu przewlekłego


Wiele jest stanów chorobowych przebiegających z przewlekłym kaszlem. U dzieci do najczęstszych przyczyn należą: astma oskrzelowa, zakażenia układu oddechowego (w tym zapalenie zatok przynosowych), odpływ żołądkowo-przełykowy, następnie wady wrodzone, choroby serca, aspiracja ciała obcego [1, 5]. W astmie częściej występuje kaszel suchy, męczący, pojawia się po wysiłku, w nocy, po ekspozycji na czynniki drażniące lub alergeny. Jest wówczas na ogół wykładnikiem nadreaktywności oskrzeli. Po incydencie ostrej obturacji lub u chorych z obturacją przewlekłą kaszel może być wilgotny, a odkrztuszana plwocina ma charakter śluzowy. W pozostałych ww. zespołach chorobowych charakter kaszlu może być różny, nierzadko zmienny, zależny od towarzyszącego tym stanom nadkażenia. W przypadku kaszlu produktywnego, wilgotnego, należy rozważyć także mukowiscydozę, zaburzenia ruchomości rzęsek, niedobory odporności, wreszcie przewlekłe zapalenie oskrzeli o nieustalonej etiologii. Gdy kaszel jest suchy, nieproduktywny, trzeba wziąć pod uwagę choroby śródmiąższowe płuc, niepożądane reakcje polekowe, guzy klatki...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.