ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
4/2001
vol. 4
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Przydatność domowych pomiarów ciśnienia tętniczego krwi w diagnostyce i terapii nadciśnienia

Barbara Wizner
,
Tomasz Grodzicki

Przew Lek 2001, 4, 4, 69-75
Data publikacji online: 2003/09/04
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Pomiar ciśnienia tętniczego krwi jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i jednocześnie ważnym diagnostycznie badaniem, wykonywanym od przeszło 100 lat. Od czasów Scipione Riva-Rocciego rtęciowy sfigmomanometr jest do dziś uważany za najdokładniejszy w praktyce klinicznej. Rozwój aparatury medycznej, zwłaszcza w ostatnich latach, spowodował ogromną dostępność na rynku różnych modeli aparatów do pomiaru ciśnienia: pół- i w pełni automatycznych, które ze względu na łatwość obsługi zyskują na popularności.






Pomiary ciśnienia tętniczego krwi w domu promują czołowe organizacje zajmujące się problematyką nadciśnienia – Światowa Liga ds. Nadciśnienia (WHL), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), towarzystwa nadciśnieniowe: międzynarodowe (ISH), amerykańskie (Joint National Committee), europejskie (ESH), brytyjskie (BHS) oraz Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) [1–5]. Tak duże poparcie ekspertów spowodowane jest licznymi i wiarygodnymi doniesieniami o przydatności pomiarów domowych w leczeniu nadciśnienia, poprawiających jego skuteczność, głównie przez zwiększenie motywacji i aktywnego udziału pacjenta w procesie terapeutycznym [6].

W raporcie Kanadyjskiej Koalicji ds. Profilaktyki Nadciśnienia oszacowano, że przeciętnie 50 proc. pacjentów z nadciśnieniem nie podejmuje współpracy [6]. W Polsce ok. 45 proc. chorych podaje, że nie zażywa przepisanych leków przeciwnadciśnieniowych lub przyjmuje je nieregularnie [7], a skuteczność leczenia nadciśnienia wynosi aktualnie ok. 9–10 proc. [8, 9].
Brak współpracy jest elementem w bardzo istotny sposób wpływającym na efektywność leczenia. Wśród wielu przyczyn takiego stanu rzeczy, także ekonomicznych, należy podkreślić zbyt małe poczucie odpowiedzialności pacjentów za stan zdrowia.



Rozpowszechnienie
pomiarów domowych


Przeprowadzone w roku 1997 badanie skryningowe wśród ponad 300 tys. mieszkańców 100 polskich miast, pod hasłem Mierz ciśnienie raz w roku, zorganizowane przez PTNT we współpracy z PZU Życie i Powszechną Kasą Chorych dostarczyło danych na temat częstości pomiarów ciśnienia tętniczego [10]. Wśród osób chorujących na nadciśnienie, aż 25 proc. badanych nie mierzyło ciśnienia w ciągu ostatniego roku. Z kolei pomiarów ciśnienia w domu dokonywał co czwarty pacjent z rozpoznanym nadciśnieniem (25 proc. kobiet i 22 proc....


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.