eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


4/2009
vol. 8
 
Share:
Share:
Case report

Pseudomyxoma peritonei, cystadenoma mucinosum of the appendix and granulosa cell tumor of the ovary in a 54-year-old woman. A case report

Małgorzata Sobstyl
,
Wiesława Bednarek
,
Artur Czekierdowski
,
Adrianna Kondracka
,
Barbara Pawłowska-Wakowicz
,
Jan Kotarski

Przegląd Menopauzalny 2009; 4: 184-186
Online publish date: 2009/09/07
Article file
Get citation
 
 
Wstęp
Śluzak rzekomy otrzewnej jest rzadkim schorzeniem. Spotyka się go średnio 2 razy na 10 000 laparotomii. Zaobserwowano, że częściej pojawia się u kobiet (75%) niż u mężczyzn oraz częściej w przedziale wiekowym 50–53 lat [1]. Jest zwykle powiązany ze współistnieniem śluzowych guzów jajnika i/lub wyrostka robaczkowego. Znane są doniesienia o dość rzadkim występowaniu śluzaka łącznie z rakami śluzowymi innych narządów (pęcherzyka żółciowego, przewodu żółciowego, żołądka, trzustki, jelita grubego, jajowodu, macicy, pęcherza moczowego, sutka, a nawet płuca) [2–4]. Śluzak rzekomy charakteryzuje się obecnością mas śluzowych w jamie otrzewnej, często w połączeniu ze wszczepami śluzowymi w obrębie sieci większej [2]. Patogeneza schorzenia jest niejednoznaczna, ale dominuje pogląd o możliwości pęknięcia ściany narządu zajętego przez nowotwór śluzowy, rozsiewu i pojawieniu się przerzutów wewnątrz otrzewnej [1]. Dokładne pochodzenie śluzaka rzekomego otrzewnej jest dyskutowane od lat, jednak jako narząd pierwotny bierze się pod uwagę głównie wyrostek robaczkowy oraz jajnik [1]. Nowotwory gonadalne jajnika, do których należy ziarniszczak, są również rzadkimi guzami stanowiącymi ok. 1–2% wszystkich nowotworów złośliwych jajnika [5]. Są zbudowane z odpowiedników komórek warstwy ziarnistej pęcherzyka Graafa, w mniejszym stopniu natomiast z komórek tekalnych i fibroblastów [6, 7]. W związku z produkcją estrogenów przez komórki guza, z klinicznego punktu widzenia pierwsze objawy mogą być związane raczej z hiperestogenizmem niż nowotworem złośliwym [8].

Opis przypadku
Kobieta, lat 54, została przyjęta do I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, w celu leczenia operacyjnego guza prawych przydatków. Pacjentka od kilku miesięcy zgłaszała dolegliwości bólowe podbrzusza, głównie po stronie prawej; ostatnia miesiączka wystąpiła w 52. roku życia. Nie rodziła, leczyła się z powodu niepłodności, w 44. roku życia była leczona z powodu zaśniadu groniastego. Miała usunięty pęcherzyk żółciowy z powodu kamicy. Od kilku lat leczy się z powodu nadciśnienia tętniczego, BMI – 33,96.
W chwili przyjęcia w badaniu ginekologicznym stwierdzono: trzon macicy w przodozgięciu, słabo ruchomy, niebolesny, prawidłowej wielkości, w rzucie przydatków prawych guz o średnicy ok. 9 cm, nieruchomy, o nierównej powierzchni, bolesny przy badaniu, w okolicy przydatków lewych zmian nie stwierdzono. W badaniu we wziernikach stwierdzono tarczę części pochwowej szyjki macicy bez widocznych zmian. W badaniu ultrasonograficznym (USG) sondą transwaginalną 3D i przez-brzuszną 2D aparatu Voluson E8 zaobserwowano trzon macicy w przodozgięciu o równym obrysie i jednorodnej echogeniczności o wymiarach 44 × 35 × 28 mm. Jama macicy była o gładkim obrysie. Endometrium o typowej dla okresu klimakterium podwyższonej echogeniczności miało gładki obrys i grubość obu warstw zmierzono jako 4,3 mm. Jajnika lewego nie uwidoczniono. Po stronie prawej i za macicą stwierdzono owalny, wielokomorowy guz hipoechogeniczny o wymiarach 90 × 64 × 56 mm, objętości ok. 210 ml. W guzie były widoczne po stronie lewej i w dolnym biegunie liczne, cienkie i pogrubiałe przegrody grubości powyżej 3 mm o gładkiej ścianie wewnętrznej i bez wyraźnych wyrośli brodawkowatych. Pole lite miało owalny kształt i wymiary ok. 38 × 28 mm. W przegrodach w obwodowej i dolnej części guza widoczne były skąpe naczynia żylne i pojedyncze tętnicze widoczne w prezentacji 3D power angio dopplerem. Innych zmian w narządzie rodnym, w tym wolnego płynu za macicą i pod przeponą, w USG nie stwierdzono. Obraz USG sugerował obecność zmiany rozrostowej, guz wychodzący najprawdopodobniej z jajnika prawego. Badania laboratoryjne były bez odchyleń od normy. Stężenie antygenu Ca 125 w surowicy wynosiło 25,70 j.m./ml. Pacjentkę zakwalifikowano do leczenia operacyjnego.
Wykonano laparotomię, podczas której stwierdzono: trzon macicy wielkości prawidłowej, jajniki obustronnie powiększone z drobnymi torbielkami śluzowymi na powierzchni, guz średnicy ok. 8 cm obejmujący także wyrostek robaczkowy, w obrębie sieci drobne, śluzowe guzki. Płynu w jamie brzusznej nie stwierdzono. Usunięto macicę z przydatkami i mankietem pochwy, wycięto guz na granicy jelita grubego i cienkiego, obejmujący prawdopodobnie wyrostek robaczkowy oraz usunięto sieć większą w całości. Otrzymano wynik badania histopatologicznego: folliculoma malignum G3 ovarii dextri, cystadenoma mucinosum (mocoele) appendix vermiformis, w tkance około wyrostka robaczkowego ogniska pseudomyxoma peritonei. W badaniu makroskopowym w jajniku prawym stwierdzono słabo odgraniczoną zmianę o wymiarach 5 × 3 mm o utkaniu folliculoma malignum. W sieci większej, wymazach z zatoki Douglasa, spod wątroby i śledziony nie znaleziono komórek nowotworowych. Nowotwór zakwalifikowano jako stopień IA wg FIGO. Pacjentkę wypisano do domu w 6. dobie po zabiegu operacyjnym.

Dyskusja
Wyróżnia się dwa typy ziarniszczaka: postać młodzieńczą oraz postać dojrzałą. Częściej występuje postać dojrzała. Może pojawiać się w każdym wieku, lecz jest opisywana głównie u kobiet w okresie okołomenopauzalnym (50.–55. roku życia). Rzadsza postać – młodzieńcza – występuje w 5% wszystkich przypadków ziarniszczaka i przede wszytkim u dziewczynek przed dojrzewaniem płciowym i u młodych kobiet. Komórki guza produkują estradiol, dlatego też u dziewczynek obserwuje się objawy przedwczesnego dojrzewania i nieregularne, obfite miesiączki u nastolatek [9, 10]. U kobiet w okresie perimenopauzy i menopauzy dominującymi w obrazie klinicznym, maskującymi w ten sposób pierwotną chorobę, mogą być objawy hiperestrogenizmu. Mogą wystąpić przerost endometrium (50–60%), nieprawidłowe krwawienia z macicy, a także rak endometrium (5–10%) [8, 11]. Leczenie ziarniszczaka dojrzałego wymaga radykalnej operacji i leczenia uzupełniającego za pomocą chemioterapii i/lub radioterapii [8, 12]. W wielu pracach naukowych podkreśla się fakt pojawiania się późnych nawrotów choroby u pacjentek po radykalnej operacji. Mogą one wystąpić nawet po 20–25 latach od zabiegu chirurgicznego [5, 7, 8, 13]. Nakłada to na lekarza obowiązek długoletniej obserwacji tych zmian. W opisywanym przypadku u pacjentki nie obserwowano objawów hiperestrogenizmu, endometrium było niskie, a wynik histopatologiczny potwierdzał brak przerostu czy raka endometrium. Guz był bardzo mały: 5 × 3 mm, co może tłumaczyć brak dodatkowych objawów. W literaturze opisywane są ziarniszczaki o różnych rozmiarach: od małych 1–2-centymetrowych do kilkunastocentymetrowych. Najczęściej nowotwór rozpoznawany jest w I stopniu zaawansowania wg FIGO [7, 14], podobnie jak w przedstawionym przypadku. W piśmiennictwie podkreśla się przede wszystkim wpływ stopnia zaawansowania klinicznego oraz liczby mitoz na rokowanie i przeżywalność pacjentek [7].
Śluzak rzekomy otrzewnej najczęściej jest związany z występowaniem wysoko zróżnicowanych guzów złośliwych lub postaci granicznych, ale może współistnieć również z niezłośliwymi guzami śluzowymi. Rotmensch i wsp. opisali przypadek śluzaka rzekomego otrzewnej, który pojawił jako zmiana wtórna w obrębie jelita grubego towarzysząca torbielako-gruczolakowi śluzowemu jajnika [15]. U kobiet śluzak rzekomy otrzewnej towarzyszy procesom nowotworowym wyrostka robaczkowego, jajnika lub obu tym narządom. Powstaje pytanie, gdzie zlokalizowana jest zmiana pierwotna – w wyrostku robaczkowym czy w jajniku. W większości opisywanych przypadków przyjmuje się, że pierwotny śluzak rzekomy otrzewnej wywodzi się z wyrostka robaczkowego, a jajnik jest wtórnie zajęty [16]. Inni autorzy uważają, że są to dwa niezależne procesy chorobowe [2, 3]. Za taką tezą przemawiają immunologiczne i immunofenotypowe różnice między śluzakami z wyrostka robaczkowego i jajnika [17]. Ronnet i wsp. opisali 30 przypadków pseudomyxoma peritonei wspóistniejących z guzami jajnika o małym stopniu złośliwości – 80% z nich było zlokalizowanych obustronnie, pozostałe po stronie prawej [16]. Ostatnie badania genetyczne sugerują, że wyrostek robaczkowy jest narządem pierwotnym, z którego rozwija się to schorzenie [18].
W opisanym przypadku śluzak rzekomy otrzewnej współistniał z ziarniszczakiem i torbielako-gruczolakiem śluzowym wyrostka robaczkowego. Zważywszy na małe rozmiary ziarniszczaka oraz dolegliwości bólowe związane najprawdopodobniej z guzem zawierającym wyrostek robaczkowy i śluzak rzekomy, wydaje się, że wyrostek robaczkowy mógł być pierwotnym ogniskiem choroby. Przemawia za tym również fakt, że ziarniszczak nie należy do grupy nowotworów śluzowych jajnika.
W przypadku stwierdzenia obecności śluzaka rzekomego otrzewnej celowym wydaje się poszukiwanie nowotworu złośliwego głównie wyrostka robaczkowego i jajnika, rzadziej innych narządów.

Piśmiennictwo
1. Sherer DM, Abdulafia O, Eliakim R. Pseudomyxoma peritonei: a review of current literature. Gynecol Obstet Invest 2001; 51: 73-80.
2. Costa MJ. Pseudomyxoma peritonei. Histologic predictors of patient survival. Arch Pathol Lab Med 1994; 118: 1215-9.
3. Kahn MA, Demopoulos RI. Mucinous ovarian tumors with pseudomyxoma peritonei: a clinicopathological study. Int J Gynecol Pathol 1992; 11: 15-23.
4. Kurita M, Komatsu H, Hata Y, et al. Pseudomyxoma peritonei due to adenocarcinoma of the lung. Case report. J Gastroenterol 1994; 29: 344-8.
5. Fuimoto T, Sakuragi N, Okuyama K, et al. Histopathological prognostic factors of adult granulosa cell tumors of the ovary. Acta Obstet Gynecol Scand 2001; 80: 1069-74.
6. Ali S, Gattuso P, Howard A, et al. Adult granulosa cell tumor of the ovary: fine-needle-aspiration cytology of 10 cases and review of literature. Diagn Cytopathol 2008; 36: 297-302.
7. Lauszus FF, Petersen AC, Greisen J, Jakobsen A. Granullosa cell tumor of the ovary: a population-based study of 37 women with stage I disease. Gynecol Oncol 2001; 81: 456-60.
8. Hardy RD, Bell JG, Nicely CJ, Reid GC. Hormonal treatment of a recurrent granulosa cell tumor of the ovary: case report and review of the literature. Gynecol Oncol 2005; 96: 865-9.
9. Chudecka-Głaz A, Rzepka-Górska I, Błogowska A i wsp. Ziarniszczak w różnych okresach życia kobiet. Gin Pol 2003; 74: 589-694.
10. Rzepka-Górska I, Łazar W, Uzar A i wsp. Monitorowanie pacjentek po leczeniu nowotworów gonadalnych. Gin Pol 1990; 61: 591-5.
11. Auranen A, Sündstorm J, Ijäs J, Grénman S. Prognostic factors of ovarian granulosa cell tumor: a study of 35 patient and review of the literature. Int J Gynecol Cancer 2007; 17: 1011-8.
12. Uygun K, Aydiner A, Saip P, et al. Clinical parameters and treatment results in recurrent granulosa cell tumor of the ovary. Gynecol Oncol 2003; 88: 400-3.
13. Pectasides D, Pectasides E, Psyrri A. Granulosa cell tumor of the ovary. Cancer Treatment Rev 2008; 34:1-12.
14. Vimla N, Kumar L, Kumar S, et al. Granulosa cell tumors of ovary: variables affecting prognosis. J Med Pediatr Oncol 2005; 26: 12-9.
15. Rotmensch J, Rosenshein N, Parmley T. Extraperitoneal extention of pseudomyxoma peritonei. Gynecol Oncol 1982; 13: 101-7.
16. Ronnet BM, Kurman RJ, Zahn CM, et al. Pseudomyxoma peritonei in women: a clinicopathologic analysis of 30 cases with emphasis on site of origin, prognosis, and relationship to ovarian mucinous tumors of low malignant potential. Hum Pathol 1995; 26: 509-24.
17. De Young BR, Gaffey RJ, Zarbo RJ, et al. HAM67 immunoreactivity in pseudomyxoma peritonei. A potential method of separating ovarian from appendiceal primary lesions. Mod Pathol 1995; 8 (Suppl): 88A.
18. Szych C, Staebler A, Connolly DC, et al. Molecular genetic evidence supporting the clonality and appendiceal origin of pseudomyxoma peritonei in women. Am J Pathol 1999; 154: 1849-55.
Copyright: © 2009 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.