facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Zeszyty specjalne Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
SCImago Journal & Country Rank
6/2022
vol. 109
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Quiz dermatologiczny

Magdalena Maciejewska
1
,
Joanna Czuwara
1
,
Małgorzata Olszewska
1
,
Lidia Rudnicka
1

  1. Katedra i Klinika Dermatologiczna, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawa, Polska
Przegl Dermatol/Dermatol Rev 2022, 109, 475-476
Data publikacji online: 2023/04/21
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
Pacjentka 35-letnia zgłosiła się z powodu guzka na lewym policzku obecnego od około 2 lat i powiększającego się w ostatnich miesiącach. Kobieta pracowała jako przewodniczka turystyczna w krajach o wysokim nasłonecznieniu.
W badaniu przedmiotowym stwierdzono wyniosły, jasnoróżowy guzek na skórze lewego policzka (ryc. 1). W badaniu dermoskopowym obecne były poskręcane, poszerzone i polimorficzne naczynia (ryc. 2). Obraz histopatologiczny biopsji wycinającej przedstawiono na rycinie 3.

Najbardziej prawdopodobne rozpoznanie to:
A. Rak podstawnokomórkowy
B. Znamię Spitz
C. Czerniak bezbarwnikowy
D. Znamię dermalne
E. Ziarniniak naczyniowy
Prawidłowa odpowiedź na stronie 476.
Quiz dermatologiczny 6/2022
Poniżej prawidłowa odpowiedź.
B. Znamię Spitz Obraz mikroskopowy wraz z danymi klinicznymi odpowiada znamieniu złożonemu Spitz z cechami atypii, które klinicznie manifestuje się jako pojedynczy, dobrze odgraniczony guzek o gładkiej powierzchni, najczęściej zlokalizowany na twarzy, rzadziej na kończynach i tułowiu [1]. Znamię Spitz pod względem zarówno histopatologicznym, jak i dermoskopowym jest najczęstszym symulatorem czerniaka [2, 3]. W obrazie histologicznym widoczny jest symetryczny egzo-endofityczny guzek utworzony przez melanocyty o morfologii komórek Spitz z obecnością eozynofilnych ciałek na granicy skórno-naskórkowej lub w części łączącej znamienia odpowiadających tzw. ciałkom Kamino. Widoczne są także liczne naczynia krwionośne, stwierdzane w badaniu dermoskopowym. Melanocyty grupują się w dużych gniazdach w części łączącej i schodzą pasmami w głębsze warstwy skóry właściwej, wykazując cechy dojrzewania w głąb. Nie stwierdzono mitoz. Barwieniem Ki-67 reakcję immunohistochemiczną wykazano u poniżej 1% komórek. Z atypowych cech znamię prezentowało ścieńczenie naskórka nad swoim utkaniem oraz wnikanie melanocytów w nabłonki przydatków [4]. W przypadku podejrzenia znamienia Spitz, zwłaszcza przy szybkim wzroście, zmianie kształtu, obecności atypowych naczyń w badaniu dermoskopowym oraz u osób dorosłych, wskazane jest wykonanie biopsji wycinającej [5]. Wynik badania histologicznego decyduje o dalszym postępowaniu w zależności od rozpoznania [6].
Piśmiennictwo



Pełna treść artykułu...


© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.