Przegląd Dermatologiczny
facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Zeszyty specjalne Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
SCImago Journal & Country Rank
5/2024
vol. 111
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Quiz dermatologiczny

Anna Waśkiel-Burnat
1
,
Lidia Rudnicka
1

  1. Katedra i Klinika Dermatologiczna, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2024, 111, 392-393
Data publikacji online: 2025/02/25
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
Pacjentka 40-letnia zgłosiła się do poradni dermatologicznej z powodu nawracającego od 2 lat brązowego przebarwienia paznokcia kciuka. Pacjentka negowała uraz. Nie zgłaszała dolegliwości.
W badaniu przedmiotowym i wideodermoskopowym stwierdzono podłużną erytronychię oraz pojedyncze wrzecionowate krwiaki w dystalnej części paznokcia kciuka prawego (ryc. 1, 2). W wideodermoskopii wolnego brzegu paznokcia uwidoczniono ponadto podpaznokciowy guz (ryc. 3).
Najbardziej prawdopodobne rozpoznanie to:
A. Guz splotowy
B. Onychopapilloma
C. Czerniak bezbarwnikowy
D. Choroba Dariera
E. Liszaj płaski

Prawidłowa odpowiedź na stronie 393.

Quiz dermatologiczny 5/2024
Poniżej prawidłowa odpowiedź.
B. Onychopapilloma
Onychopapilloma to łagodny guz paznokci, który wywodzi się z macierzy i łożyska aparatu paznokciowego. Guz najczęściej charakteryzuje się występowaniem podłużnej erytronychii. Często obserwuje się również podłużne zniekształcenie płytki paznokcia (w kształcie litery V w brzegu dystalnym), krwiaki wrzecionowate oraz onycholizę związaną z podpłytkowo zlokalizowaną masą guza. Pod brzegiem płytki można stwierdzić twarde, hiperkeratotyczne struktury guza. Zmianie najczęściej nie towarzyszą dolegliwości [1]. Do innych przyczyn podłużnej erytronychii należą: guz splotowy (zmiana powoduje dolegliwości bólowe) i czerniak bezbarwnikowy (w tym przypadku obserwuje się ewolucję zmiany; często występuje destrukcja płytki paznokciowej). W przypadku choroby Dariera i liszaja płaskiego podłużna erytronychia dotyczy kilku paznokci [2].

Piśmiennictwo




Pełna treść artykułu...


© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.