2/2015
vol. 14
Rak płaskonabłonkowy języka o niekorzystnym przebiegu klinicznym u 36-letniego chorego – opis przypadku
(Postępy w Chirurgii Głowy i Szyi 2015; 2: 32–36)
Data publikacji online: 2015/12/23
Pobierz cytowanie
Wstęp
Najczęstszym nowotworem złośliwym jamy ustnej jest rak płaskonabłonkowy (squamous cell carcinoma – SCC). W obrębie języka lokalizuje się w 35% przypadków. Inne nowotwory języka, takie jak rak brodawkowy, gruczołowy lub limfoepitelialny, występują stosunkowo rzadko (5%). Do najważniejszych czynników ryzyka rozwoju guza należą palenie papierosów, żucie tytoniu i betelu, nadużywanie alkoholu oraz zła higiena jamy ustnej. Wydaje się, że istotne znaczenie ma ekspozycja na węglowodory, azbest i opary spawalnicze, jak również rodzaj diety (zwłaszcza pikantne potrawy) oraz niedobór witaminy A i C [1]. Ostatnio podkreśla się również wpływ infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), przede wszystkim u osób dorosłych poniżej 40. roku życia bez nałogów. W Stanach Zjednoczonych i krajach rozwiniętych obserwuje się od lat 70. ubiegłego wieku znaczący wzrost liczby zachorowań, zwłaszcza u ludzi młodych. W Indiach występuje u 6,5 na 100 000 mężczyzn, a we Francji nawet u 8 na 100 000. Zdaniem niektórych autorów może być on związany z rosnącą popularnością palenia marihuany, stosowaniem suplementów żywności i zmianą zwyczajów seksualnych [2, 3].
Opis przypadku
Pacjent 36-letni zgłosił się do laryngologa w marcu 2010 r. z bólem języka i ciemnym, okrągłym przebarwieniem na języku, które stopniowo powiększało się od września 2009 r. Nie spożywał alkoholu i nie palił papierosów. Na podstawie wycinka pobranego ze zmiany rozpoznano SCC (carcinoma planoepitheliale keratodes G2) języka, o zaawansowaniu miejscowym T4N0M0. Ze względu na rozległość i lokalizację zmiany chory został zakwalifikowany do pierwotnej radiochemioterapii, którą prowadzono od maja do lipca 2010 r. Po zakończeniu leczenia onkologicznego zaproponowano następujący schemat follow-up: kontrolne badanie laryngologiczne 1 raz w miesiącu + badanie ultrasonograficzne (USG) szyi co 3 miesiące + rezonans magnetyczny (magnetic resonance imaging – MRI) szyi co pół roku.
W kwietniu 2011 r. nastąpił nawrót dolegliwości bólowych języka. W MRI twarzoczaszki zaobserwowano rozległą wznowę miejscową (ryc. 1). W czerwcu 2011 r. w Klinice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Poznaniu przeprowadzono zabieg blokowej resekcji języka, dna jamy ustnej i trzonu kości gnykowej z częściową resekcją trzonu żuchwy i rekonstrukcją płatem wolnym z mikrozespoleniem naczyniowym z uda lewego (ryc. 2). Marginesy pobrane śródoperacyjnie wykluczyły naciek nowotworowy w obrębie migdałka podniebiennego lewego, w loży nagłośni, dołku językowo-nagłośniowym prawym i węzłach chłonnych po stronie prawej. W preparacie operacyjnym obejmującym fragment żuchwy oraz tkanki dna jamy ustnej z guzem stwierdzono carcinoma planoepitheliale keratodes recidivans. Minimalny margines chirurgiczny tylny wyniósł poniżej 0,1 cm. Nie stwierdzono przerzutów w węzłach chłonnych.
W styczniu 2013 r. w kontrolnym badaniu pozytonowej tomografii emisyjnej (positron emission tomography-computed tomography – PET-CT) wysunięto podejrzenie wznowy miejscowej w obrębie krtani. W USG szyi nie stwierdzono zmian w układzie chłonnym, natomiast w rzucie przedsionka krtani po stronie lewej uwidoczniono obszar o wymiarach 1,0 × 0,6 cm o niskiej echogenności i wyraźnym odgraniczeniu od otaczających tkanek. W mikrolaryngoskopii wg Kleinsassera potwierdzono histopatologicznie naciek nowotworowy. Podjęto decyzję o całkowitej laryngektomii z częściowym usunięciem uprzednio przeszczepionego płata skórno-powięziowo-mięśniowego udowego wraz z nasadą zrekonstruowanego języka. W badaniu histopatologicznym materiału operacyjnego z krtani stwierdzono carcinoma planoepitheliale partim keratodes G2 (rT4N0M0). Zmiana nowotworowa naciekała chrząstkę tarczowatą, skórę i nagłośnię. Dolną linię cięcia oceniono jako wolną od zmian nowotworowych. Tkanka tłuszczowa przedkrtaniowa oraz tarczyca również nie wykazywały cech nacieku nowotworowego.
W styczniu 2014 r. w okolicy tracheostomii pojawiła się czerwona zmiana guzowata określona jako pierwsza wznowa. W badaniu USG uwidoczniono ją jako obszar o niskiej echogenności i zatartym odgraniczeniu o średnicy 1,3 × 1,0 cm. W rozpoznaniu histopatologicznym zmiany stwierdzono ponownie carcinoma planoepitheliale keratodes G2. Naciek nowotworowy obejmował okolicę tracheostomii, skórę i ścianę tchawicy. Usunięto w całości guz dolnego bieguna tracheostomii o długości 2,5 cm wraz z pozostałym gruczołem tarczowym, założono również dreny do brachyterapii. Tarczyca i linie cięcia były wolne od zmian nowotworowych. Pacjenta skierowano do Zakładu Brachyterapii w celu dalszego leczenia.
Drugą wznowę wokół dolnego bieguna tracheostomii stwierdzono w grudniu 2014 r. Została ona w całości usunięta wraz z marginesem zdrowych tkanek. W badaniu histopatologicznym stwierdzono to samo utkanie nowotworowe, które zaobserwowano przy pierwszej wznowie.
Ostatnia hospitalizacja z powodu kolejnej wznowy guza miała miejsce w czerwcu i lipcu 2015 r. Wykonano wówczas resekcję wznowy okolicy górnego i bocznego lewego bieguna tracheostomii o średnicy ok. 3 cm z częściową resekcją nacieczonej przedniej ściany przełyku. Ubytek skóry zrekonstruowano płatem uszypułowanym naramiennym lewym (ryc. 3). Po raz kolejny rozpoznano carcinoma planoepitheliale partim keratodes G2 naciekający mięśnie szkieletowe.
W połowie lipca 2015 r. w Klinice Chirurgii Ogólnej wykonano u chorego przezskórną endoskopową gastrostomię. W drugiej dobie po zabiegu wystąpiło krwawienie z rurki tracheostomijnej. Po jej wyjęciu i odessaniu krwi z drzewa oskrzelowego stwierdzono krwawienie z żołądka przez przetokę tchawiczo-przełykową. W przebiegu pooperacyjnym wystąpiło również prawostronne zapalenie płuc oraz zakażenie miejscowe rany na ramieniu (m.in. Klebsiella pneumoniae sp.).
Ze względu na nawracające niskie wartości parametrów morfologii krwi kilkakrotnie przetoczono u pacjenta koncentrat krwinek czerwonych (KKCz). Z powodu wystąpienia pooperacyjnej niedoczynności tarczycy i przytarczyc, po konsultacji endokrynologicznej, włączono suplementację hormonalną i elektrolitową.
W czasie hospitalizacji pacjent przyjmował następujące leki: sulfametoksazol + trimetoprim, piperacylinę + tazobaktam, paracetamol, metamizol, ketoprofen, buprenorfinę, omeprazol, enoksaparynę, metylprednizolon, deksametazon, furosemid, estazolam, wapń + cholekalcyferol, lewotyroksynę, 5% glukozę i PWE.
W badaniu tomografii komputerowej klatki piersiowej z końca lipca 2015 r. nie stwierdzono przerzutów do płuc. Pacjenta skierowano na konsultację onkologiczną w celu rozważenia teleradioterapii na okolicę tracheostomii.
Omówienie
Rak płaskonabłonkowy języka najczęściej lokalizuje się na jego bocznej i brzusznej powierzchni. Występuje w formie endofitycznej (wrzodziejącej) lub egzofitycznej. Może rozwijać się de novo lub jako rak in situ, na podłożu leukoplakii, erytroplakii, włóknienia podśluzówkowego lub liszaja płaskiego. Rak języka występuje trzykrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet, szczególnie w grupie wiekowej 50–70 lat, ale może dotyczyć również pacjentów młodszych [4]. Przeważają mężczyźni spożywający duże ilości wysokoprocentowego alkoholu i palacze [5], choć ta reguła nie znajduje potwierdzenia u przedstawionego chorego. W żadnym z materiałów tkankowych (zarówno wycinków pobranych pierwotnie, jak i materiałów pooperacyjnych) nie opisano również nadekspresji białka p16 oraz nie potwierdzono infekcji HPV. Wydaje się zatem, że w przypadku omawianego chorego mogły mieć znaczenie inne czynniki, w tym niekorzystne mutacje genetyczne.
Rak języka i dna jamy ustnej charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu i dużą złośliwością kliniczną. Złym czynnikiem rokowniczym są wczesne przerzuty do węzłów chłonnych szyi, zwłaszcza obustronne [5]. Wśród objawów pacjenci zgłaszają ból ucha, upośledzenie węchu, smaku i dolegliwości fizyczne, które mogą utrudniać oddychanie, odżywianie i mowę. Ból języka występuje natomiast stosunkowo późno – u opisywanego pacjenta był natomiast jednym z pierwszych symptomów choroby. Krwawienia, trudności w połykaniu i zaburzenia mowy są związane z zaawansowanym stadium choroby [1].
Diagnostyka mająca na celu ustalenie stopnia zaawansowania choroby powinna obejmować szczegółowe badanie laryngologiczne oraz określone w rekomendacjach badania dodatkowe. Diagnostyka obrazowa, najczęściej tomografia komputerowa, jest niezbędna w przypadku guzów głębiej położonych i trudno dostępnych w bezpośrednim badaniu oraz nowotworów o zaawansowaniu T3–4. Umożliwia ona oszacowanie wielkości guza w stopniu porównywalnym z pomiarem w czasie zabiegu chirurgicznego i w konsekwencji zaplanowanie właściwego postępowania terapeutycznego. Konieczne jest także wykonanie podstawowych badań wykluczających przerzuty odległe (RTG klatki piersiowej w dwóch projekcjach). Przeprowadza się ponadto USG szyi z ewentualną biopsją aspiracyjną cienkoigłową (BAC) węzłów chłonnych, pantomogram żuchwy (przy podejrzeniu naciekania kości), rezonans magnetyczny, które pozwalają na ocenę stopnia zaawansowania (głębokość i zakres naciekania okolicznych struktur i obecność przerzutów). Podstawę rozpoznania stanowi biopsja wycinkowa ogniska pierwotnego [6].
Stosuje się ocenę stopnia zaawansowania klinicznego (TNM), która umożliwia dokonanie wyboru najlepszego sposobu leczenia. Stopień T1 ustala się w przypadku guza o średnicy poniżej 2 cm w największym wymiarze, stopień T2 przy zmianach 2–4 cm, stopień T3 przy średnicy guza powyżej 4 cm. W stopniu T4a guz nacieka warstwę korową kości, głębokie mięśnie języka (bródkowo-językowy, gnykowo-językowy, podniebienno-językowy i rylcowo-językowy), zatokę szczękową oraz skórę twarzy. W stopniu T4b naciek obejmuje przestrzeń mięśni żwaczy, wyrostki skrzydłowe albo podstawę czaszki i/lub obejmuje tętnicę szyjną wewnętrzną [4].
W przypadku stopnia zaawansowania T1N0 terapia polega na resekcji guza wraz z marginesem zdrowych tkanek (1 cm) oraz na limfadenektomii szyi (grup I, II i III) po stronie guza. We wczesnych zmianach zlokalizowanych w linii pośrodkowej, w odległości większej niż 0,5 cm od żuchwy, w guzach o stopniu zróżnicowania G3 powinno się rozważyć brachyterapię. W stopniu T2N0 leczenie należy dodatkowo uzupełnić radioterapią w przypadkach o niepewnym lub zbyt małym marginesie resekcji, naciekania tkanek rozproszonymi komórkami raka, niskiego zróżnicowania nowotworu, stwierdzenia nawet pojedynczego przerzutu w usuniętych węzłach chłonnych szyjnych. Stopnie T3-4N0, poza wskazaniami wymienionymi w stopniu T2N0, wymagają resekcji części lub połowy żuchwy z jednoczesną rekonstrukcją ubytku odległym płatem naczyniowym. W stopniach T1-4N1-3 leczenie polega na wycięciu guza, w zależności od stopnia zaawansowania zmian węzłowych na selektywnej lub kompleksowej resekcji węzłów chłonnych (SND lub CND) oraz w zależności od czynników rokowniczych na uzupełniającej radio- lub chemioterapii. U chorych niekwalifikujących się do leczenia chirurgicznego, u których nie zdiagnozowano naciekania żuchwy, stosuje się radykalną chemioradioterapię lub radioterapię, natomiast w przypadku zajęcia żuchwy – indukcyjną chemioterapię z możliwością resekcji przy uzyskaniu regresji zmiany. Obecność cechy M1 (przerzuty odległe) przemawia za zindywidualizowaniem postępowania [4].
W badaniu histopatologicznym opisywanego pacjenta stwierdzono stopień zaawansowania guza T4N0M0. Wdrożono leczenie zgodne z przedstawionymi powyżej rekomendacjami.
Często niezbędnym elementem terapii jest wycięcie węzłów chłonnych szyi, które jest wskazane zawsze w przypadku przerzutów. Ryzyko ich wystąpienia w regionalnym układzie chłonnym jest wysokie. Z tego powodu istotną rolę w leczeniu odgrywa elektywne wycięcie (elective neck dissection) i/lub napromienianie układu chłonnego szyi [4]. Skuteczność elective neck dissection we wczesnych stadiach raka, nawet bez klinicznych objawów rozsiewu choroby nowotworowej (T1/T2N0), potwierdzają liczne analizy. U ponad 16% pacjentów po wyłącznej glossektomii pojawiły się przerzuty w lokalizacji szyjnej, u dodatkowych 20% wykryto utajone ogniska przerzutowe w lokalnych węzłach chłonnych. Przeżywalność w tej grupie wynosi jedynie 33%, podczas gdy u pacjentów po glossektomii i neck dissection wartość ta wzrasta do 55% [7, 8]. W kilkuletniej obserwacji pooperacyjnej u ok. 70% pacjentów po neck dissection i radioterapii nie stwierdza się wznów i przerzutów w obrębie szyi. Pięcioletnia przeżywalność wzrasta wówczas do 86%, a 10-letnia do 52% [9].
Rak płaskonabłonkowy u mężczyzn poniżej 40. roku życia ma zwykle bardzo agresywny przebieg. Wyniki leczenia są niezadowalające nawet u pacjentów z relatywnie wczesną manifestacją pierwszych objawów. W 57% przypadków występuje niewydolność funkcji narządów w obrębie głowy i szyi, natomiast w 47% następuje zgon spowodowany chorobą nowotworową. W piśmiennictwie jest doniesienie, że u 5 spośród 6 pacjentów poniżej 40. roku życia z SCC w obrębie języka, których w latach 1971–1991 hospitalizowano w University of Wisconsin Hospital and Clinics, rozwinęła się zaawansowana niewydolność okolicznych narządów, a zgon nastąpił u 4 z nich. Warto więc podkreślić, że wiek jest istotnym czynnikiem rokownicznym – ryzyko zgonu jest większe u młodych pacjentów. Konieczne jest bardziej agresywne postępowanie terapeutyczne w tej grupie chorych [10]. Agresywne leczenie może mieć jednak znaczący wpływ na jakość życia, zwłaszcza w przypadku uszkodzenia struktur biorących udział w połykaniu, oddychaniu i mowie. Radykalne operacje zmieniają również wygląd pacjenta [11]. Poważnym problemem u pacjentów poddanych leczeniu chirurgicznemu są lokalne wznowy, stwierdzane również u opisywanego mężczyzny. Częstość ich występowania jest wyraźnie większa w przypadku pozytywnych marginesów operacyjnych i w typie endofitycznym SCC. Manifestacja wznowy wokół tracheostomii u prezentowanego pacjenta pojawiła się dotychczas trzykrotnie i jest przypadkiem kazuistycznym, de facto nieopisywanym w dostępnej literaturze medycznej.
W przypadku wysokiego gradingu, czyli stopnia naciekania (G3), prawdopodobieństwo zajęcia okolicznych węzłów chłonnych i odległych przerzutów jest istotnie większe, co wyraźnie zmniejsza szanse przeżycia pacjentów. Jednocześnie nie ma on wpływu na częstość wznów, a to one właśnie stanowią najczęstszy powód hospitalizacji pacjenta. Warto również wspomnieć, że wyższy grading jest skorelowany z większymi rozmiarami guza pierwotnego i stwierdzany przede wszystkim u młodych pacjentów [12].
Wnioski
Klinicznie nowotwory złośliwe jamy ustnej charakteryzują się dużą różnorodnością. Czynniki wpływające na podjęcie decyzji o planowanym leczeniu można ogólnie podzielić na: zależne od guza, od stanu ogólnego chorego oraz możliwości i doświadczenia ośrodka. W dobie medycyny spersonalizowanej istotne znaczenie podczas leczenia i monitorowania ma podejście indywidualne, modyfikujące schematy postępowania w zależności od sytuacji klinicznej i oczekiwań chorego [11, 13].
Piśmiennictwo
1. Jarosławska-Zych A, Kupisz K. Rak jamy ustnej. Nowa Medycyna 2006; 2: 38-42.
2. Schantz SP, Yu GP. Head and neck cancer incidence trends in young Americans, 1973-1997, with a special analysis for tongue cancer. Otolaryngol Head Neck Surg 2002; 128: 268-74.
3. Moore SR, Johnson NW, Pierce AM, Wilson DF. The epidemiology of tongue cancer: a review of global incidence. Oral Dis 2000; 6: 75-84.
4. Kawecki A, Nawrocki S. Nowotwory nabłonkowe narządów głowy i szyi. W: Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych. 2013; 14-9.
5. Kruk-Zagajewska A, Wierzbicka M. Rak języka i dna jamy ustnej – rozpoznawanie i postępy w leczeniu. Współcz Onkol 2003; 7: 264-74.
6. Madana J, Laliberté F, Morand GB, et al. Computerized tomography based tumor-thickness measurement is useful to predict postoperative pathological tumor thickness in oral tongue squamous cell carcinoma. J Otolaryngol Head Neck Surg 2015; 44: 49.
7. Lydiatt DD, Robbins KT, Byers RM, et al. Treatment of stage I and II oral tongue cancer. Head Neck 1993; 15: 308-12.
8. Sparano A, Weinstein G, Chalian A, et al. Multivariate predictors of occult neck metastasis in early oral tongue cancer. Otolaryngol Head Neck Surg 2004; 131: 472-6.
9. Lee HJ, Zelefsky M, Kraus DH, et al. Long-term regional control after radiation therapy and neck dissection for base of tongue carcinoma. Int J Radiat Oncol Biol Phys 1997; 38: 995-1000.
10. Sarkaria JN, Harari PM. Oral tongue cancer in young adults less than 40 years of age: rationale for aggressive therapy. Head Neck 1994; 16: 107-11.
11. Licitra L, Mesía R, Keilholz U. Individualised quality of life as a measure to guide treatment choices in squamous cell carcinoma of the head and neck. Oral Oncol 2015 Nov 11. Artykuł przyjęty do druku.
12. Spiro RH, Guillamondegui O Jr. Pattern of invasion and margin assessment in patients with oral tongue cancer. Head Neck 1999; 21: 408-13.
13. Misiołek M. Choroby jamy ustnej. W: Otolaryngologia kliniczna. Niemczyk K, Jurkiewicz D, Składzień J i wsp. (red.). Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2015; 451-71.
Adres do korespondencji:
Patryk Philavong
ul. Reja 9, 64-100 Leszno
e-mail: sulivanh92@gmail.com
This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0). License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
|
|